Dnes je Stredoeurópsky deň stromov. NAJ dôvody, prečo sú v našom živote také dôležité
20.10.2021 | Deň stromov | Milan Cigánik
Stromy zohrávajú nesmierne dôležitý význam na našej planéte. So 41 % zalesnenosťou sa Slovensko radí k najlesnatejším štátom na starom kontinente.
V krajinách strednej Európy sa 20. október oslavuje ako Stredoeurópsky deň stromov, keď si pripomíname ich nepostrádateľnosť pre život.
Prvopočiatky tradície pochádzajú zo Španielska
Deň stromov má históriu so silnými koreňmi. Prvý zaznamenaný sviatok ich výsadby sa uskutočnil v španielskom mestečku Mondonedo v roku 1594. Začiatkom 19. storočia inicioval v obci Villanueva de la Sierra sviatočné vysádzanie miestny kňaz, ktorého občania v tejto veci s nadšením podporili. Počiatky oficiálnych osláv sa datujú od roku 1872. Vtedy ho po prvý raz navrhol novinár Julius Sterling Morton v americkom štáte Nebraska, pretože vo voľnom čase sa venoval sadeniu stromov, kríkov a kvetov. Noviny využil ako sprostredkovateľskú platformu na to, aby ho čitatelia v pestovaní drevín nasledovali. Prostredníctvom svojich článkov šíril posolstvo o ich ekologickom význame - zlepšovanie klímy a vhodné pôdne vlastnosti. Vďaka jeho iniciatíve sa ich len v Nebraske vysadilo odhadom viac než milión. Presne touto cestou sa sformoval americký Arbor Day, stanovený na 10. apríla. V súčasnosti sa oslavuje vo viac ako 40 krajinách. V podaktorých pripadá na jar, inde na jeseň, a to v závislosti od klimatických podmienok a doby vhodnej na sadenie.
Prispejte k lepšiemu ovzdušiu
Oslavy bývajú charakteristické výsadbou stromov s dôrazom na starostlivosť o ne. Pripomenúť si ho môžete i súkromne, ideálne ak si práve dnes zasadíte svoj vlastný stromček, prípadne ho venujete niekomu z blízkych. Takisto sa viete stať dobrovoľníkom a pomáhať s vysádzaním miestnej organizácii. V školách sa pre deti a mládež pripravujú rôzne tvorivé aktivity na túto tému. Môžete zorganizovať brigádu a vyčistiť najbližší les či park. Pokiaľ chcete znížiť každodenný stres, vyberte sa na turistiku do prírody. Cieľom tohto dňa je podporiť záujem verejnosti o lesnícku problematiku a oboznámiť ju s hodnotou stromov.
10 dôvodov, prečo sú stromy dôležité
- Vytvárajú kyslík
Produkujú kyslík nevyhnutný pre náš život a zároveň absorbujú oxid uhličitý, ktorý vydychujeme. Odhaduje sa, že jeden dospelý, listnatý strom vyrobí dennú zásobu kyslíka pre dvoch až desiatich ľudí. Počas svojho života je každý schopný pohltiť zhruba dve tony oxidu uhličitého.
- Filtrujú ovzdušie
Vo vzduchu sa nachádza prach a rôzne škodlivé látky, akými sú oxidy dusíka a síry, oxid uhoľnatý a ďalšie, ktoré stromy zachytávajú a pôsobia tak ako filter.
- Poskytujú domov
Žijú v nich rôzne druhy užitočných a chránených rastlín i živočíchov. Za všetky spomeňme drobné vtáky, netopiere, hmyz, ďateľ či sovy.
- V lete zmierňujú horúčavy
Nielenže vyrovnávajú teplotné rozdiely, ale v lete zmierňujú horúčavy, regulujú teplotu i vlhkosť vzduchu. Cez deň teplo nazhromaždia a v noci ho uvoľňujú. Na zemi vytvárajú oázy tieňa. V mestách pomáhajú budovám zostať v chlade, čím sa znižuje potreba elektrických ventilátorov alebo klimatizácií.
- Zlepšujú pôdne podmienky
Priaznivo vplývajú na tvorbu pôdy a vylepšujú jej vlastnosti. Chránia ju pred eróziou, zosuvmi a rôznymi ničiacimi vplyvmi.
- Zmierňujú hluk a veternosť
Stromová zeleň pohlcuje hluk a zároveň spomaľuje rýchlosť vetra. Zoskupenie viacerých stromov širokých desať metrov dokáže znížiť hlučnosť o 5 až 10 decibelov, čo je približne polovica zvuku znesiteľného pre ľudské uši.
- Zadržiavajú vlahu
Korene pri daždi naviažu vodu v pôde a následne opäť vypúšťajú do pôdy. Fungujú ako obrovské špongie, avšak nedokážu absorbovať všetku tekutinu. Zmierňujú následky prívalových dažďov.
- Majú liečivé účinky
Blahodárne pôsobia na ľudskú psychiku, znižujú stres, napätie, ale tiež agresivitu a uvoľňujú úzkosť. Majú upokojujúcu funkciu, preto sa pod nimi veľmi dobre čítajú knihy.
- Vyrába sa z nich papier, nábytok, či nástroje
Na výrobu jednej tony papiera sa použije približne sedemnásť dospelých stromov. Preto by sme sa mali pristupovať k spotrebe predmetov vyrobených z dreva rozumne, recyklovať ich a hlavne nimi neplytvať.
- Skrášľujú prostredie
Zelená farba listov pôsobí na oči a dušu človeka nesmierne ukľudňujúco. Stromy skrášľujú okolité prostredie.