S každým projektom riešim nové výzvy

S každým projektom riešim nové výzvy

04.05.2020 | Mgr. art. Nikoleta Györe Čeligová | Nikoleta Laškotiová

Mladá kreatívna umelkyňa a dizajnérka Mgr. art. Nikoleta Györe Čeligová získala vo svojom mladom veku množstvo ocenení za dizajn. Ako sama vraví, vedela sa stále zapáliť pre svoj cieľ a tvrdo na sebe pracovať. V súčasnosti sa venuje produktovému a interiérovému dizajnu, vo svojich produktoch spája inovatívne riešenia s praktickým využitím a vkladá im pridanú hodnotu. Tvorí pod značkou Nikoleta Design.

Ak človek niečo veľmi chce a verí v seba, je zručný, snaží sa preraziť vo sfére, ktorú miluje, tvrdo na sebe pracuje a neustále sa vzdeláva, určite to dokáže. Takým príkladom je aj Nikoleta Györe Čeligová, dizajnérka z Nitry, ktorá zakotvila v Prahe.

 

Študovali ste na strednej škole úžitkového výtvarníctva a neskôr dizajn na VŠVU v Bratislave a VŠU v Prahe.
Ako ste sa dostali k dizajnu?
Boli ste motivovaná rodičmi, učiteľmi, alebo aký príbeh sa za Vašou umeleckou cestou skrýva?

 

K dizajnu ma nasmeroval môj učiteľ Juraj Novák z nitrianskej ZUŠ-ky, do ktorej som začala chodiť až v deviatom ročníku, čiže pomerne neskoro, na prípravu na talentové skúšky. Môj pôvodný plán bol študovať módne návrhárstvo v Trenčíne alebo v Leviciach. Za rok ZUŠ-ky som musela dobehnúť niekoľko rokov prípravy, ktoré mi chýbali. Bola to moja osobná výzva, každý deň som intenzívne kreslila, nechodila von a šla si za svojím cieľom.
Moje rozhodnutie ísť umeleckou cestou rodičia podporovali, i keď to pre nich znamenalo, že v 15. rokoch pôjdem na internát do Kremnice. Prakticky som sa už do Nitry nikdy nevrátila na trvalo, keďže som išla následne študovať VŠVU do Bratislavy a potom na stáž do Prahy, kde doteraz žijem.

 

Za svoju tvorbu ste získali niekoľko ocenení a uznaní. Fotoaparát Nikolajka vznikol 3D tlačiarňou.
Ako ste sa k 3D tlači dostali? Čo Vás na tom zaujalo?

 

Jedným z mojich ocenených projektov bolo hmatové pexeso Memonik, ktoré môžu hrať vidiaci aj nevidiaci ľudia zároveň. Memonik sa vyrobil v tisíckach kusov. Ďalším produktom je SHE - tehotenský a ovulačný test pre nevidiace ženy s indikátorom menštruácie, ktorý by som rada pretavila do sériovej výroby s firmou, ktorá by o takýto úzkoprofilový produkt mala záujem.
K technológii 3D tlače, ako takej som sa dostala na VŠVU v Bratislave, využívali sme ju na prototypy projektov. Na 3D tlači ma zaujalo, že poskytuje veľa možností, kde ju môžem využiť, či už na prototypovanie produktov pre klientov, alebo na moje osobné projekty ako je napríklad fotoaparát Nikolajka či šperky. Jej benefitom pre mňa, ako dizajnérku je, že ma skoro vôbec tvarovo neobmedzuje.
Teší ma, že môžem tlačiť z ekologického PLA materiálu, ktorý je na báze kukuričného škrobu a je šetrný k životnému prostrediu. 3D tlačiareň mám doma, čiže je moje navrhovanie a prototypovanie rýchlejšie a efektívnejšie.

 

 

Zaujíma ma konkrétny nápad ohľadom Nikolajky.
Ako vznikol?
Z čoho fotoaparát je a na akom princípe funguje?
Prečo práve nápad s fotoaparátom?

 

Camera obscura Nikolajka fotí na čiernobiely alebo farebný film, cez malú vylaserovanú dierku, ktorá nahrádza objektív. Fotí sa tak, že odokryjete krytku na pár sekúnd a následne zakryjete. Na jeden film viete vytvoriť 28 fotografií.
Nápad na Nikolajku vznikol spontánne. Počas randenia mi môj manžel fotograf vyrobil zo zápalkovej škatuľky cameru obscuru. Táto najstaršia technológia fotografovania ma nadchla a dlho som ju nosila v hlave. K vytvoreniu Nikolajky ma asi vyhecovala doba “ instagramová“. Chcela som priblížiť ľuďom remeslo fotografie a trošku ich donútiť spomaliť a popremýšľať nad tým, čo idú fotiť, aby to nebolo len mobilové cvakanie do prázdna. Zároveň mi prišlo zaujímavé prepojiť najstaršiu technológiu fotografie s novodobou technológiou 3D tlače.

 


Fotografia z Nikolajky

 

Už spomínaná Nikolajka, hmatové pexeso Memonik či kolekcia šperkov s machom sú zrejme Vaše najpopulárnejšie projekty/dizajny.
Kde beriete inšpirácie, nápady na tvorbu nových dizajnových kúskov?
Aké Vaše výtvory by ste radi spomenuli, ktoré môžu širokú verejnosť zaujať?
Kde si čitatelia môžu Vaše dizajnové kúsky kúpiť?

 

Môj autorský dizajn, ktorý tvorím pod svojou značkou Nikoleta Design väčšinou vznikne spontánne. Vytváram produkty, ktoré by som aj ja osobne chcela nosiť alebo používať. Momentálne ma veľmi baví vytvárať šperky z 3D tlače v kombinácii s inými materiálmi. Napríklad minimalistické šperky v kombinácií so sklom od firmy Preciossa alebo šperky zo živého machu, o ktoré sa netreba nijak starať, len ich uchovávať v kúpeľni. Vytvorila som napríklad aj kolekciu šperkov Czechoslovakia na 100. výročie Československa.

 

Produkty a tvorbu môžu čitatelia sledovať na mojej webovej stránke www.nikoletadesign.com a zakúpiť si ich môžu cez stránku:

www.sashe.sk/NikoletaDesign  

www.etsy.com/shop/NikoletaDesign

 

 

Na čom momentálne pracujete?
Čo by ste odkázali mladým ľuďom, ktorí inklinujú k umeniu či dizajnu a chcú v tom preraziť?

 

Momentálne som na materskej  “dovolenke“,  ale aktívne pracujem na korkových kobercoch, hračkách a nábytkoch pre slovenskú firmu https://korkii.sk/, s ktorou som pred dvoma rokmi nadviazala príjemnú spoluprácu. Vznikli tak napríklad korkové taburetky, ktoré boli zaradené medzi 20 najlepších prác v národnej cene za dizajn 2019. Aktuálne doma šijeme textilné rúška a vyrábame ochranné štíty pre lekárov v boji s COVID-19.

 

 

Akú radu by som dala?
Neviem, či je to rada. Skôr je to také osobné konštatovanie. Keď si človek vyberie cestu umenia alebo dizajnu, mal by počítať s tým, že si vybral tú náročnejšiu cestu, v ktorej je potrebné byť neustále aktívny. Nie je to práca, ktorá je od - do. Človek s ňou žije a každým projektom rieši nové výzvy. Je potrebné, aby mal človek otvorenú myseľ na prijímanie nových informácií a učenie sa nových postupov.

 

Kto je Mgr. art. Nikoleta Györe Čeligová?
Sama zhmotnila niekoľko svojich zaujímavých nápadov, a tak vznikla napríklad spoločenská hra Memonik, ktorá predstavuje hmatové pexeso. Je unikátne tým, že ho môžu hrať vidiaci i nevidiaci spolu, ľudia hovoriaci rôznou rečou, či seniori spoločne s deťmi.

Ďalším vynikajúcim produktom je analógový fotoaparát s názvom Nikolajka. Autorka ho vyrába technológiou 3D tlače z recyklovateľného plastu a samotný fotoaparát funguje na čiernobiely alebo farebný film.

Okrem toho vytvorila tehotenský a ovulačný test pre nevidiace ženy, niekoľko originálnych šperkov, či nevšedný korkový nábytok.

Bola ocenená už na vysokej škole, kde získala Cenu rektora za magisterskú diplomovú prácu, ďalej získala Národnú cenu za produktový dizajn (Cena novinárov, Cena poroty a Cena Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR), Cenu Design Cabinet z Českej republiky a 3. miesto v súťaži Talent designu v kategórii produktový dizajn – Česká republika.

 

Hlavná fotografia a fotografie v článku: s povolením N. Györe Čeligovej