Ján Gordulič: "Čokoľvek, čo nespadá do kategórie bežného hejtu, beriem veľmi vážne."

Ján Gordulič: "Čokoľvek, čo nespadá do kategórie bežného hejtu, beriem veľmi vážne."

29.01.2021 | Ján Gordulič | Naďa Trenčanská

Nedávno sme vám priniesli rozhovor s Jánom Gorduličom, zakladateľom projektu „Silné reči“ a jedným z vystupujúcich Stand-up komikov. Rozprávali sme sa o Stand-up-e na Slovensku a jeho projekte „Silné reči“. To však nie sú jediné aktivity, ktorým sa Ján Gordulič venuje.

V dnešnej časti rozhovoru sa bližšie pozrieme na to, čo predchádza výrobe relácie „Ťažký týždeň s Jánom Gorduličom“.

 

Jednou z vašich aktivít je úspešná relácia „Ťažký týždeň“. Koľko zrhuba trvá jeho výroba, kto za ňou stojí a kde beriete inšpiráciu?

Výroba má niekoľko fáz. V utorok večer mávame poradu, kde si povieme, o čom by mal byť nový diel. V stredu, alebo vo štvrtok vyberieme námet, do ktorého sa v piatok dopíše scenár. Ja ho cez víkend spripomienkujem a postúpim našej kreatívnej producentke Lucii Pazičovej. Na jej pleciach leží ťarcha kontroly a prepisu scenára. Ku mne sa scenár vráti v pondelok, aby som si ho znovu prečítal a urobil prípadné zmeny vo svojom texte. V utorok nakrúcame a vo štvrtok ide hotová epozóda von. Celý proces trvá približne 10 dní a končí záverečnou kontrolou, ktorú robia aktuality.sk. Nejde tu o cenzúru, ale o dodržiavanie prísnych pravidiel novinárskeho etického kódexu, ohľadom používania zdrojov. Samozrejme, všetky informácie, ktoré v „Ťažkom týždni“ použijeme, musia byť podložené a overené.

 

Vo finálnej podobe to vyzerá pomerne jednoducho, ale asi je za tým dosť práce. Kto všetko sa podieľa na výrobe jednotlivých častí?

Určite v tom nie som sám. Máme troch scenáristov, kreatívnu producentku Luciu, ktorá odo mňa prevzala pomyselné „žezlo“ zodpovednosti za spracovanie scenárov a som tam ja. Nesmiem ešte zabudnúť na kameramana a strihača Mira Roháčeka. Scénaristi sú, okrem iných, Metod Rybár, Ľubo Nemeš a naša nová kolegynka, čechoslováčka Tatiana Hořavová. V aktualitách.sk máme ďalších dvoch ľudí, ktorí kontrolujú jednotlivé epizódy, aby bolo všetko v poriadku.

V Ťažkom týždni reagujete na aktuálnu politickú situáciu, ale i vážne spoločenské témy. Niektoré epizódy su vážnejšie, no väčšina je poňatá vtipne, s istou dávkou sarkazmu. Kam chodíte po išpiráciu na všetky tie vtipy a filmové hlášky, ktorými sú jednotlivé diely poprekladané.

Každý má svoj spôsob získavania inšpirácie a nápadov. Myslím si, že veľkú zásluhu na tom má internet. Sme pravidelnými návštevníkmi najbizarnejších facebookových skupín. Napríklad ja dôverne poznám server kyberia.sk. Je to naozaj veľmi starý web, ktorý fungoval ešte pred Facebookom. Sú tam fóra, kde nachádzam inšpiráciu. Niektoré veci sa dostanú do mainstreamu oveľa neskôr, než ich objavím na webe ja. Takže chodím po všetkých týchto bizarných fórach a číham. Preto sa medzi prvými dozviem, že Martin Jakubec má nový „hit“, že Peter Nagy zložil pesničku o očkovaní, alebo že Nora Mojsejová má nový videoklip. Dá sa povedať, že som na tepe bizarných fór od „dexempobezkomlex“ cez „precoludomhrabe“ až po „trapnevidea“. Navyše ma neskutočne baví sledovať, ako sa ľudia strápňujú 😊.

Naša Lucia Pazičová má tiež zaujímavý okruh nevyčerpateľnej inšpirácie. Je to Nora Mojsejová, či nákupné maniačky. Práve tu objavila doslova zlatú baňu. Vzájomne si pri práci pomáhame. Stačí, ak na našu stránku autor napíše:  „čo vám napadne k poľskému dielu?“ a my do komentárov nahádžeme všetky videjká, ktoré sa nám zdajú vhodné. Takže je to predovšetkým spoločná práca.

Ako sa vyrovnávate s negatívnou kritikou, s hejtermi a neprajníkmi? Nevyzeráte, že by vás to trápilo. Dokonca sa tejto téme venujete vo svojich podcastoch a reláciách, kde na ne reagujete.

To k našej práci patrí. Raperi hovoria, že keď nás ľudia hejtujú, robíme to dobre. Ak máte fanúšikov, musíte mať aj hejterov. Veď aj naša prezidentka, ktorá je úžasná ako človek a z môjho uhla pohľadu robí všetko správne, má svojich hejterov. Beriem tie hejty s rezervou, ale treba mať vždy jedno ucho nastražené, aby som bol v obraze. Chcem mať istotu, že sú to len hejty a nie koštruktívna kritika. Sledujem, či sa situácia neotáča, aby som jedného dňa nezistil, že ja som ten trápny, že moji fanúšikovia sú veľmi čudní ľudia a moji hejteri zas podozrivo normálni. Vtedy je čas sa nad sebou zamyslieť 😊. Kým to nie je o vyhrážaní sa fyzickým útokom, ktoré občas zažívame aj v Ťažkom týždni, patrí to k tomu. Čokoľvek, čo nespadá do kategórie bežného hejtu, beriem veľmi vážne a okamžite to riešim s políciou.

Môj starký bol včelár a vždy pred novou sezónou zobral včelu a nechal sa ňou poštípať. Takto si budoval  odolnosť tela pre prípad, že by jedného dňa schytal tých štípancov naraz viac. Presne tak to beriem aj ja. Občas si zopár hejtov prečítam, aby som si udržal zdravú imunitu a zároveň sa presvedčil, že nie som úplne odtrhnutý od reality. Na druhej strane musím priznať, že som urobil zopár vecí, za ktoré som si ten hejt aj zaslúžil.

Prečítajte si aj prvú časť rozhovoru: https://instacks.sk/jan-gordulic-nepaci-sa-mi-95-komikov-ktorych-skusam-na-tom-ale-az-tak-nezalezi