Zaspomínajte si na hity Karla Duchoňa na jedinečnom a unikátnom koncerte „Posledný bohém – Karol Duchoň 70“.

Zaspomínajte si na hity Karla Duchoňa na jedinečnom a unikátnom koncerte „Posledný bohém – Karol Duchoň 70“.

25.05.2021 | Karol Duchoň | Milan Cigánik

Vychutnajte si nesmrteľnú hudbu legendy československej populárnej hudby na živom koncerte, v podaní súčasných hudobných interpretov. Čoskoro si budete môcť  zaspomínať na nestarnúce hity speváckej ikony 70. rokov Karola Duchoňa.

V júni sa totiž v Bratislave uskutoční spomienkový koncert, nazvaný „Posledný bohém – Karol Duchoň 70“. Pôjde o jedno z prvých živých vystúpení, ktoré sa uskutoční po uvoľnení protipandemických opatrení.

Narodeninový koncert

Koncert mal byť pôvodne odohraný pri príležitosti spevákových nedožitých 70. narodenín už v minulom roku. Kvôli pandémii koronavírusu sa, žiaľ, neuskutočnil a bol preložený na náhradný termín. Priaznivci Duchoňových piesní si prídu na svoje už v nedeľu 13. júna 2021 v bratislavskom Národnom tenisovom centre. Na počesť speváka zaspievajú slovenskí a českí interpreti ako Lukáš Adamec, Martin Chodúr, Nela Pocisková, Ondřej Gregor Brzobohatý, Mário „Kuly" Kollár, Ján Slezák a hostia. Účinkujúcich bude sprevádzať legendárny Rozhlasový Big Band Gustava Broma, pod vedením Vlada Valoviča.

Pôjde o unikátny, výpravný koncert v modernom retro štýle, ktorý bude vizuálne doplnený známymi skladbami slovenského velikána. Program obohatia dokrútky, v ktorých si na Duchoňa zaspomínajú členovia rodiny, priatelia i spolupracovníci. Podľa slov organizátorov má byť táto hudobná show jedným z kultúrnych vrcholov tohto roka a trpezlivosť fanúšikov, po preložení termínu, bude kompenzovaná mimoriadnym kultúrnym zážitkom. Koncert sa uskutoční za zvýšených bezpečnostných, protipandemických opatrení. Pripravuje sa komplexný balík pravidiel, ktorý bude spĺňať epidemiologické a hygienické normy pre hromadné podujatia. Organizátori dokonca garantujú vrátenie vstupného v prípade pozitívneho testu na COVID-19, nie staršieho než 48 hodín. Posledné lístky na podujatie sú stále v predaji, s ich kúpou však neotáľajte.

Kto bol Karol Duchoň?

Rodák z Galanty sa dostal do povedomia hudobnej verejnosti ako slovenský Tom Jones. Tak ho totiž nemeckí hudobní kritici zvykli prezývať. V Československu bol často prirovnávaný ku Karlovi Gottovi. Duchoň mal nádhernú barytónovú farbu hlasu a charakterizoval ho jedinečný interpretačný prejav. Disponoval obrovským hlasovým rozsahom. Speváka najviac preslávila skladba „V slovenských dolinách“, ale notoricky známe sú i jeho ďalšie piesne „Dievča z Budmeríc“, „Čardáš dvoch sŕdc“, „Šiel, šiel“ či „Mám ťa rád“. Známy je tiež duetami s Marcelou Laiferovou, Dušanom Grúňom, Janou Kocianovou a Evou Kostolányiovou. Zomrel ako 35-ročný, na následky ťažkého alkoholizmu.

Posledný bohém

Pri príležitosti spevákových nedožitých 70. narodenín vyšla v minulom roku luxusná kniha s rovnomenným názvom „Posledný bohém“. Na jej vzniku sa podieľali dve skúsené autorky a novinárky Silvia Lispuchová a Alena Horváthová-Čisáriková. Text doplnili originálnymi, zaujímavými ilustráciami, ktoré vytvoril renomovaný výtvarník Jozef Danglár Gertli. Kniha obsahuje fotografie zo súkromného archívu rodiny Karola Duchoňa. Celkový dizajn vytvoril grafický dizajnér Juraj Šramko. Kniha zachytáva spomienky nielen jeho blízkych a priateľov z detstva, ale spomínajú na ňho aj obe manželky, dcéra Danka z prvého manželstva i kolegovia z hudobnej brandže - hudobníci, speváci a speváčky Eva Máziková, Marcela Laiferová, Pavol Hammel, Dušan Grúň, Zoro Laurinc, Vlado Hronec a ďalší. Kniha mapuje život speváka od detstva, cez dospievanie, jeho lásky k autám i ženám a jeho hudobnú kariéru. Vyšla v limitovanej edícii 400 výtlačkov. Ide o hodnotné zberateľské dielo v podobe luxusnej kazety, ktorá okrem knihy obsahuje limitovanú LP platňu so 14 piesňami, limitovanú edíciu zberateľskej poštovej známky so spevákovým portrétom, rukavice a voucher so zľavou 50 percent pre dve osoby na spomínanú hudobnú gala show.

Karol Duchoň a jeden z jeho najväčších hitov Šiel Šiel: