Zahryznite si do jazyka. K úspechu vás dovedie pár sekúnd ticha. Prezradíme vám dôvody
17.05.2021 | Pár sekúnd ticha | Iveta Hricková
Pri vyjednávaní s konkurentmi, kolegami či partnermi vám pomôže jeden osvedčený, veľmi jednoduchý trik. Stačí si zachovať chladnú hlavu a zvoliť vyčkávajúcu taktiku.
Budete prekvapení, koľko úspechov vám prinesie takáto malá zmena vo vašom správaní.
Tri sekundy ticha
Nová štúdia zverejnená v Journal of Applied Psychology skúmala finty, ktoré pomôžu človeku dostať sa počas akéhokoľvek vyjednávania do výhodnejšej pozície. Namiesto hľadania účinných slov a kľučiek by ste mali radšej zostať na chvíľku ticho. Podľa psychológov je najlepšou zbraňou v takýchto situáciách krátka pauza v rozprávaní. Tá by mala trvať minimálne tri a maximálne deväť sekúnd. Vďaka tejto malej zmene sa zrazu dostanete do výhody, čo vám pomôže presadiť vaše záujmy či získať lepšiu pozíciu. A preto, akonáhle sa vaše rokovanie dostane do slepej uličky, použite tento jednoduchý ťah. Koniec koncov, veľmi dobre ho poznajú aj úspešní podnikatelia či manažéri.
Donútite ich byť aktívnejší
Čo sa udeje počas tejto krátkej chvíľky ticha? Vaši protivníci v danom momente znervóznejú, pretože medzi vami vznikne napätie. Pokiaľ im skutočne záleží na vzájomnej spolupráci, a aby ste zostali pracovať v ich firme, musia o vás zabojovať. Hoci sa stavajú do silnejšej pozície, teraz už zrazu váhajú. Nadobudnú pocit, že máte aj inú, možno lepšiu ponuku, a práve zvažujete, či jej dať prednosť. Pochopia, že už musia byť oni tí aktívnejší a predostrieť všetky benefity, ktoré vám dokážu ponúknuť. Správajte sa rozvážne, dobre popremýšľajte nad alternatívami a následne si premyslite finálne kroky.
Dlhá pauza vás dostáva do nevýhody
S "vašimi" sekundami ticha narábajte opatrne. Táto krehká výhoda sa môže ľahko obrátiť aj proti vám. V prvom rade by ste ju nemali používať pričasto. Vaša protistrana vás potom prekukne a rovnako zvolí vyčkávajúcu taktiku. Dajte si tiež pozor, aby pauza netrvala dlho. Podľa spomínanej štúdie sa mlčanie dlhšie ako deväť sekúnd stáva zas výhodou pre vášho protivníka. Začínate totiž pôsobiť nesmelo a vytvárate ilúziu zbytočnej drámy. Pokojne teda počítajte do osem, premyslite si, ako budete ďalej reagovať, a akonáhle nezačnú rozprávať tí druhí, vydajte sa do "protiútoku".
Autori štúdie odporúčajú, aby ste spomínaný trik použili aj pri vyjednávaní vyššieho platu. Váš nadriadený pocit nadobudne pocit, že už toho máte plné zuby a v prípade, že vás dostatočne neohodnotí, odídete. Skúsený šéf by mal vedieť, že ak nebude jednať rýchlo, poberiete sa vlastnou cestou. Miesto hádania a ultimát zvoľte radšej efektívnu taktiku a počkajte, či preruší zbytočné napätie korektným ústupkom.