Využite jedinečnú príležitosť poslať odkaz do vesmíru s novou iniciatívou

Využite jedinečnú príležitosť poslať odkaz do vesmíru s novou iniciatívou

14.12.2021 | Pohľadnica do vesmíru | Milan Cigánik

Organizácia Club for the future prišla s novým projektom, nazvaným Vesmírna pošta. Jedinečnú príležitosť poslať svoju pohľadnicu do nekonečného vesmíru dostalo Slovensko ako prvá krajina v Európe. Zapojiť sa môžete aj vy, a to už od 6. decembra 2021.

Americká nadácia Club for the Future spoločnosti Blue Origin ponúka úplne každému možnosť poslať do vesmíru vlastný odkaz. Cieľom tohto programu je inšpirovať budúce generácie k tomu, aby sa venovali kariére v oblasti vedy, technológií, inžinierstva a matematiky, a tým sa podieľali na budúcnosti ľudstva v kozmickom priestore. Tento zaujímavý nápad vznikol v rámci iniciatívy s názvom Vesmírna pošta. Prostredníctvom rakety New Shepard môžu aj Slováci poslať svoju pohľadnicu do kozmu. Po jej návrate na Zem bude pohľadnica označená pečiatkou „Letelo do vesmíru“ (Flown to space) a doručená späť jej odosielateľovi. Logistiku na Slovensku zabezpečuje Space Generation Advisory Council, v spolupráci s priemyselnou zložkou Slovenskej vesmírnej kancelárie.

Kto sa môže zapojiť?

Výzva je určená nielen žiakom a študentom, ale všetkým nadšencom vesmíru z celého sveta. Organizátori hľadajú odpoveď na otázku „Prečo Zem potrebuje vesmír?“ Kto sa chce zapojiť, mal by napísať alebo nakresliť vlastnú predstavu o tom, ako bude život vo vesmíre v budúcnosti vyzerať, môže však poslať aj akúkoľvek inú správu, prípadne sa podeliť o vlastné nápady.

Ako to bude fungovať?

Pohľadnice doručené organizácii Club for the Future uložia do kapsuly pre posádku, ktorú raketa spoločnosti Blue Origin nazvaná New Shepard vynesie do vesmíru. Kapsula s poštou sa na hranici vesmíru, vo výške okolo sto kilometrov, oddelí od rakety a pomocou padáka pomaly klesne na Zem. Pohľadnice z kapsuly sa následne vyberú, opečiatkujú a zašlú späť majiteľom, ako unikátna spomienka na kozmický let.

Na webovej stránke www.spacegeneration.org/vesmirna-posta vyplňte jednoduchý registračný formulár. Iniciatíva potrvá do 6. februára 2022 alebo do naplnenia kapacít. Navyše si môžete stiahnuť aj vzor pohľadnice, ktorú do kozmu pošlete.  

Na čo slúži Slovenská vesmírna kancelária?

Slovenská vesmírna kancelária je spoločným projektom agentúry SARIO a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. SARIO pokrýva implementačnú časť agendy — najmä rozvoj vesmírneho ekosystému a lokálnych či medzinárodných partnerstiev. Kancelária rozvíja medzinárodnú spoluprácu v oblasti vesmírneho priemyslu, podporuje slovenských podnikateľov a výskumno-vývojové organizácie pri integrácii do európskych priemyselných štruktúr a zapájaní sa do vesmírnych projektov EÚ a ESA. Podporuje vstup nových firiem do daného sektora, a taktiež spoluprácu medzi akadémiou a biznisom. Zabezpečuje informačno-popularizačné aktivity a organizuje podujatia pre odbornú i širokú verejnosť.

Ak sa chcete dozvedieť viac o slovenskom vesmírnom priemysle, pozrite si brožúru Space Industry in Slovakia na tomto linku:

https://www.sario.sk/sites/default/files/sario-space-industry-in-slovakia-2021-02-11_online.pdf