Vysoké Tatry sa konečne dočkali svojej prvej ferraty

Vysoké Tatry sa konečne dočkali svojej prvej ferraty

24.08.2021 | Ferrata vo Vysokých Tatrách | Milan Cigánik

Minulý týždeň, presnejšie 19. augusta, bola vo Vysokých Tatrách otvorená nová turistická trasa. Nachádza sa v Priečnom sedle a ide o vôbec prvú ferratu, vybudovanú v tomto pohorí. Vedie z Malej Studenej doliny do Veľkej Studenej doliny.

Prvá v Tatrách

Pôvodne mal turistický chodník viesť od vodopádu Skok na Predné Solisko v Mlynickej doline. Túto trasu však ochranári nepovolili z dôvodu druhovej ochrany prírody. Preto Klub slovenských turistov, ktorý sa o vybudovanie prvej tatranskej ferraty najviac zaslúžil, navrhol alternatívu v lokalite Priečne sedlo.

Celý proces - od prvotnej myšlienky až po získanie povolenia na jej výstavbu, trval osem rokov. Materiál, z ktorého mala byť ferrata vybudovaná, bol na schválené miesto dopravený vrtuľníkom. Po ukončení prác dobrovoľníci museli odpad a zvyšný materiál zniesť dolu pešo. 

Dĺžka jednosmernej trasy je 450 metrov, výškový rozdiel z Malej Studenej doliny približne 150 metrov a z Veľkej Studenej doliny zhruba 80 metrov. Cesta vedie súbežne ponad už existujúci, žltou farbou značený, turistický chodník, ktorý má ťažší terén. Využitie novej ferraty ušetrí čas, je určená pre náročnejších turistov a nezaobíde sa bez použitia lezeckej výbavy. Trasa je označená v slovenskom, poľskom i anglickom jazyku. Verejnosti bude prístupná vždy od 15. júna do 31. októbra.

Čo je ferrata?

Ferrata je zaistená lezecká trasa v horskom teréne. Na istenie lezci využívajú natiahnuté oceľové laná, avšak v porovnaní s klasickým lezením s lanom sa každý účastník istí celkom sám. Používanými prvkami sú rebríky, reťaze, stúpačky, laná či lávky. Pre zaistenie maximálnej bezpečnosti sa odporúča využívať kvalitnú horolezeckú výbavu, pozostávajúcu zo sedákov, tlmičov pádov, prilieb, lezeckých rukavíc i kvalitnej lezeckej obuvi.

Podľa obtiažnosti sa ferraty označujú, a to od najjednoduchších po najnáročnejšie trasy, písmenami A až E. Mimoriadne náročné trasy by mali turisti absolvovať v sprievode horských sprievodcov, ktorí s nimi majú skúsenosti a osobne ich viackrát prešli. Ferraty sú typické tým, že bývajú zväčša jednosmerné.

Vyskúšajte ferraty na Slovensku

Medzi najmladšie ferraty na Slovensku patrí ferrata Dve veže v obci Liptovské Revúce. Tvoria ju tri skalnaté veže – jedna menšia a dve dominantné, navzájom sú spojené lanovými mostami. Turisti majú možnosť zvoliť si trasu primeranú individuálnym schopnostiam. Vybrať si môžu z deviatich ciest rôznej obtiažnosti, s možnosťou návratu po inej trase než akou šli nahor. Súčasťou ferraty je i náučný chodník.

Ďalšou je ferrata HZS Martinské hole. Tá je považovaná za prvú skutočnú alpskú ferratu na našom území. Je jednosmerná a začína sa po hodinovej prechádzke lesom. Približne v polovici sa cesta rozdeľuje a turisti si môžu vybrať obtiažnu, prípadne menej náročnú trasu.

Rovnako jednosmerná je aj ferrata HZS Kyseľ v Slovenskom raji, v časti Čingov-Ďurkovec. Počas výstupu sa vám naskytne nádherný pohľad na tamojšie vodopády, čakajú na vás drevené mostíky i bezpečné, oddychové miesta. Ferratu nájdete v tiesňave Kyseľ. Je to jediná spoplatnená ferrata na Slovensku.