Vydajte sa na dušičkový splav s lampášmi po dunajských ramenách
27.10.2021 | Dušičkový splav | Milan Cigánik
Ak radi vyhľadávate neobyčajné zážitky, navštívte s nami podujatie Dunajský svetlonos, ktoré sa uskutoční v sobotu, 30. októbra 2021.
Dušičkový splav na kanoe s lampášmi v ruke bude unikátny tým, že sa uskutoční na Žitnom ostrove, na rozvetvených ramenách rieky Dunaj v jesennom období, kedy sa zvyčajne na tomto mieste už rieka nesplavuje. Nevšedný zážitok z akcie umocnia sprievodcovia, ktorí účastníkom predstavia rôzne zákutia dunajských ramien tak, ako ich doteraz nepoznali. „Lokálni vodácki sprievodcovia porozprávajú rôzne zaujímavosti, ale aj náučné informácie o tunajšom vodnom živote. Ak budete mať šťastie, môžete na vode pozorovať volavky popolavé, striebristé a purpurové, kormorána, alebo objaviť stopy po bobroch. Splav sa začína vo Vojke nad Dunajom v katamaránoch s teplými dekami a trvá približne tri hodiny, s jednou krátkou prestávkou. Po vystúpení z lodí je pre všetkých pripravený teplý nápoj na zahriatie,“ uviedol predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj a trnavský vicežupan Pavol Kalman.
Praktické informácie pre záujemcov
Splav trvá tri hodiny a trasa meria sedem kilometrov. Plavba je unikátna tým, že vedie spleťou dunajských ramien a cesta späť je vedená inou trasou než sa vychádzalo. Maximálna kapacita účastníkov podujatia je päťdesiat ľudí, preto si zabezpečte svoje miesta včas. Vstupenky sú dostupné iba na internete. Základný lístok stojí 10 €, zľavnený 8 € pre deti od 6 do 15 rokov, seniorov nad 65 rokov a ZŤP. Deti do 6 rokov majú plavbu zdarma. Kanoe je určené pre osem vodákov, pričom sa člny spoja do spoločného bezpečného a neprevrhnuteľného katamaránu. Organizátori však pre istotu odporúčajú, vziať si so sebou aj náhradné teplé oblečenie. O 10:00 sa účastníci podujatia stretnú pri futbalovom ihrisku vo Vojke nad Dunajom, na brehu Dunajských ramien. Sú zostavené 8-členné posádky, rozdajú sa pádla a na zaistenie bezpečnosti tiež povinné plávacie vesty. Nasleduje inštruktáž z pádlovania pre začiatočníkov a samotné splavovanie sa môže začať. Ukončenie splavu je naplánované na 13:00.
Poklady Žitného ostrova
Najväčší riečny ostrov v Európe – Žitný ostrov – sa nachádza medzi riekou Dunaj a jeho ľavým ramenom. Je známy aj tým, že je jednou z najúrodnejších poľnohospodárskych oblastí v našej krajine a predstavuje najväčšiu zásobáreň pitnej vody v strednej Európe. Celé územie je popretkávané sústavou kanálov, slúžiacich na zavlažovanie a v prípade vysokej riečnej hladiny na odvodňovanie. V doteraz neprebádanom regióne môžete navštíviť viacero zaujímavých turistických atrakcií, pri ktorých sa určite nudiť nebudete. Zaujímavé sú vodné mlyny v Dunajskom Klátove a Kolárove, vodné dielo v Gabčíkove, protiturecká pevnosť v Komárne, pútnické miesto s kostolom v Báči, kúpaliská v Dunajskej Strede, Topoľníkoch či Veľkom Mederi, wellness hotel v historickom kaštieli Amade Château alebo rozľahlý športový či voľnočasový areál X-Bionic Sphere v Šamoríne.
Obec s príbehom
Malebná dedina Vojka nad Dunajom, v ktorej splav začína, leží v juhovýchodnej časti Žitného ostrova, v blízkosti štátnej hranice s Maďarskom. Rozkladá sa medzi dvomi korytami rieky Dunaj, neďaleko vodného diela Gabčíkovo. Postupne sa stala lákadlom pre turistov, najmä vďaka jedinečnej prírode, ktorá ju obklopuje. Okolité lesy sú bohaté na rôzne druhy živočíchov. Žije tu najmä väčšia poľovná zver - jelene, srny či diviaky, ale aj vzácne druhy vtákov a nespočetné množstvo rýb. Podľa legendy obec dostala názov po prvom uhorskom králi Štefanovi, ktorý sa pred prijatím kresťanstva volal Vajk. Raz na tomto území zastrelil jeleňa. Ten spadol do vody a keď ho kráľ chcel z vody vytiahnuť, spadol do nej tiež. Zachránili ho dvaja rybári, ktorým za odmenu daroval zem. Na znak vďaky po ňom pomenovali svoju obec - Vajka. Okrem toho sa od roku 2003 každoročne na jeho počesť organizuje významné podujatie Deň sv. Štefana so slávnostnou omšou v miestnom rímskokatolíckom kostole, kladením vencov na jeho pamiatku a kultúrnym programom, s vystúpením folklórnych skupín, speváckych zborov a hudobných spolkov z okolitých dedín.