Výborná správa! Prestížny titul "Európske mesto športu" putuje do oblasti Vysokých Tatier

Výborná správa! Prestížny titul "Európske mesto športu" putuje do oblasti Vysokých Tatier

12.10.2021 | Kežmarok a ocenenie | Milan Cigánik

Kežmarok získal ocenenie Európske mesto športu 2022 v kategórii do dvadsaťpäťtisíc obyvateľov. Titul každoročne dáva hodnotiaca komisia ACES Europe, ktorá má svoje sídlo v Bruseli, neďaleko Európskeho parlamentu.

ACES Europe je nezisková organizácia, udeľuje uznanie v desiatich kategóriách - svetové, európske a americké hlavné mesto, región, mesto, ostrov, rezort, komunita, mesto športu a športová a zdravá spoločnosť. Združenie zastrešuje aktívne športové lokality a rozdeľuje ich do troch kategórií vzhľadom na počet obyvateľov. Ocenenia sa dávajú podľa zásad zodpovednosti a etiky. Aktívny pohyb sa považuje za kľúčový faktor spájania spoločnosti, zlepšovania kvality života, psychofyzického bohatstva a úplného začlenenia do sociálnej triedy v komunite. Titul je udeľovaný od roku 2001 po vzore Európskeho hlavného mesta kultúry. Hlavným cieľom projektu je oceniť význam športu v danom meste a podporiť jeho ďalší rozvoj v danej oblasti.

Rozšíria ponuku športových podujatí

Práve v jednej zo zmienených kategórii sa Kežmarku podarilo dosiahnuť nevídaný úspech. „Je to pre nás veľká pocta a zároveň aj impulz, aby Kežmarok, mesto s bohatou športovou históriou, vytváralo čo najlepšie podmienky pre rekreačný a výkonnostný šport. Ako nositeľ tohto titulu máme v pláne rozšíriť aktivity zamerané na šport pre všetkých. Okrem už existujúcich každoročných športových podujatí, ktorých prípravu ešte viac zintenzívnime, spestríme ponuku celomestských športových podujatí pre verejnosť všetkých vekových kategóriií, vrátane zdravotne znevýhodnených občanov. K tomu chceme pridať organizáciu podujatí so zameraním na zdravý životný štýl,” reagoval na víťazstvo primátor Ján Ferenčák. Minulý rok investovali do rekonštrukcie zimného štadióna a kúpaliska. V školách a škôlkach neustále zlepšujú areály, telocvične i športovú halu. Toto úsilie napokon prinieslo skvelé výsledky. Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční v decembri, a to rovno v sídle Európskeho parlamentu v Bruseli.

Titul ako prestíž

Ocenenie podtatranský región zaradí do najväčšej siete miest športu v Európe, samozrejme zviditeľní, čím získa medzinárodné uznanie. Komisári ACES Europe navštívili uplynulý mesiac viacero zariadení, ktoré Kežmarok ponúka obyvateľom a návštevníkom na zlepšenie ich fyzickej kondície. Takto preverili, či sú vôbec pripravení získať poctu takýchto rozmerov a spĺňajú stanovené podmienky.

„V rámci našej obhliadky mesta z pohľadu športových objektov a celkovej infraštruktúry, rovnako odbornej prezentácie športovej spôsobilosti mesta pánom primátorom, si Kežmarok obhájil miesto v sieti európskych miest, ktoré už tento titul získali. Verím, že to pre mesto a jeho obyvateľov prinesie veľa benefitov na slovenskom aj medzinárodnom poli. Veď o tom, čo šport pre Kežmarčanov znamená, vedia už aj na našej základni v belgickom Bruseli,“ zablahoželala Kežmarku k víťazstvu kmeňová členka asociácie a hodnotiacej komisie ACES Europe Andrea Junger.

Primátor verí, že získanie titulu prinesie Kežmarku zvýšený záujem o fyzické aktivity u všetkých vekových kategórií. „Pohyb patrí k intervenujúcim činiteľom zdravia. Nedá sa nedá ničím kompenzovať, aj preto je naším plánom rozhýbať celý Kežmarok. Uvítali by sme tiež väčšiu podporu od ministerstva školstva a štátu, aby sme mohli naše plány zrealizovať. Ak by sa nám to podarilo, vieme byť svetlým príkladom pre ďalšie mestá s ambíciou zabojovať o titul, a to aj za hranicami Slovenska,” uzavrel Ferenčák.

Ľahšie získanie financií

Tohtoročným ocenením Európske mestečko športu sa pýšia talianske Segni, Auronzo di Cadore a Pontinvrea, estónske Elva a Sansepolcro, francúzske La Fare Les Olivers, španielske Pravia, ale i slovenský Veľký Šariš. K nesporným benefitom patrí, že titul by im mal uľahčiť (aj) získavanie finančných prostriedkov z Európskej únie na budovanie športovej infraštruktúry.