Vstúpte do ľadového kráľovstva švédskeho hotela. Akým svetovým prvenstvom sa pýši?

Vstúpte do ľadového kráľovstva švédskeho hotela. Akým svetovým prvenstvom sa pýši?

24.01.2022 | Hotel z ľadu vo Švédsku | Milan Cigánik

Prvý a najväčší hotel na svete, vyrobený z ľadu, sa nachádza v meste Jukkasjärvi na severe Švédska nad polárnym kruhom.

Každú sezónu sa pýši iným prevedením a zároveň prezentuje unikátne ľadové umenie. No dokázali by ste v ňom stráviť aspoň jedinú noc?

Ručne vytesaný hotel nesie príznačný názov Icehotel. Bol vybudovaný z masívnych ľadových blokov, zozbieraných z rieky Torne už v roku 1989. Odvtedy sa stavia každoročne nanovo, na jar býva totiž roztopený. Výstavba sa začína v októbri, takže v zime už môžete obdivovať jeho novú, jedinečnú verziu. O konečnú podobu sa pričiňujú nadšení umelci prizvaní k tejto prestížnej spolupráci.

Severská elegancia

Ubytovať sa tu môžete od decembra do apríla. Toto sezónne zimné ubytovacie zariadenie ponúka 15 až 20 štandardných izieb, ako i 12 elegantných umeleckých suít. Každá miestnosť má originálny dizajn a je zariadená posteľou (vyrobenou z ľadu), ľadovými dekoráciami, vyhrievanými spacími vakmi a sobími kožušinami. Umelecké suity ponúkajú ešte zaujímavejší zážitok, a síce možnosť stráviť pobyt v unikátnej izbe, navrhnutej 27 umelcami z celého sveta, a z takých krajín, akými sú USA, Anglicko či Nemecko. Tí boli vybraní z viac než dvesto uchádzačov. V hoteli sa nachádza aj menšia ľadová, obradná sieň. Ide o komorné miesto s kapacitou približne 35 až 40 osôb. Steny a strop sú zo snehu, detaily oltára i lavice pozostávajú z nedotknutého, prírodného ľadu. Priestor je vhodný pre tých, ktorí uvažujú o obnovení sľubu, prípadne o ceremoniáli slávnostného požehnania.

Ako to funguje?

Ako uvádza oficiálna webová stránka hotela, teplota vo vnútri budovy sa pohybuje na konštantnej úrovni -5 až -7 °C. Počas dňa býva otvorený pre širokú verejnosť a návštevníci majú prístup do všetkých izieb s výnimkou deluxe suít. Môžete sa tak túlať medzi krásnymi ľadovými sochami a zažiť čarovné prostredie vo všetkých izbách. Hostia, ktorí v ňom plánujú prenocovať, majú svoje apartmány k dispozícii až od 18.00. Zariadenie vám poskytne expedičné spacie vaky, testované na extrémne nízke teploty, preto vám postačí iba termo spodná bielizeň, čiapka, teplé ponožky a stredne teplý sveter. Pár metrov od hotela sa nachádza vykurovaná servisná budova, otvorená 24 hodín denne. V nej si odložíte osobné veci do uzamykateľnej skrinky, použijete kúpeľňu, sprchu, saunu a vyzdvihnete spací vak. Samozrejmosťou je hotelový manuál, aby bol váš pobyt bezpečný a príjemný.

Arktické dobrodružstvo po celý rok

V pešej vzdialenosti od hotela leží budova celoročného zariadenia Icehotel 365 s tradičnými vykurovanými izbami so štýlovou výzdobou a kompletným vybavením. V jeho apartmánoch dominujú umelecké rezbárske práce, ale tiež súkromné ​​vyhrievané kúpeľne a sauny. K ďalšiemu vybaveniu patrí elegantná reštaurácia so štvorchodovým, degustačným menu. To pozostáva zo škandinávskych špecialít, servírovaných na kúskoch ľadu, nechýba útulný salónik či ľadový bar. V ňom sa podávajú nápoje v originálnych pohároch z ľadu. Pobyt si môžete skombinovať, čiže stráviť jednu noc na ľade a zvyšok dovolenky vo vyhrievaných izbách tejto budovy.

Užite si ďalšie aktivity

Okrem oddychu a umenia na vás čakajú voľnočasové zábavné aktivity. Veľkej obľube sa teší jazda na psích záprahoch, snežných skútroch, pozorovanie polárnej žiary, ľadové kúpele či možnosť vytesať si z ľadu vlastnú sochu. Poprechádzajte sa cestou k sobej farme, vychutnajte si kávu v Saamovskom stane alebo si zajazdite na sobích záprahoch. Teploty v zime neraz klesnú až na -40 °C, preto je dôležité myslieť na teplé a hlavne vrstvené oblečenie, vyrobené ideálne z vlny.

Zdroj foto: Facebook