Vlhová nám pripravila krásny víkend – 1. a 2. miesto a dráma v boji o Krištáľový glóbus

Vlhová nám pripravila krásny víkend – 1. a 2. miesto a dráma v boji o Krištáľový glóbus

07.03.2021 | Petra Vlhová | Iveta Hricková

Slovenskí fanúšikovia sa dočkali a konečne si mohli pozrieť Petru Vlhovú na domácich svahoch.

Počas víkendu sa v Jasnej konali dve kolá Svetového pohára, v ktorých lyžiarky súťažili v slalome a obrovskom slalome.

Sobotné nádeje na víťazstvo nevyšli

V sobotu sa pretekárky postavili na štart slalomu, ktorý je najsilnejšou disciplínou Petry Vlhovej. Na trať vyšla ako prvá súťažiaca, ktorú do cieľa hnalo i hlasné povzbudzovanie hŕstky fanúšikov. Aj vďaka nemu sa dostala do cieľa s najlepším časom. To jej dávalo pred druhým kolom skvelú východiskovú pozíciu. No v poludňajšom pokračovaní pretekov predviedla bravúrny výkon aj jej najväčšia konkurentka v tejto disciplíne Mikaela Shiffrin. Naša reprezentantka za ňou zaostala o 34 stotín sekundy. Tretia skončila Švajčiarka Wendy Holdener so stratou na víťazku 52 stotín sekundy. Vlhová si naďalej udržala prvenstvo v súťaži o malý Krištáľový glóbus. Druhá slovenská súťažiaca Petra Hromcová vypadla už v prvom kole a Martina Dubovská, ktorá vyrastala na Liptove, avšak aktuálne súťažiaca za Česko, obsadila vynikajúce deviate miesto.

Nedeľa snov v podaní Vlhovej

S ešte väčším napätím sa očakávali nedeľné preteky obrovského slalomu. V ňom sa už predstavila aj Vlhovej najväčšia konkurentka na Krištáľový glóbus Lara Gut-Behrami. Švajčiarka vyšla na trať ako prvá súťažiaca a už po prvých metroch urobila chybu, ktorá ju odsunula na štrnáste miesto. Pre Petru nie sú kĺzavé disciplíny dominantou. Napriek tomu sa v Jasnej motivovala ku skvelému výkonu a za prvou Mikaelou Shiffrin zaostala iba o 16 stotín, pričom ostatné súperky mali výraznejšie väčšie rozostupy. Gut-Behrami predviedla podstatne lepšie druhé kolo, no stále to od nej nebol výkon, na ktorý sú jej fanúšikovia zvyknutí. Kvôli tomu skončila až na 9. mieste. Pravá dráma prišla až s dvojicou posledných súťažiacich.

Petra Vlhová podala fantastický výkon a v cieli bola prvá. S napätím sa čakalo, či Mikaela potvrdí trend z tejto sezóny, keď jej druhé kolá obrovských slalomov vonkoncom nevychádzali. Sen všetkých Slovákov sa splnil a Američanka prišla do cieľa až tretia so stratou 37 stotín sekundy. Druhá skončila Novozélanďanka Alice Robinson. Stratila 16 stotín sekundy. Petra nedokázala v oficiálnom rozhovore po pretekoch od dojatia rozprávať a v štarte vypukli obrovské oslavy slovenského víťazstva. Vlhová si výrazne polepšila rovnako v celkovom bodovaní, keď na prvú Gut-Behrami stráca už len 36 bodov a do konca sezóny to bude očividne riadne dramatické.

Shiffrinovej komplimenty pre Slovensko

Napriek tomu, že Mikaela Shiffrin patrí k najväčším súperkám Petry Vlhovej, u Slovákov sa teší veľkej obľube. Môže za to jej priateľská povaha, vďaka ktorej si našla už počas minulých pretekov v Jasnej kvantum priaznivcov. Aj v rozhovore s naším lyžiarom Adamom Žampom potvrdila, že sa snaží neustále okolo seba udržiavať priateľskú atmosféru. Verí, že čo dáva ona iným ľuďom, to sa jej dostane späť.

Špeciálne party pre víťazky

Jednotlivé strediská, v ktorých sa konajú preteky Svetového pohára, sa snažia odlišovať prostredníctvom ocenení, ktoré dostanú víťazky. Napríklad v Záhrebe získavajú dlhé roky špeciálnu ľadovú korunku a v Levi vo Fínsku im zase darujú soba, ktorého môžu prísť kedykoľvek pozrieť do špeciálnej farmy. Majiteľkou oboch týchto ocenení je i Petra Vlhová. V Jasnej pripravili pre víťazky i krásne prekvapenie. Počas hlavnej ceremónie boli korunované ľudovou partou inšpirovanou kultúrou z Martoviec. Ich autorkou je študentka etnológie Romana Mačicová. Mikaela prezradila, že si v Jasnej všimla na fotke túto nádhernú ozdobu na hlave Petry Vlhovej a vzápätí si pomyslela, že by takú podobnú chcela mať aj ona. Táto malá túžba sa jej splnila už po prvých pretekoch.

Zaujímavosti z pretekov v Jasnej:

  • Hlavné hviezdy Svetového pohára prišli na Slovensko letecky do Popradu. Špeciálne prekvapenie čakalo na Mikaelu Shiffrin, ktorú priamo na pristávacej dráhe čakal riaditeľ letiska s veľkou kyticou a pre spríjemnenie atmosféry jej hral klavirista jej obľúbenú pieseň.
  • Petra sa dostala na Slovensko po niekoľkých týždňoch a po dlhom čase videla svoju rodinu.
  • Pred prvými pretekmi Vlhová absolvovala spoločnú večeru s rodinou a priateľom, ktorých videla po takmer dva a pol mesiaci. Všetci ju prišli povzbudiť priamo na svah.
  • Lara Gut-Behrami bývala ako jediná členka švajčiarskej reprezentácie v samostatnom hoteli, aby nebola nikým rušená a mohla sa plnohodnotne sústrediť na preteky.

 

Zdroj foto: TASR