Viete, kde sa nachádza najkratšia ulica na svete?

Viete, kde sa nachádza najkratšia ulica na svete?

02.03.2022 | Najkratšia ulica na svete | Milan Cigánik

Škótsko je domovom obrovského množstva neobyčajných miest, od rozsiahlych roklín a majestátnych hôr, až po zázraky architektúry či inžinierstva. Vedeli ste, že práve tu nájdete aj najkratšiu ulicu na svete?

Stala sa ňou Ebenezer Place, ulica v škótskom mestečku Wick, ktorá má 2,05 metra. Stojí na nej iba jedna samostatná budova - a to úzky koniec tunajšieho hotela Mackays.

Pôvod ulice

Oficiálna webová stránka hotela odhaľuje históriu vzniku ulice. Budovu postavil v roku 1883 Alexander Sinclair. Ten sa po návrate do Škótska rozhodol týmto spôsobom investovať peniaze zarobené v Amerike. Predstavitelia miestneho zastupiteľstva mesta Wick nariadili Sinclairovi umiestniť tabuľu s názvom hotela na užší koniec budovy, pretože priestor pred hotelom považovali za ulicu. Dôvodom bol nielen zvláštny tvar stavby, ale taktiež skutočnosť, že stála na križovatke ulíc Union a River. Názov Ebenezer Place sa v mestských záznamoch objavil až v roku 1887. Dať budove vlastnú ulicu sa môže zdať nepraktické, avšak výhradná adresa slúži dodnes svojmu účelu. Pomáha ľuďom uprostred neprehľadnej križovatky nájsť hotelovú reštauráciu.

Robert Louis Stevenson, významný škótsky spisovateľ, básnik a autor cestopisných kníh, strávil v mestečku Wick nejaký čas spolu so svojím otcom. Ulicu Ebenezer Place spomenul v knihe Ostrov pokladov, kde priamo odkazuje na križovatku piatich ulíc, nachádzajúcu sa v blízkosti hotela Mackays. Sú to ulice Union Street, River Street, Bridge Street, Station Road a The Cliff.

Svetový rekord

Svetové prvenstvo najkratšej ulice sveta Ebenezer Place prišiel do Wicku v roku 2006 osobne vyhlásiť šéfredaktor Guinessovej knihy rekordov Craig Glenday. Cestu mu znepríjemňoval silný vietor a búrky, niekoľkokrát zablúdil, ale po takmer päťdesiatich hodinách dorazil konečne na miesto. Hodinu po príchode oficiálne oznámil nový svetový rekord. Ulica odvtedy fascinuje návštevníkov, pre ktorých je pútavou turistickou atrakciou.

Vchod do hotela vedie cez reštauráciu No1 Bistro. Ide o výstižné pomenovanie, keďže je to jediná adresa na Ebenezer Place. Historická budova z roku 1883 bola takmer 60 rokov vo výlučnom vlastníctve tej istej rodiny. Hoci stojí na najkratšej ulici sveta, má veľké srdce. Svojim návštevníkom poskytuje všetko, čo si môžu pre pohodlný pobyt priať. Elegantné izby, bistro, reštauráciu i nádherný výhľad...