Vieme, kedy budú naše mestá dýchať sviatočnou atmosférou a otvoria vianočné trhy

Vieme, kedy budú naše mestá dýchať sviatočnou atmosférou a otvoria vianočné trhy

18.11.2021 | Vianočné trhy na Slovensku | Milan Cigánik

Slovenské mestá sa s prihliadnutím na súčasnú epidemiologickú situáciu pomaly, ale iste chystajú na blížiace sa najkrajšie sviatky roka.

Zisťovali sme pre vás, kedy vianočná výzdoba rozžiari námestia a ulice, a či tento rok chystajú tradičné vianočné trhy.

Banská Bystrica

Mesto Banská Bystrica chce s inštaláciou výzdoby začať koncom novembra. Tohtoročné „Banskobystrické Vianoce" plánuje odštartovať rozsvietením vianočného stromčeka na Mikuláša, 6. decembra 2021. V prípade priaznivej situácie budú súčasťou vianočných trhov aj predajné stánky s ponukou remeselných výrobkov so sviatočnou tematikou, a to až do 22. decembra. S predajom občerstvenia v tejto chvíli nepočítajú. Očakáva sa však, že o tradičné vianočné dobroty sa postarajú prevádzky v historickom centre mesta. Pokiaľ ide o program a ďalšie atrakcie, až vývoj epidemiologickej situácie v okrese ukáže, či sa niečo z pripravovaných akcií uskutoční.

Bardejov

Starobylý Bardejov plánuje vyzdobiť svoje námestia vianočnou výzdobou na prelome mesiacov november a december. Na začiatku posledného mesiaca roka, každoročne rozsvecujú veľký vianočný stromček na Radničnom námestí. Tento rok ho bude zažínať svätý Mikuláš 5. decembra podvečer. Mestská radnica pracuje na finalizácii scenára tak, aby boli dodržané všetky protipandemické opatrenia a obmedzenia, platné pre okresy, sfarbené do čiernej farby. Organizáciu vianočných trhov zatiaľ neplánujú, hoci od podnikateľských subjektov evidujú žiadosti na účasť v nich. Ak by sa situácia predsa len zmenila a niektoré obmedzenia boli zrušené, vianočné trhy by sa uskutočnili v oklieštenej podobe na otvorenom priestranstve a za dodržania aktuálne platných opatrení.

Košice

Vianočný stromček v druhom najväčšom meste Slovenska bude osadený na Hlavnej ulici 18. novembra. Rozsvieti sa spolu so svetelnou výzdobou centra mesta a priľahlých ulíc. Novinkou je vysvietenie Univerzitnej ulice či inštalácia vianočných svetelných dekorácií v Mestskom parku, pri novovznikajúcom verejnom klzisku. Najmenších iste poteší návšteva detskej krajiny Rozprávkovo, ktorá je vyzdobená množstvom svetielok a postavičiek s motívmi zo slovenských rozprávok. Vstup na košické vianočné trhy majú iba zaočkovaní. Celý priestor bude ohradený a na vyznačených miestach, určených na vstup, kontrolovaný hliadkami. V prípade, že sa okres ocitne v čiernej farbe, počet osôb nesmie presiahnuť stovku. Pôvodne plánovaných štyridsať stánkov zredukovali na pätnásť.Košické rozprávkové Vianoce sa začnú 1. decembra. Slávnostné ich otvoria 5. decembra a potrvajú do 23. decembra, respektíve do 6. januára 2022. V druhom termíne, od 23. decembra do 6. januára nebude, okrem silvestrovskej noci, zabezpečený žiadny kultúrny  program. Stánky však zostanú otvorené.

Liptovský Mikuláš

Vianočná výzdoba v Liptovskom Mikuláši bola na stĺpoch verejného osvetlenia inštalovaná už minulý týždeň. Oficiálne sa rozsvieti spolu s mestským vianočným stromčekom symbolicky, 6. decembra. Okrem toho budú v centre mesta rozmiestnené nové vianočné dekorácie, ktoré rozžiaria a spestria najdlhšie noci v roku. V plnom prúde je príprava podujatia s názvom „Predvianočný čas v meste“. Otvorené bude od 20. do 23. decembra a návštevníci si tu môžu nakúpiť vianočný sortiment a rôzne sezónne remeselné výrobky. Samozrejme, či sa akcia uskutoční, závisí od aktuálnej pandemickej situácie a konečné stanovisko poskytne miestny Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Organizácia malých vianočných trhov sa odvíja od sfarbenia okresu, ak sa bude nachádzať v čiernej farbe, trhy sa neuskutočnia. V prípade, že sa situácia zlepší, mesto vianočné trhy povolí, avšak bez sprievodného kultúrneho programu. Ich účastníkom spríjemnia predaj a nákup tovaru vianočné koledy z mestského rozhlasu.

Nitra

Mesto pod Zoborom už niekoľko týždňov intenzívne pracuje na príprave adventných trhov, ktoré sa uskutočnia od 28. novembra do 23. decembra. Cieľom je, aby sa čo najviac priblížili podobe, na akú boli ľudia zvyknutí v rokoch pred pandémiou. Počíta sa so stánkami s občerstvením aj s remeselným tovarom, všetko v režime OTP, ak okres zostane v bordovej farbe. Spolu s betlehemom budú rozmiestnené na Svätoplukovom námestí a časť z nich v smere na Mostnú ulicu. Vianočný stromček osadili už minulý týždeň a mesto tento rok skrášli aj nová svetelná 3D dekorácia v studenej bielej farbe. Okrem iného bude obsahovať číslicu 2021 a ďalšiu číslicu 2, aby na konci kalendárneho roka mohla byť zmenená na rok 2022. Zaujímavo pôsobí aj číslica nula, ktorá vyzerá ako svetelná brána. Nitra plánuje spríjemniť občanom návštevu adventných trhov vystúpeniami rôznych umeleckých zoskupení, avšak vzhľadom na situáciu, bude program a mená účinkujúcich zverejňovať priebežne cez svoje komunikačné platformy.

Prešov

Aj Prešov pripravuje tento rok pre svojich obyvateľov adventné trhy. Ich zmenšenú verziu otvoria v termíne od 25. novembra do 22. decembra na pešej zóne v ohraničenom priestore. V prípade, že okres zostane v bordovej farbe, bude podujatie prebiehať v režime "plne zaočkovaní". Približne 50 stánkov, rozmiestnených od mestského úradu po koniec Južného parku na Hlavnej ulici ponúkne návštevníkom  tradičné sezónne výrobky, nápoje i obľúbené vianočné špeciality. Priestranstvo pozdĺž Konkatedrály sv. Mikuláša skrášlia žiaci prešovských základných a umeleckých škôl, ktorí svojimi výtvormi vyzdobia aleju malých vianočných stromčekov. V deň otvorenia trhov sa rozsvieti vianočná výzdoba v celom meste, obohatená o nové svetelné inštalácie so zimnými motívmi v Južnom parku. Chýbať nebude ani tradičný drevený betlehem. Sviatočnú atmosféru adventných trhov umocní tematická vianočná hudba, vysielaná z okien hotela Senátor, stojaceho v blízkosti pešej zóny. Viac než 40 miestnych gastronomických zariadení ponúkne balené špeciality a nápoje pred svojimi prevádzkami, v rámci projektu Mapa Vianoc, ktorý spustia spolu s otvorením adventných trhov.

Prievidza

Vianočná výzdoba je v Prievidzi už hotová. Nainštalovaná bola v priebehu minulého týždňa. Ostáva už len doladiť posledné detaily a postaviť vianočný stromček. Mesto nám potvrdilo, že „Vianoce na námestí" sa tento rok uskutočnia v obvyklom termíne, a to od 13. do 23. decembra. Avšak v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, keď sa podujatie organizovalo ako príležitostný trh, bude prebiehať, pochopiteľne, v značne obmedzenom režime. Pätnásť drevených stánkov ponúkne návštevníkom tradičný vianočný sortiment, vrátane občerstvenia. Na námestí ich rozmiestnia tak, aby vytvorili obraz vianočného mestečka. Jeho súčasťou bude aj atrakcia pre deti v podobe manéže s rozprávkovými postavičkami. Sviatočnú náladu, okrem bohatej výzdoby a osvetlenia, umocní reprodukcia klasických i moderných vianočných hitov a melódií. Centrum mesta skrášlia malé, živé stromčeky, ozdobené výtvormi detí a žiakov prievidzských materských a základných škôl. Námestie Piaristov sa počas Vianoc už tradične stane domovom dreveného betlehemu, ktorý si obyvatelia a návštevníci mesta môžu prísť pozrieť až do Troch kráľov.

Spišská Nová Ves

Inštalácia vianočnej výzdoby vo východoslovenskom meste Spišská Nová Ves sa začne 22. novembra. Stromček osadia na začiatku decembra, zároveň zavesia adventný veniec pred Provinčný dom a nainštalujú drevený betlehem. Ak to situácia dovolí, deti z mestských škôl si ozdobia, tak ako každý rok, vlastný stromček, umiestnený na priestranstve pri radnici. Vianočné trhy by sa mali uskutočniť tak ako zvyčajne, na Radničnom námestí v dňoch 10. a 11. decembra za predpokladu, že RÚVZ vyjadrí súhlas s organizáciou tohto hromadného podujatia. V nadväznosti na aktuálne platné protipandemické opatrenia budú stanovené podmienky pre účasť návštevníkov vianočných trhov. Situácii sa prispôsobí aj príprava kultúrneho programu.

Trenčín

V Trenčíne sa tento rok neuskutoční tradičné podujatie „Čaro Vianoc pod hradom“, ktoré je známe bohatým kultúrnym programom. Vianočné remeselné trhy však budú. Mesto tak vychádza v ústrety remeselníkom, predajcom a výrobcom sezónneho tovaru, ktorý k týmto sviatkom nepochybne patrí. Počet stánkov na Mierovom námestí sa v dôsledku dodržania predpísanej vzdialenosti minimálne dva metre medzi stánkami, zníži na dvadsať. Trhy sa uskutočnia v skrátenom termíne, a to od 10. do 22. decembra, v čase od 10.00 do 18.00. Tento rok však nebudú mať návštevníci k dispozícii stánky s občerstvením, ani nie je naplánovaný žiadny kultúrny program. Rozhodujúci vplyv na to, či sa vianočné trhy v Trenčíne uskutočnia, má epidemiologická situácia, v ktorej sa bude mesto nachádzať.

Žilina

Žilina chce tento rok zorganizovať vianočné trhy trochu inak, než po minulé roky. Podobne ako iné mestá, nezaradí do programu kultúrne vystúpenia ani predaj občerstvenia. Atmosféru Vianoc v centre mesta však návštevníci zažijú vďaka ambulantnému predaju výrobkov vianočného charakteru, ako je sezónny remeselný tovar, tradičné vianočné špeciality a nápoje. Organizátori vianočných trhov by chceli znovu usporiadať, minulý rok verejnosťou i účinkujúcimi priaznivo prijatý projekt „Hudobný advent v online priestore“, v rámci ktorého vystúpilo viacero známych umelcov, kapiel, skupín a interpretov. Stánky na Mariánskom námestí a Námestí Andreja Hlinku budú otvorené od 1. do 22. decembra.