Vedeli ste, že týmto svetovým hviezdam koluje v žilách slovenská krv?

Vedeli ste, že týmto svetovým hviezdam koluje v žilách slovenská krv?

26.02.2021 | Osobnosti so slovenskými koreňmi | Iveta Hricková

Zo Slovenska pochádza veľa šikovných ľudí. Preslávili nás úspešní športovci, umelci, ale aj vedci či podnikatelia.

Okrem známych rodákov sa môžeme pochváliť aj niekoľkými svetovými celebritami, ktorých korene siahajú až do malebných regiónov.

Paul Newman

Za svoj neodolateľný šarm a šibalský pohľad očí, do ktorých sa musela zamilovať nejedna žena, Paul Newman vďačí aj slovenským koreňom. Jeho mama Terézia pochádzala z východu našej krajiny. Po smrti svojej matky sa vybrala na skusy so sveta, kde sa už v tom čase nachádzal aj jej otec. V Amerike sa zamilovala do sympatického muža, jej budúceho manžela. Terézia si veľmi želala, aby sa Paul aspoň raz prišiel pozrieť do jej rodného Slovenska a mohla mu ukázať miesta, kde vyrastala. Tento sen sa jej, žiaľ, nikdy nesplnil.

Angelina Jolie

V jej prípade je puto na slovenské korene vskutku vzdialené, ale napriek tomu sú našinci hrdí na to, že Angelina Jolie sa aspoň nejakým spôsobom symbolicky prepojila na našu krajinu. Rodokmeň krásnej herečky vedie až do Košíc, odkiaľ pochádza dedko z otcovej strany. Po veľkej kríze sa rozhodol emigrovať do USA a za svojou slovenskou minulosťou definitívne zatvoril dvere.

Audrey Hepburn

Rovnako prepletenými vzťahmi sa mohla pochváliť aj nádherná Audrey Hepburn. V jej prípade ide o prepojenie cez babičku z otcovej strany, ktorá pochádzala od Topoľčian. Tam bola členkou významnej rodiny miestneho majiteľa cukrovaru, ktorý sa v súkromí venoval aj meteorológii. Herečka tak dostala dobrý rodinný základ na to, aby mala skvelý životný rozhľad a ten ešte viac podporil jej úspech.

John Bon Jovi

Máme pre vás ďalšie milé prekvapenie. Slováci sa môžu pochváliť tým, že na našu malú, ale o to výnimočnejšiu krajinu, je prepojený i spevák John Bon Jovi. V jeho prípade zohrával hlavnú úlohu otec. Jeho rodičia majú talianske a slovenské korene. Zaujímavá kombinácia, ktorá i tomuto sympaťákovi dala do vienka veľkú dávku hudobného talentu. Práve vďaka nemu vytvoril množstvo nezabudnuteľných hitov.

Andy Warhol

Jeden z našich najúspešnejších krajanov natrvalo zmenil náš postoj k umeniu. Andy Warhol mal neopakovateľný kreatívny pohľad na svet, do modernej kultúry prinášal osobitý charakter. Jeho rodičia pochádzali zo Slovenska, no kvôli ťažkým podmienkam museli emigrovať do Ameriky. Za veľkou mlákou sa usadili a čoskoro prišiel na svet ich syn Andrew. Postupne sa vypracoval na jedno z najdôležitejších mien v umeleckom svete a na jeho prácu a talent spomína i múzeum, ktoré sa nachádza v Medzilaborciach v blízkosti rodnej obce jeho rodičov.

Robert Urich

Život tohto skvelého herca sa ukončil predčasne po agresívnej forme rakoviny. Robert Urich počas svojej kariéry tešil svojich fanúšikov najmä svojimi akčnými detektívnymi úlohami. Pre médiá poskytol veľa rozhovorov, v ktorých viackrát hovoril aj o pôvode svojich rodičov. Tí pochádzali z malej dedinky pri Bardejove. Slovensko si tak nechalo v jeho srdci nezameniteľné miesto a on o ňom rozprával s tak veľkou láskou, že nám v zahraničí nezištne robil skvelú reklamu.

Dave Grohl

Grohl sa preslávil najprv ako člen legendárnej Nirvany, neskôr si vytvoril vlastnú kapelu Foo Fighters, nadväzujúcu na začiatky jeho kariéry. Davea spája so Slovenskom jeho dedko z otcovej strany. Rodičia tohto pána pochádzali z rakúsko-slovenského pohraničia a po neľahkej životnej skúške emigrovali do Ameriky. Tam sa ich rodina rozrástla a neskôr tak slovenský naturel ovplyvnil i povahu tohto hudobníka.