Valentín verzus Národný týždeň manželstva. V čom sa líšia?

Valentín verzus Národný týždeň manželstva. V čom sa líšia?

12.02.2021 | Valentín | Naďa Trenčanská

14. február je deň, ktorý na celom svete patrí zaľúbencom. Nesie sa v znamení srdiečok, kvetov, sladkostí, červenej či ružovej farby. Niekto sa naň teší celý rok, iní ho doslova nenávidia a oznažujú za americký, komerčný útok na naše peňaženky.

Alternatíva existuje

Pre tých z vás, ktorí sa radia do druhej skupiny, máme dobrú správu. Predovšetkým pre manželky tvrdohlavých manželov, ktorí sa každoročne bránia participovaniu na komerčnom blázninci a úspešne ho ignorujú. Ak ste vydaté, vaši drahí manželia majú po chlebe a konečne sa snáď aj vy dočkáte nejakej tej kytice či čokolády.

Reč je o Národnom týždni manželstva (NTM), ktorý oslavujeme už aj na Slovensku, a to práve v týchto dňoch. Presnejšie od 8. do 14. februára. Hoci veľa Slovákov o podobnej iniciátíve ani nechyrovala, NTM sa na Slovensku udomácnil už v roku 2010. Spusteniu projektu na našom území predchádzalo stretnutie so zakladateľom danej iniciatívy - Richardom Kane-om. Ihneď v nasledujúcom roku náš národný tím odštartoval prvý ročník kampane. Odvtedy sa dostáva do povedomia ľudí stále viac, a to tiež vďaka stovkám dobrovoľníkov v regiónoch.

Bezpečne v manželstve

NTM na Slovensku má každoročne svoju tému, ktorou upriamuje pozornosť na rôzne aspekty manželského vzťahu - vernosť, priateľstvo, zvládanie rozdielností, prekonávanie výziev a podobne. Tohtoročnou témou je bezpečnosť v manželstve. Výber témy v súvislosti so súčasnou situáciou okolo panémie COVID-19, ktorá so sebou priniesla mnoho neistoty a pocitu ohrozenia na rôznych úrovniach, je úplne logická a vysoko aktuálna. Bezpečie je niečo, po čom túžime nielen v bežnom živote, ale i v manželstve. Tohtoročná kampaň je preto plná praktických rád či tipov, ako a čo robiť, aby sme sa vo vzťahu vyhli ohrozujúcim faktorom. Podporené sú vyjadreniami odborníkov. Tí sa venujú tomu, ako posilniť oblasti, ktoré pôsobia na vzťah stmeľujúco.

Symbolom je záchranné koleso

Pretože manželstvo je ako plavba. No aj ono musí občas preplávať nepokojnými vodami a tobôž sa nevyhne vlnobitiu. Preto je záchranné koleso celkom príznačným vizuálnym zobrazením témy jedenásteho ročníka NTM na Slovensku. Záchranné koleso symbolizuje pomoc v situácii, keď sa vzťah začne potápať.

Cieľ a význam projektu

Cieľ je jednoduchý. Propagovať a podporiť manželstvo. Jeho úlohou je poukázať na fakt, že spokojné, fungujúce manželstvo nie je samozrejmosť. Aj manželstvo, ako ktorýkoľvek vzťah, je potrebné rozvíjať a pracovať na ňom.

Kde sa vzal?

Celosvetová kampaň The Marriage Week, ktorej je NTM súčasťou, prebieha od roku 1997. Prvý raz sa uskutočnila v Anglicku, v sídle vlády spolu s vtedajším premiérom Johnom Majorom a jeho manželkou Normou. O rok neskôr podujatie vo svojom úrade otvárali nový predseda vlády Tony Blair s manželkou Cherie. V nasledujúcich rokoch sa kampaň rozšírila za hranice Anglicka. Dnes je do nej zapojených takmer 30 krajín sveta.

Zakladateľ projektu NTM Richard Kane hovorí, že "Ak je manželstvo zručnosťou, staňme sa zručnými!".

Tak čo poviete? Nie je práve tento týždeň vhodný na to, aby ste sa zamysleli a trošku zapracovali na vašich vzťahoch? Možno stačí málo... 😊