V tieto dni si uctievame pamiatku našich zosnulých. Ako tento sviatok oslavujú vo svete?

V tieto dni si uctievame pamiatku našich zosnulých. Ako tento sviatok oslavujú vo svete?

01.11.2021 | Dušičky | Milan Cigánik

Opäť tu máme obdobie, keď spomíname na tých, ktorí odišli za večným svetlom. Pripomíname si ich návštevou cintorínov, zapálením sviečky i kladením kvetov a vencov na ich hroby.

Takto dávame najavo, že spomienka na nich je pre nás stále živá.

Ako vznikol Sviatok všetkých svätých?

Sviatok všetkých svätých sa začal sláviť ešte v starovekom Ríme, keď bol vysvätený pohanský chrám Pantheón, postavený v roku 27 nášho letopočtu. Stalo sa tak za vlády cisára Oktaviána Augusta a chrám bol zasvätený všetkým rímskym bohom. Neskôr ho pápež Bonifác IV. premenil na kresťanský kostol a venoval ho pamiatke Blahoslavenej Panny Márie a všetkým svätým mučeníkom. V deň jeho vysviacky pápež nariadil, aby sa na znak úcty k nim konala slávnosť, z čoho sa postupne stala tradícia. Veriaci si pripomínajú všetkých kanonizovaných, ktorí žili v kresťanskej viere, ale rovnako tých, ktorým sa tejto pocty oficiálne nedostalo. Aktuálny dátum 1. november ustanovil počas svojej vlády až pápež Gregor III. v rokoch 731 až 741 nášho letopočtu, keď zasvätil kaplnku v rímskej Bazilike svätého Petra Bohu, na počesť všetkých svätých.  

Pamiatka zosnulých alebo Dušičky

Druhý november, u nás známy ako Pamiatka zosnulých, sa ľudovo nazýva aj Dušičky. V kostoloch sa zvyknú v tento deň konať zádušné omše za mŕtvych. Katolíci spomínajú na tých, ktorí už nie sú medzi živými a modlia sa za duše v očistci. Cirkev tento sviatok nespája so strachom a smútkom, ale ho považuje za deň nádeje a radosti. Ľudia dodnes, na základe predkresťanských predstáv veria, že na Dušičky môžu duše zosnulých predkov navštíviť svojich blízkych a oslobodiť sa tak na 48 hodín z ríše mŕtvych. V niektorých častiach Slovenska bolo jedným zo zaužívaných zvykov pečenie menších bochníkov chleba či pečiva, ktoré sa nazývali duše alebo dušičky. Po ceste z kostola ich veriaci zvykli rozdávať chudobným a prosili ich, aby sa modlili za pokoj zosnulých duší. Niektorí piekli aj pečivo do tvaru kríža, ktoré nazývali „kosti svätých" alebo sladké štvorhranné pečivo. Plnené džemom alebo makom, ich takisto volali „dušičky".

Ako slávia Sviatok všetkých svätých vo svete?

Filipíny

Ľudia navštevujú cintoríny a nosia na ne kvety, sviečky a tiež jedlo, aby mohli stráviť viac času so svojimi zosnulými príbuznými. Čistia hroby, kosia trávu okolo rodinného pozemku a modlia sa. Niektorí na cintoríne strávia celý deň i celú noc, hrajú karty, počúvajú hudbu alebo si púšťajú  lietajúcich šarkanov.

Mexiko

Obyvatelia Mexika veria, že duše zosnulých sa v prvé dva novembrové dni stretnú so svojimi živými príbuznými. Rodiny sa zhromažďujú, zdobia domáce oltáre fotografiami mŕtvych a kladú na ne ich obľúbené jedlá. Zvyknú mať pomaľované tváre, farebné kostry či štylizované lebky.

Rakúsko

V Rakúsku dodržiavajú tradíciu, že krstní otcovia na Sviatok všetkých svätých darujú svojim krstným deťom zapletený kvasnicový chlieb. Zvyk pochádza ešte zo starovekého pohrebného obyčaja, pri ktorom si ženy odstrihávali vlasy zapletené do copu na znak smútku, keď zomrela milovaná osoba.

Haiti

Sviatok mŕtvych alebo tiež Festival predkov sa na Haiti oslavuje ako zmes katolíckych tradícií a voodoo zvykov. Oslavy sa začínajú púťou na Veľký cintorín v Port-au-Prince. Účastníci si oblečú pestré kostýmy, vyjdú do ulíc a „tancujú“ so svojimi predkami. Zosnulých následne na cintorínoch „kŕmia“ darmi z vlastného stola a veria, že im budúci rok poskytnú ochranu. 

Španielsko

Ľudia žijúci v severných častiach Španielska majú gaštanovú oslavu, ktorá sa nazýva Castañada. Rodiny sa stretávajú v noci, ktorá je venovaná ich zosnulým príbuzným. Ako napovedá názov, ľudia sa schádzajú, jedia gaštany, pričom každý z nich predstavuje jedného mŕtveho.

Tohtoročné sviatky bez prísnych obmedzení

V porovnaní s minulým rokom neboli tento rok na území Slovenska prijaté žiadne obmedzujúce opatrenia, súvisiace s pandémiou koronavírusu. Počas víkendu odporúča Konzílium odborníkov zvážiť návštevu hrobov a príbuzných, a to hlavne v bordových a čiernych okresoch. V prípade, že sa bude na jednom mieste vyskytovať väčšie množstvo ľudí, odporúča sa nosenie rúšok aj v exteriéri.

Rady Konzília odborníkov ku sviatku všetkých Svätých a Pamiatke zosnulých

  1. Počas predĺženého víkendu si nájdite čas na pobyt v prírode a zostávajte iba v kruhu najbližšej rodiny.
  2. Do čierneho a bordového okresu cestujte len v nevyhnutných prípadoch.
  3. V prípade, že cestovať musíte, uprednostnite individuálnu dopravu a dodržiavajte základné preventívne opatrenia – noste rúško alebo respirátor, zachovajte si odstup od ľudí mimo vašich blízkych a dodržujte zvýšenú hygienu rúk.
  4. Stretnutia so širšou rodinou a priateľmi odložte na obdobie s priaznivejšou epidemiologickou situáciou. Zvlášť rizikové sú stretnutia s osobami, ktorým hrozí ťažký priebeh ochorenia Covid-19, a to najmä ak nie sú zaočkované. Sú to starší ľudia, ľudia s chronickými ochoreniami a ľudia s oslabenou imunitou.
  5. Vyhýbajte sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí - nákupným centrám, prostriedkom hromadnej dopravy, hromadným podujatiam a stretnutiam, vrátane návštevy hrobov počas soboty a nedele, kde sa z dôvodu očakávaného náporu zvyšuje pravdepodobnosť nákazy.