V Bratislave vyrástla nová pozorovateľňa divej zveri
25.05.2022 | Vydrica v Bratislave | Milan Cigánik
Ak sa radi túlate prírodou a pozorujete divú zver - táto novinka určite stojí za pozornosť. V Bratislavskom lesoparku - medzi Račou a Mariankou, nedávno postavili novú pozorovateľňu pod názvom Vydrica.
Pred turistami je trochu ukrytá, ale vďaka niekoľkým indíciám ju môžete poľahky nájsť.
Výnimočné miesto s výhľadmi do okolia
V lokalite, kde pramení vodný tok Vydrica, vyrástla ešte v novembri rovnomenná drevená pozorovateľňa. Určená je predovšetkým na pozorovanie zvierať, ale dá sa tu aj posedieť a oddychovať, prípadne si urobiť prestávku na občerstvenie alebo sa skryť pred nepriaznivým počasím. Z jej vnútra máte jedinečnú možnosť sledovať divoko žijúcich obyvateľov lesoparku, ako sú srny, daniele, muflóny, diviaky, líšky či bažanty. Najvhodnejší čas na ich pozorovanie je skoro ráno, ešte za úsvitu, no pri troche šťastia môžete niektoré z nich zazrieť aj za bieleho dňa. Okrem krásnej prírody a miestnej fauny vás iste upúta aj nad mestom týčiaca sa televízna veža Kamzík, ktorá so svojimi 194 m je najvyššou stavbou v Bratislave.
Presnú polohu pozorovateľne mesto náročky nezverejnilo. Cieľom bolo vyvolať v návštevníkoch lesoparku chuť pátrať po nej a dať im tak pri prechádzke prírodou cieľ. Neskôr však primátor Bratislavy Martin Vallo predsa len poskytol niekoľko indícií, aby uľahčil jej hľadanie. „Nájdete ju medzi Červeným krížom a lokalitou U Slivu, presnú polohu naschvál neuvediem.“
Kto je zvedavý, môže sa na základe dostupných informácií vybrať hľadať túto novú atrakciu a pritom obdivovať krásy malokarpatskej prírody. :-)
Jednoduchá stavba zo smrekovca
Na stavbu pozorovateľne bolo použité smrekovcové drevo, pochádzajúce z lesoparku. Má rozlohu 13 m2 a je zastrešená, takže vás ochráni v prípade silného vetra, výdatného dažďa alebo hustého sneženia. Dovnútra objektu sa dostanete po lávke, ktorá vás navedie do priestoru s terasovitým sedením a výhľadom do okolia. Z dôvodu zachovania čo možno najprirodzenejšieho prostredia, nájdete v tejto lokalite nepokosené lúky, popadané dreviny i husté krovie, poskytujúce zvieratám dokonalý úkryt.
Na projekte pozorovateľňa Vydrica sa spoločne podieľali hlavné mesto Bratislava, Metropolitný inštitút mesta Bratislavy a Mestské lesy v Bratislave. Nenápadnú vyhliadku svojpomocne postavili zamestnanci Mestských lesov, ktorí vlastnoručne opracovávali smrekovcové hranoly. Návrh drevostavby pochádza z dielne ateliéru Office 110, ktorý sa podieľal na obnove starej horárne na Peknej ceste.
Dielo je súčasťou programu Živé miesta. Jeho cieľom je obnovovať a vylepšovať verejné priestory v Bratislave. V blízkej budúcnosti sa prestavby dočká aj areál Malý Slavín, plánuje sa tiež rekonštrukcia starých muničných skladov na Peknej ceste.
Bratislavské mestské lesy sú obľúbeným cieľom domácich
Mestské lesy patria k obľúbeným a vyhľadávaným oddychovým lokalitám obyvateľov Bratislavy a blízkeho okolia. Medzi najkrajšie miesta tejto časti Malých Karpát patria Partizánska lúka, Železná studnička, Kačín, Kamzík, Horáreň Krasňany alebo Červený kríž. Lesy v správe mesta poskytujú svojim návštevníkom príjemné prostredie na oddych a šport. Popretkávané sú sieťou turistických a cyklistických chodníkov, nájdete tu množstvo rekreačných areálov, ktoré sú ako stvorené na regeneráciu síl, zábavu a odpočinok. Ich súčasťou sú reštauračné zariadenia, altánky, lavičky i upravené pramene prírodnej pitnej vody.
Od 1. februára 2022 je povodie toku Vydrice vyhlásené za prírodnú rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany prírody. Bude tu zakázané ťažiť drevo, stavať a loviť zver. Značná časť tohto územia sa nachádza medzi lokalitami U Slivu – Spariská – Biely kríž – Malý Slavín. Návštevníci sa tu budú môcť pohybovať tak ako doteraz a využívať toto miesto na oddych, prechádzku alebo šport, no mali by sa správať ohľaduplne voči vzácnym biotopom národného i európskeho významu, ktoré sa tu nachádzajú. Zo živočíchov sa v oblasti udomácnil rak riavový, pásikavec veľký, kováčik fialový a fuzáč alpský. Nedávno sa sem dokonca vrátila i vydra riečna.