Už zajtra štartuje najväčšia športová udalosť tohto roka! Prinášame vám TOP zaujímavosti z príprav

Už zajtra štartuje najväčšia športová udalosť tohto roka! Prinášame vám TOP zaujímavosti z príprav

03.02.2022 | Olympijské hry | Danka Šoporová

Už zajtra sa rozhorí olympijský oheň v dejisku XXIV. zimných olympijských hier. Pred voľbou dejiska ZOH 2022 sa do užšieho výberu dostali traja kandidáti – nórske Oslo, kazašská Almaty a čínsky Peking.

MOV na svojom 128. zasadnutí v roku 2015 schválil počtom hlasov 44 za dejisko hier Peking. Druhá Almaty získala 40 hlasov.

Zaujímavosti z dejiska ZOH v Pekingu

✓ Peking je prvé mesto v histórii, ktoré bolo poverené usporiadaním hier letnej olympiády, a to v roku 2008 a teraz - v roku 2022, aj zimných olympijských hier.

✓ Na ZOH v Pekingu sa predstaví 2892 športovcov, z toho je 1578 mužov a 1314 žien. Predchádzajúcej olympiády v Pjongčangu v roku 2018 sa zúčastnilo 2933 športovcov, čo bolo o 41 viac.

✓ Národný štadión s kapacitou 91-tisíc divákov bude dejiskom otváracieho i záverečného ceremoniálu. Štadión, známy pod prezývkou Vtáčie hniezdo, sa stane najväčším dejiskom ceremoniálov v histórii ZOH.

✓ Štafeta s pochodňou na zimných olympijských hrách 2022 trvala iba tri dni. Organizátori ju skrátili pre obavy zo šírenia koronavírusu a oheň vystavia iba na uzavretých miestach, ktoré uznajú za bezpečné.

✓ Maskotom ZOH je panda Bing Dwen Dwen, lampión Šuej Ron Ron sa stal maskotom paraolympijských hier. Bing Dwen Dwen v preklade znamená ľadová bucľatá panda. Meno Šuey Ron Ron v sebe kombinuje slová sneh a tolerancia.

✓ Program ZOH v Pekingu bol rozšírený o sedem nových disciplín. Prvýkrát sa bude súťažiť v zmiešaných štafetách v šortreku, v monoboboch žien, v snouborkrose, v akrobatickej disciplíne aerials, big air mužov i žien, v akrobatickom lyžovaní a prebehnú i súťaže zmiešaných tímov v skokoch na lyžiach.

✓ ZOH v Pekingu budú zahájené slávnostným ceremoniálom v piatok 4. februára a potrvajú do 20. februára. Pre účastníkov hier platia prísne protipandemické opatrenia a v rámci nich aj pravidelné denné PCR testovanie na koronavírus. V prípade pozitívneho testu musí infikovaná osoba zostať v izolácii na hoteli, opustiť ho môže až po dvoch negatívnych testoch v priebehu 24 hodín.

✓ Ešte pred príchodom do čínskej metropoly si organizátori hier vyžiadali elektronické potvrdenie o zdravotnom stave všetkých pracovníkov médií a krátko po prílete ich uzavreli do pripravenej bubliny bez možnosti reálneho kontaktu s vonkajším svetom.

✓ Slávnostného zahájenia zimných olympijských hier sa zúčastní aj čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorý potom usporiada banket pre prítomné hlavy štátov a šéfov medzinárodných organizácií.

✓ USA v pondelok oznámili, že na zimné olympijské hry 2022 nevyšlú žiadnych predstaviteľov vlády. Má ísť o diplomatický bojkot športového sviatku, ku ktorému sa pripojila Veľká Británia, Kanada, Austrália a niekoľko ďalších krajín. Dôvodom bojkotu, ktorý však nebráni športovcom týchto krajín zúčastniť sa ZOH, je porušovanie ľudských práv v Číne.

✓ Presun z Olympijského parku v Pekingu do najvzdialenejšej horskej olympijskej dediny, ktorá je od miliónového mesta Čchang ťia-kchou vzdialená 50 km, bude trvať autom takmer 3 hodiny. Cesta rýchlovlakom zaberie len niečo vyše hodiny.

✓ Športové výpravy môžu na dopravu využívať osobné automobily, pridelené organizačným výborom. Naša výprava by na základe predpokladaného počtu športovcov mohla mať k dispozícii osem áut. Avšak, podľa súčasných čínskych nariadení ich budú môcť riadiť iba čínski vodiči, určení organizačným výborom. Zdá sa, že treba riešiť rovnaký problém s jazykovou bariérou a so striktným dodržiavaním pracovnej doby vodičov, s akým sa stretli výpravy na LOH v roku 2008.

✓ Vstup zahraničných návštevníkov na ZOH je zakázaný. Čína nepredáva žiadne vstupenky na jednotlivé športové podujatia, iba ich distribuuje. Ich majitelia musia dodržiavať prísne protipandemické opatrenia, vrátane testovania.

✓ Účastníci zimných olympijských hier si musia do svojich mobilov povinne nainštalovať aplikáciu My2022. Podľa vyjadrenia bezpečnostných analytikov má táto aplikácia viaceré bezpečnostné medzery. Pre obavy zo špionáže dávajú niektoré krajiny svojim športovcom k dispozícii mobilné telefóny bez citlivých údajov.

✓ V jedálni hlavného mediálneho centra v Pekingu jedlo pripravujú a roznášajú roboty. Po príchode do jedálne si účastníci olympiády môžu vybrať z pestrého menu, ktoré je zostavené z tradičnej čínskej kuchyne, klasických západných jedál či fastfoodových hamburgerov, sendvičov a hranolčekov. Vybrané špeciality znáša zo stropu dopravný systém, ktorý sa teší neutíchajúcej pozornosti prítomných novinárov.

✓ Roboty pomáhajú pri množstve ďalších činností, ako je napríklad upratovanie a dezinfekcia rozsiahlych priestorov mediálneho centra, hotelov či dopravných prostriedkov.

✓ Slovensko sa na XXIV. zimnej olympiáde predstaví s najmenšou výpravou v ére svojej samostatnosti. Bude v nej iba 50 športovcov. Medailové nádeje vkladáme najmä do Petry Vlhovej.

✓ Slovenskú vlajku na piatkovom otváracom ceremoniáli ZOH ponesú hokejista Marek Hrivík a sánkarka Katarína Šimoňáková. MOV presadzuje politiku rodovej rovnosti podľa ktorej v každej výprave majú právo niesť vlajku spoločne muž a žena.

✓ Snehové podmienky v Pekingu sú trvale nevyhovujúce, preto sa bude súťažiť iba na umelom snehu. Na mieste, kde pôjde svoje závody aj Petra Vlhová, nasnežili minulý rok od januára do marca len dva centimetre snehu.

✓ Organizátori ZOH sa rozhodli dodržať tradíciu a poskytnú športovcom zdarma kondómy. Novinári po ubytovaní v hoteli našli v každej izbe 5 kondómov, zabalených jednotlivo v obaloch rôznych farieb s obrázkom čínskeho lampiónu. Na LOH v Tokiu  organizátori rozdali 150 000 kondómov, koľko ich bude tentokrát, nie je zatiaľ známe.

✓ Prvé správy z dejiska XXIV. olympijských hier hovoria, že pred otváracím ceremoniálom je všetko pripravené k úspešnému zahájeniu hier. Boris Vlha z tímu Petry Vlhovej uvádza, že pocity z ubytovania majú vynikajúce. „Izby sú nové, čisté a upratané.“ Rovnako nadšene sa vyjadril o kvalite tratí, umelého snehu i celkovej organizácii tohto športového sviatku.