Už ste o ňom počuli? Gedeon Majunke – prvý muž, ktorý zveľadil Vysoké Tatry

Už ste o ňom počuli? Gedeon Majunke – prvý muž, ktorý zveľadil Vysoké Tatry

08.05.2021 | Gedeon Majunke | Iveta Hricková

Skúste si predstaviť, ako Vysoké Tatry vyzerali pred dvesto rokmi. Kedysi tam boli iba lúky i lesy, obklopujúce tieto majestátne hory. Na túry sem zvyklo zavítať iba zopár dobrodruhov, a tí si tamojšiu, dokonalú divočinu, vychutnávali plnými dúškami.

Potom sa však objavil Gedeon Majunke, v podtatranskom regióne známy viacerými pútavými stavbami. Práve tento architekt im vtlačil charakteristickú pečať, pričom tú na pôvodných domčekoch badať dodnes.

Architekt Tatier

Nech už sa rozhliadnete po akejkoľvek z častí Vysokých Tatier, všade nájdete spomienku na famóznu prácu Gedeona Majunkeho. Veď tento pán vymyslel unikátny štýl architektúry v našich veľhorách, charakteristický drevenými detailami v geometrických tvaroch, zdobiacich jednotlivé fasády. Odborne sa nazýva hrazdená architektúra. „Majunke, prezývaný architekt Tatier, aj jeho tvorba, si určite zaslúžia pozornosť. Jeho budovy sú neodmysliteľnou súčasťou každej návštevy – či už kostolík v Starom Smokovci, zrekonštruovaný hotel Lomnica alebo kostol v Tatranskej Javorine dotvárajú jedinečnú atmosféru tatranských osád. V budúcnosti by sme jeho prácu chceli ešte viac priblížiť turistom. Veríme, že sa nám to v spolupráci s Tatranskou galériou podarí,“ prezradila nám riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Rusnáková.

Študoval v Košiciach i vo Viedni

Desiateho apríla uplynulo sté výročie od úmrtia Majunkeho a 9. mája budú v Tatrách oslavovať 167 rokov od jeho narodenia. Otcom Gedeona bol známy pivovarník, ktorého výrobky kupovalo panstvo v celom regióne. Mladému chlapcovi ale učarovala architektúra, venoval sa jej už v začiatkoch štúdia. Navštevoval významné školy v Košiciach a neskôr prešiel do Viedne, kde nadobudol ďalšie cenné skúsenosti. Po štúdiu sa ho Rakúšania snažili zlákať a ponúkli mu prácu, no lukratívnym ponukám odolal. Túžil sa vrátiť do milovaných Tatier. Popradu a jeho okoliu zostal napokon verný po zbytok života a región postupne zveľaďoval.

Inšpiroval sa alpskými strediskami

Po tom, ako sa Poprad stal jednou zo zastávok na Košicko-bohumínskej vlakovej trati, turizmus v regióne opäť precitol. Okrem iného, zvýšili sa tiež požiadavky na ubytovanie priamo vo Vysokých Tatrách. Keďže Gedeon Majunke patril medzi najtalentovanejších architektov, na konci 19. storočia bol oslovený pre spoluprácu práve on. Postupne začal stavať malé vily, reštaurácie či ďalšie úžitkové budovy.

Na niektorých z nich dominovalo drevo, iné ním boli iba zdobené. Tušíte správne. Inšpiráciu našiel v Alpách, kde obdivoval podobný štýl výstavby, no prispôsobil ho vlastnej fantázii a doviedol tak do dokonalosti.

Navrhol desiatky stavieb

V celom podtatranskom a spišskom regióne Gedeon Majunke navrhol dohromady 60 stavieb. Z nich až 35 objavíte pri potulkách Vysokými Tatrami. Nesú prvky neoklasicizmu, neorenesancie a secesie. V danom čase patrili medzi najkrajšie budovy nielen v celom regióne, ale aj v Európe. Medzi jeho najkrajšie diela možno zahrnúť napríklad letohrádok pri Štrbskom plese, kde dnes sídli hotel Solisko, sanatórium v Dolnom Smokovci i viacero víl či kaviarní. Tie boli prepojené nádhernou promenádou v Starom Smokovci, vedúcej k prameňu liečivej vody.

Ktoré si môžete pozrieť aj v súčasnosti?

Žiaľ, po toľkých rokoch sa nepodarilo uchovať všetky práce tohto geniálneho architekta. Vo Vysokých Tatrách však nájdete množstvo nádherných dôkazov jeho znamenitej práce, preto neváhajte a vydajte sa na ich spoznávanie. Z Majunkeho budov rozhodne stoja za zmienku:

  • Vyšné Hágy – Poľovnícky kaštieľ pre knieža Kristiána Hohenlohe
  • Tatranská Polianka – Sanatórium Dr. Ghura a Villy Millenium, Tivoli a Hermina
  • Nový Smokovec – pôvodný evanjelický kostol, sanatórium Európa a reštaurácia, v ktorej dnes sídli kino
  • Starý Smokovec – Kostol nepoškvrneného počatia Panny Márie, Vila arcikňažnej Klotildy – dnešná vládna budova, Studenopotocké kúpeľné stavby a Téryho chata
  • Dolný Smokovec – Villy Zerge – dnes Kamzík, Aesculap – dnes Kalinčiak, Özike – dnes Kollár, Siketfajd – dnes Sládkovič, Gerlicze – dnes Hollý a Kostol svätého Salvátora
  • Tatranská Lomnica – rímskokatolický a evanjelický kostol, kúpeľný dom, hotel Lomnica a Turistický dom
  • Tatranská Kotlina – reštaurácia – dnes stará budova sanatória a Villy Železná brána, Concordia a Thália
  • Tatranská Javorina – Kostol svätej Anny

Autorkou fotografií je Dominika Štefková