Už o pár dní sa začínajú Bratislavské mestské dni. Na čo sa môžeme tešiť?

Už o pár dní sa začínajú Bratislavské mestské dni. Na čo sa môžeme tešiť?

22.06.2021 | Bratislavské mestské dni | Milan Cigánik

V poradí už osemnásty ročník obľúbeného podujatia Bratislavské mestské dni sa uskutoční posledný júnový víkend, od 25.06. do 27.06. 2021. Tento rok sa ich zahájenie posunulo, kvôli pandémii, z aprílového na júnový termín.

Ak ešte nemáte na tento dátum program, nechajte sa zlákať zaujímavými akciami v hlavnom meste a jeho blízkom okolí.

Tradícia vzišla z výsady

Bratislavská samospráva pripravuje každoročne toto podujatie nielen pre svojich obyvateľov, ale aj pre návštevníkov hlavného mesta úplne bezplatne. Mesto sa pôvodne otváralo verejnosti vždy na deň Svätého Juraja, tento rok sa však Bratislavské mestské dni uskutočnia až v júni. Počas víkendu budú mať záujemcovia možnosť navštíviť nespočetné množstvo kultúrnych, spoločenských i športových podujatí.

Tradícia oslavovať deň Svätého Juraja vznikla už v 13. storočí. V tom čase mešťania získali právo slobodne si voliť richtára a svojich zástupcov. Na tú dobu to bola aj v celoeurópskom meradle významná i jedinečná výsada. Tú obyvatelia kráľovského mesta každoročne oslavovali spolu so zvolenými zástupcami radnice a mesta. V podobnom duchu sa oslavy uskutočňujú dodnes.

Na svoje si príde každý

Návštevníkom Bratislavských mestských dní budú bezplatne sprístupnené mestské múzeá, kultúrne a spoločenské zariadenia, športové areály, dokonca i kancelária primátora mesta Bratislavy. Záujemcovia získajú možnosť pozrieť si jeho pracovňu, kancelárie a porozprávať sa so samotným primátorom či jeho námestníkmi. Pre verejnosť sa otvoria reprezentačné priestory Primaciálneho paláca, vrátane obrazárne s unikátnou zbierkou vzácnych gobelínov. Sprístupnená bude tiež mestská galéria a kaplnka. Pripravené sú tematické vychádzky „Turistom vo vlastnom meste“, zamerané na spoznávanie zaujímavých miest Bratislavy, či prehliadky „Sám sebe sprievodcom“, zahŕňajúce návštevu Primaciálneho paláca s využitím audio sprievodcov. V ponuke sú tiež štyri bezplatné plavby po Dunaji na lodi Harmónia. Avšak, na tieto plavby je potrebné rezervovať si vopred miestenku. Účastníci Bratislavských mestských dní sa môžu zaregistrovať na jazdu vláčikom Blaváčikom, obohatenú o výklad sprievodcu, ako i návštevu najužšieho centra Bratislavy so zastávkou na Bratislavskom hrade.

Víkend otvorených parkov a záhrad ponúkne návštevníkom možnosť pozrieť si čarovné zákutia prírody a dozvedieť sa veľa zaujímavých informácií z ich histórie i súčasnosti. Ústrednou témou bude „Odovzdávanie vedomostí", ktorá zdôrazňuje význam dedenia poznatkov a skúseností z generácie na generáciu, prenos know-how v geografickom zmysle i transfer informácií vo formálnom aj neformálnom vzdelávaní.

Okrem Magistrátu hlavného mesta Bratislavy sa do organizácie Bratislavských mestských dní zapojilo mnoho ďalších spoločností a firiem, ako napríklad Bratislava Tourist Board a jej členovia, ZOO Bratislava, OLO, Bratislavská integrovaná doprava, Bratislavská vodárenská spoločnosť, Dopravný podnik mesta Bratislavy, Mestská polícia, Mestské lesy, Galéria mesta Bratislavy, Múzeum mesta Bratislavy a ďalšie, ponúkajúce pestré i zaujímavé programy.

Otvorenie na korčuliach či bicykli

Tohtoročné mestské dni zároveň odštartujú mestský festival Kultúrne leto. Napriek tomu, že program bude prebiehať na viacerých miestach, ambíciou Kultúrneho leta je predstaviť našu metropolu ako celok a zároveň ponúknuť viacero menších formátov v rôznych lokalitách a častiach hlavného mesta.

Slávnostné otvorenie sa uskutoční v piatok 25.6.2021 o 20.00 organizovaným prejazdom mestom na kolieskových korčuliach alebo bicykloch. Trasa dlhá 14,5 km začína na Kamennom námestí, povedie cez Staré mesto a Ružinov, vrátane nového bulváru na Mlynských Nivách s dojazdom opäť na Kamennom námestí. Korčuliarov a cyklistov bude počas jazdy sprevádzať hudobná skupina Funny Fellows na autoveteráne Barkas.

Celé podujatie budú sprevádzať prísne protipandemické opatrenia.

 

Kompletný program nájdete na:

https://www.visitbratislava.com/sk/bratislavske-mestske-dni-2021/