Úspech Trenčína. V roku 2026 bude Európskym hlavným mestom kultúry

Úspech Trenčína. V roku 2026 bude Európskym hlavným mestom kultúry

27.12.2021 | Hlavné mesto kultúry | Iveta Hricková

Titul „Hlavné mesto kultúry“ nie je iba vecou prestíže. Jeho držiteľom prináša množstvo výhod. Preto správa, že sa mesto Trenčín bude v roku 2026 pýšiť týmto titulom, bola dôvodom na malú oslavu.

O výsledku voľby „Európskeho hlavného mesta kultúry na rok 2026“ sa rozhodovalo 10. decembra 2021, pričom v ten istý deň popoludní sa obyvatelia Trenčína dozvedeli túto radostnú novinu. Už predtým zvádzali tvrdý boj o miestenku v záverečnej zostave. Úspešne prešli cez dve výberové kolá, až sa napokon stretli vo finále s ďalšími ôsmimi mestami, medzi ktorými boli i dve slovenské - Nitra a Žilina. V minulosti titul získali Košice a aj im to výrazne pomohlo zviditeľniť sa na turistickej mape Európy. V roku 2026 pribudne na prestížny zoznam práve mesto Trenčín. Predstavitelia mesta očakávajú zvýšený záujem turistov o návštevu ich regiónu. Býva totiž zvykom, že po zverejnení výsledkov majú ľudia, ktorí hľadajú nevšedné kultúrne zážitky, zvýšený záujem o dané destinácie.

Pestovanie zvedavosti

Hlavným heslom trenčianskeho projektu, s ktorým obyvatelia mesta išli do súťaže, bolo „pestovanie zvedavosti“. Prostredníctvom sérií rôznych akcií a združenia niekoľkých zaujímavostí v oblasti do jedného celku, chcú v ľuďoch podnietiť chuť objavovať krásy nádherného, slovenského regiónu.

„Projekt Európske hlavné mesto kultúry je ďalším článkom do mozaiky transformácie nášho mesta, ktorú sme začali pred jedenástimi rokmi. Titul nám dáva príležitosť plánované zmeny urýchliť a dokázať, že naše mesto aj región má v sebe obrovský potenciál stať sa moderným, otvoreným, európskym. Som veľmi hrdý na tím ľudí, ktorým som od začiatku veril a podporoval ich. Sú mimoriadne šikovní, talentovaní, obetaví, jednoducho skvelí,“ uviedol primátor Richard Rybníček.

Trenčín dlhodobo pracuje na vytvorení imidžu kultúrneho centra. Výdatne mu pomáha festival Pohoda, ktorého sa každoročne zúčastňujú tisícky návštevníkov. Vďaka titulu „Európske hlavné mesto kultúry“ bude možné spopularizovať aj ďalšie zaujímavosti v Trenčianskom kraji.

Kultúra bližšie k ľuďom

Mesto sa snažilo upútať pozornosť poroty viacerými aktivitami počas celého roka. V októbri sa uskutočnilo niekoľko divadelných predstavení na siedmich železničných staniciach Trenčianskeho okresu. Pomocou interaktívnej hry o Trenčíne mali ľudia možnosť zapojiť sa do zaujímavej teambuildingovej aktivity. Tanečný projekt Teleso predstavil centrum mesta a jeho nosné pamiatky sériou na seba nadväzujúcich krátkych vystúpení. Garáž v trenčianskom skateparku zas ponúka hudobné vystúpenia a iné aktivity, vybrané samotnými návštevníkmi.

Príprava sa začína už od januára 2022

Transformácia Trenčína na moderné mesto kultúry sa začne čo nevidieť. Počas nasledujúcich štyroch rokov na mesto čaká viacero výziev, ktorých cieľom je podpora turizmu v regióne. Kvôli tomu sa začne s prvými prácami v januári 2022. Vtedy budú spustené výberové konania na vybrané aktivity či pozície, začne sa tiež pripravovať plán všetkých potrebných prác. Vďaka tomu sa Trenčín už čoskoro zmení na ešte modernejšie mesto a stane sa kultúrnou mekkou v našej krásnej krajine.