Tip na výlet: V Tatrách otvárajú ľadový dóm i zjazdovky

Tip na výlet: V Tatrách otvárajú ľadový dóm i zjazdovky

24.04.2021 | Ľadová krása v Tatrách | Iveta Hricková

Tohtoročné chladné počasie a neskorý príchod jari priniesol aspoň jednu výhodu. Po uvoľnení opatrení si lyžiari môžu aspoň na chvíľku užiť poslednú lyžovačku tejto sezóny a navštíviť jednu z obľúbených tatranských atrakcií.

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku

V novembri minulého roka už tradične na Hrebienku sprístupnili aj novú verziu ľadového dómu. Žiaľ, kvôli zhoršeniu epidemiologickej situácie si ho turisti príliš neužili. Ešteže uvoľnenie opatrení prišlo včas na to, aby ste si túto nádheru stihli pozrieť prv, než ju budú musieť kvôli otepľovaniu uzavrieť. „Od 22. 4. ho otvárame opäť za dodržania prísnych preventívnych opatrení, vrátane obmedzenej kapacity. Jedinečná stavba z 225 ton ľadu znázorňuje Chrám Kristovho Vzkriesenia z Petrohradu,“ doplnil manažér strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský. Ľadový dóm bude od štvrtka otvorený pravidelne každý deň. Prvý vstup je o 8:45, posledný o 16:15. Na Hrebienok sa dostanete pomocou pozemnej lanovky, ktorá je rovnako sprístupnená pre verejnosť. Spiatočná cesta do tohto strediska stojí pre dospelých 9 eur, juniori a seniori platia 8 eur a za detské lístky zaplatíte 7 eur. Vstupné do ľadového dómu je bezplatné. Pokiaľ máte chuť na menšiu túru, na Hrebienok sa dostanete aj peši za približne jednu hodinu.

Pracovalo na ňom 30 ľudí

Tatranský ľadový dóm má pravidelne - každý rok, inú podobu. V minulosti ste si tak mohli pozrieť zimnú verziu parížskeho Notre Dame či rímsku Baziliku svätého Petra. Autorom tohtoročného námetu s Chrámom Kristovho vzkriesenia je Adam Bakoš, ktorému pomáhali sochári zo Slovenska i Čiech. „Vytvorili sme kópiu nádhernej fasády, ktorej dominuje 6 hlavných veží chrámu, zvýraznených materiálmi, ktoré mali v Tatranskom ľadovom dóme premiéru. Na stavbe sa podieľalo celkovo 18 sochárov a 12 pomocníkov,“ uviedol autor dómu. Pri prácach spotrebovali 1880 ľadových blokov a ich váha je spolu 225 ton. Nádherný svätostánok stojí v špeciálnom stane s priemerom 25 metrov.

Sprístupnia zjazdovky v Jasnej a na Štrbskom Plese

Od štvrtka si môžete vychutnať tiež poslednú šancu na jarnú lyžovačku. Poveternostné podmienky umožnili otvoriť niekoľko zjazdoviek v Jasnej a na Štrbskom plese. „Pri obnovení prevádzky dopĺňame proti pôvodnému plánu ďalšie lanovky a nástupné body v strediskách Jasná a Štrbské Pleso tak, aby bol zabezpečený čo najväčší rozptyl a pohodlie lyžiarov. Tí by nemali zabudnúť, že potvrdenia o negatívnom výsledku antigénového alebo RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, ktorým sa musia preukázať v stredisku, nesmie byť staršie ako 48 hodín, čo je zmena oproti pôvodnej informácii z COVID-automatu. Táto povinnosť neplatí pre deti do 10 rokov,“ manažér obchodu a marketingu TMR na Slovensku Matej Hulej vysvetľuje podmienky, ktoré musia splniť všetci dovolenkári. V Jasnej počas víkendu otvoria iba sedačkové lanovky na severnej strane. Na Štrbskom Plese si môžete zalyžovať na Solisku, otvorená bude i lanovka Furkotka a detská zjazdovka. Stredisko v Tatranskej Lomnici zostáva naďalej zatvorené. O ďalšom otvorení vlekov a zjazdoviek rozhodnú aktuálne snehové podmienky a samozrejme záujem lyžiarov.

Otvárajú aj vybrané hotely

Po uvoľnení opatrení sa výrazne zvýšil záujem o dovolenku vo Vysokých i Nízkych Tatrách. Kvôli tomu sa v TMR rozhodli otvoriť niekoľko hotelov z ich siete. Tie umožnia dovolenkárom pohodlne si vychutnať poslednú, tohtoročnú lyžovačku. Na Štrbskom Plese majú k dispozícii hotel FIS, v Jasnej to bude hotel Pošta a horské Chalets Jasná Collections. Aj v tomto prípade hostia musia dodržiavať predpísané protiepidemiologické pravidlá, mať pri sebe test nie starší ako 72 hodín a rátať s obmedzením služieb. Stravovanie sa aktuálne podáva priamo v izbách a wellness centrá zostávajú zatvorené. Vybrať si ale môžu z balíčkov, ktoré ponúkajú kombináciu ubytovania so skipasmi. Počasie v Tatrách bude síce chladnejšie, avšak príjemné. Preto si okrem lyžovačky môžete užiť i prechádzky v nižších polohách alebo zájdite na Hrebienok, kde navštívte aj Rainerovu chatu.

Sprístupnia aj Chodník korunami stromov

Od soboty 24. apríla otvoria jednu z najobľúbenejších turistických atrakcií ostatných rokov. Chodník korunami stromov v Bachledovej doline je neustále zaplnený nadšenými dovolenkármi. Tí si prichádzajú obzrieť Vysoké Tatry a ich nádhernú scenériu z úplne inej perspektívy. Okrem zaujímavej vyhliadky na vás čakajú pútavé informácie o národnom parku, prírode, tunajších živočíchoch a rastlinách. Na záver prechádzky je pripravené milé prekvapenie. Deti aj dospelí sa môžu dostať späť suchým tobogánom a aspoň trošku si spoločne zašantiť. Aj na Chodníku korunami stromov treba dodržiavať predpísané pandemické opatrenia.

Zdroj foto: Marek Hajkovský