Tip na výlet: Navštívte nádherný kaštieľ v Markušovciach a letohrádok Dardanely

Tip na výlet: Navštívte nádherný kaštieľ v Markušovciach a letohrádok Dardanely

19.07.2021 | Markušovce a pamiatky | Iveta Hricková

Aké by to bolo leto bez spomienok na výlety, ktoré sme organizovali s rodinou či s kamarátmi? Slovensko je nádherná krajina a ponúka nám pestré možnosti trávenia voľného času.

Môžeme sa tu kúpať, ísť na turistiku i spoznávať pamiatky. Stále nás dokáže prekvapiť aj menej známymi atrakciami, akou je napríklad kaštieľ v Markušovciach pri Spišskej Novej Vsi.

Klenot Spiša

Zavrite si oči a vyberte sa s nami na chvíľku do sveta fantázie. V súčasnosti sa kaštieľ nachádza na rušnom mieste, hneď pri hlavnej ceste. No keď sem v roku 1663 prišiel František Mariássy, rozprestierala sa pred ním nádherná veľká lúka s výhľadom na celé okolie. Všade vládol pokoj, vo vzduchu cítil vôňu blízkeho lesa a počul spev vtáčikov. Do pozemkov v súčasných Markušovciach sa ihneď zamiloval a rozhodol sa tu postaviť vlastný kaštieľ. Už vtedy bolo jeho renesančné sídlo pýchou celého regiónu. Často k nemu chodievali na návštevu šľachtici, ktorí si užívali výnimočnú stavbu v obklopení prírody. V 18. storočí sa stal majiteľom Wolfgang Farkaš Mariássy a rozhodol sa ho kompletne modernizovať. Odvtedy má kaštieľ dve poschodia a dominuje na ňom rokokový štýl.

Vzácna zbierka originálneho nábytku

Markušovský kaštieľ vás milo prekvapí zachovanými priestormi. Všetky miestnosti sú v takmer totožnom stave, ako keď v nich žilo panstvo. Od druhej polovice minulého storočia v ňom inštalovali expozíciu historického nábytku. Časť vystavených predmetov pochádza priamo zo zachovanej zbierky, niektoré preniesli z kaštieľa v Hodkovciach. Počas prehliadky uvidíte prierez úžitkových i ozdobných predmetov a zariadenia od 17. do 20. storočia. Väčšina z nich sú originály a nájdeme medzi nimi aj dobové hračky či nástroje na remeslá. Na stenách visia obrazy zo vzácnej zbierky a pokocháte sa tiež nádhernými, historickými šatami. Prehliadka je pútavá, so zaujímavým výkladom.

Letohrádok postavený pre cisára

Wolfgang Farkaš Mariássy sa snažil zveľadiť nielen samotný kaštieľ, ale aj jeho rozľahlý pozemok. Raz sa k nemu dostala zákulisná informácia, podľa ktorej mal Markušovce navštíviť cisár Jozef II.. Na jeho príchod chcel pripraviť niečo špeciálne a okrem plánovania veľkolepého privítania dostal nápad, že v záhrade postaví letohrádok. V ňom sa mal konať veľký bál, na ktorý chcel pozvať šľachtu z celého Spiša. Cisár však nakoniec zmenil plány a do Markušoviec nikdy neprišiel. Mariássyho to však neodradilo a z letohrádku Dardanely urobil najkrajšiu rokokovú stavbu na Slovensku. Panstvo ju využívalo na plesy a umelecké vystúpenia. V súčasnosti tu nájdeme múzeum klávesových nástrojov. V sále s nádherne zdobeným stropom bývajú pravidelne organizované koncerty vážnej hudby.

Prechádzka francúzskym parkom

Medzi kaštieľom a letohrádkom je veľký francúzsky park. Rozprestiera sa na troch terasách, ktoré pokrýva najmä trávnik a dreviny rôznych druhov. Majestátne košaté stromy vám počas horúcich dní ponúkajú príjemný tieň. Pozdĺž parku sa tiahne dlhá budova, ktorú v minulosti využívalo služobníctvo. Mali tam napríklad sklady, stajne pre kone či miestnosti na poľnohospodárske náradie. Dnes tu sídli menšia kaviareň s občerstvením.

Stredoveký hrad stále obnovujú

Už pri príchode do Markušoviec zbadáte na kopci pozostatky Markušovského hradu. Jeho začiatky sa datujú od 13. storočia, keď tam postavili významnú, stredovekú pevnosť. Neskôr sa doň presťahovala šľachta a kompletne ho zrekonštruovala do rokokového štýlu. V roku 1773 hrad postihol rozsiahly požiar, ktorý zničil celý areál. Odvtedy všetky budovy chátrali. Až po reštitúcii sa k nim dostali potomkovia pôvodných majiteľov a usilovne pracujú na jeho obnove. Interiér zatiaľ zrekonštruovali iba čiastočne, preto nie je prístupný pre verejnosť. K hradu sa dostanete po schodisku neďaleko kaštieľa. V jeho susedstve sídli aj kostol, stojaci na pôvodných základoch z 13. storočia.