Tip na výlet: Navštívte hrad a skanzen v Starej Ľubovni

Tip na výlet: Navštívte hrad a skanzen v Starej Ľubovni

05.04.2021 | Stará Ľubovňa | Iveta Hricková

Všetci už netrpezlivo čakáme na uvoľnenie opatrení, aby sme mohli cestovať po celom Slovensku. Obľúbenou atrakciou na severe krajiny, a zároveň dnešným tipom na výlet pre vás, je mesto Stará Ľubovňa s ich majestátnym hradom i skanzenom. 

Ten sa nachádza priamo pod ním a už čoskoro sa tam dočkáte aj jednej zaujímavej novinky.

Takmer kompletná renovácia

Za Ľubovniansky hrad vďačíme uhorskému kráľovi Ondrejovi III., ktorý ho dal na tomto krásnom mieste postaviť v 13. storočí. Počas svojich dejín mal významnú pozíciu, keďže tam žili poľskí šľachtici a isté obdobie ukrývali na tomto mieste vzácne poľské korunovačné klenoty. V súčasnosti správcovia hradu nechali vyrobiť ich verné kópie, ktoré uvidíte počas prehliadky. Po veľkom požiari začal hrad postupne chátrať a bol využívaný aj ako väzenie. Neskôr sa kompetentní pustili do renovácie, aby mohol byť sprístupnený aj verejnosti. V súčasnosti sa mestu podarilo obnoviť až 90 percent pôvodného hradu, takže si ho môžete pozrieť presne tak, ako ho v minulosti poznali naši dávni predkovia. Pri prehliadke uvidíte nielen komnaty, ale aj hospodárske priestory, ktoré sa pokladajú za najlepšie zreštaurované v celom regióne. Na nádvoriach počas roka pravidelne prebiehajú zaujímavé podujatia, ktoré približujú hrad presne tak, akým životom žil v minulosti.

Hrad bez bariér

Správcovia Ľubovnianskeho hradu si počas rekonštrukcie dali záležať, aby v jeho interiéroch vytvorili moderné múzeum, ktoré upúta návštevníkov všetkých vekových kategórií. Prehliadku môžete absolvovať so sprievodcami alebo si jednotlivé komnaty prejdete sami, najdôležitejšie informácie sú vám k dispozícii i na tabuliach. V niektorých miestnostiach sa nachádzajú interaktívne prvky. 

Ľubovniansky hrad sa pýši titulom bezbariérovej pamiatky. Prístupný je pre nevidiacich ľudí, pre ktorých sú pripravené tabuľky s textom v Braillovom písme. Rukami sa môžu dotknúť viacerých sôch, ale aj makety hradu, aby si vedeli predstaviť, ako kedysi vyzeral. Nepočujúci návštevníci si zas môžu cez aplikáciu v mobile zoskenovať QR kód a následne sa im prehrá video v posunkovej reči. Takýmto spôsobom je kultúra bližšie k širokým masám, pre zdravotne znevýhodnených turistov nevynímajúc.

Skanzen s gazdovským dvorom

K hradu patrí tiež skanzen, pričom do oboch pamiatok je jednotné vstupné 6,- eur. Do tejto dobovej dedinky preniesli dvadsaťpäť domov z celého regiónu, ktoré ukazujú pôvodný spôsob života chudobnejšej vrstvy. Aj v tomto prípade je sprístupnený pre nevidiacich a špeciálne prehliadky ponúkajú aj autistom. K skanzenu patrí tiež gazdovský dvor, v ktorom chovajú naše tradičné zvieratá. Deti si ich môžu nielen pozrieť, ale aj pohladiť či sledovať kŕmenie. Podujatia v hlavnej sezóne sa zameriavajú na tradičnú ľudovú kultúru a ukážky pôvodných remesiel.

Čaká ich veľká rekonštrukcia nádvoria

Počas nasledujúceho obdobia čaká Ľubovniansky hrad veľká rekonštrukcia. Tentoraz sú v merku severovýchodné hradby a tretie nádvorie. Odhadovaná cena prác je až  850 tisíc eur, pričom Prešovský samosprávny kraj investuje do rekonštrukcie 50 000 eur, zvyšné peniaze získa od Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Rekonštrukcia by mala skončiť v roku 2024. Pre návštevníkov sa otvoria tvorivé remeselnícke dielne, sokoliarsky dvor a najočakávanejšou novinkou bude interaktívna archeologická časť, ktorá poteší najmä rodiny s deťmi.

Pozrite si nádherné fotografie tejto prírodnej atrakcie TU.

 

Zdroj foto: Facebook mesta Stará Ľubovňa