Tento rok bol, žiaľ, (aj) bez stužkovej slávnosti. Zisťovali sme, či študentom chýbala

Tento rok bol, žiaľ, (aj) bez stužkovej slávnosti. Zisťovali sme, či študentom chýbala

29.12.2021 | Stužková a študenti | Kristína Sováková, Patrik Gáži, Naďa Trenčanská

Mesiac december patril po minulé roky, okrem príprav na Vianoce, aj veľkému dňu všetkých budúcich maturantov. Stužkové slávnosti sú súčasťou príprav na skúšku dospelosti už desaťročia. Posledné dva roky je všetko inak.

Môže za to zlá pandemická situácia, ktorá zasiahla azda všetky oblasti nášho života. Niektoré významné životné udalosti sa však nedajú posunúť, nie je možné ich v čase opakovať a spomienky na ne sú nenahraditeľné. Stužková je pre študentov posledných ročníkov stredných škôl s maturitou presne takou udalosťou.

V tomto článku sa pozrieme na to, ako vnímajú zrušenie stužkových tí, ktorí o ne boli ukrátení – maturanti.

Navždy sa zachová!

Stužková je jednoznačne najvýznamnejšou oslavou v živote každého študenta. Spočiatku sa javí ako povinnosť, ktorá si vyžaduje namáhavé hľadanie sály, výber vhodného oblečenia a vybavovanie ostatných záležitostí. No po stresujúcich prípravách nasleduje nezabudnuteľné podujatie, z ktorého zostávajú účastníkom zážitky a spomienky na celý život.

V programe nesmie chýbať rodičovský či učiteľský tanec, spoločná večera ani študentmi pripravený program, sprevádzaný smiechom a dobrou náladou. Najdôležitejšou súčasťou programu je pripínanie zelených absolventských stužiek, pri ktorej každý jeden študent prvý raz zažije pocit dospelosti. 

Stužkovú slávnosť si dobre pamätajú mnohé, predošlé generácie. Tak ako oni, i dnešní študenti si na ňu často sporia už od prvého ročníka. Absolvovanie strednej školy by si bez nej nevedeli ani predstaviť. A predsa sa to stalo. Minulý rok boli stužkové zrušené úplne a tento rok tomu bolo rovnako.

Ako túto skutočnosť vnímali a vnímajú samotní študenti, a čo ich mrzí najviac?

Miloš (18)

"Ja som sa na stužkovú veľmi tešil. Chcel som vidieť všetkých pekne oblečených a chcel som sa zabaviť. Bolo to naozaj čudné, keď som zistil, že žiadna stužková nebude. Ale tak čo sa dá robiť, čísla pozitívne testovaných stále rástli a nemohli sme si dovoliť riskovať. Rozmýšľali sme aj nad náhradnou stužkovou, ale to by už nebolo ono, preto nás to mrzelo ešte viac."

Oliver (19)

"Zle sa mi to hovorí, no tento krok bolo potrebné urobiť kvôli vysokým číslam nakazených. Bohužiaľ, odniesli sme si to aj my. Všetci sme z toho boli smutní, pretože je to pravdepodobne posledná spoločná akcia, prv, než sa rozletíme do sveta."

Stužková im nechýba - pandémia niektoré kolektívy nezvratne poznačila

Ministerstvo školstva ešte v auguste uviedlo, že tohtoročné stužkové sa musia riadiť COVID automatom o hromadných podujatiach. V prípade zhoršenia pandemickej situácie v okrese hrozí ich zrušenie, najmä v prípade, ak potenciálni účastníci nebudú plne zaočkovaní. 10. novembra prešli študenti stredných a vysokých škôl na dištančnú výučbu, čo ešte viac skomplikovalo prípravu slávnosti. Aj toto sú niektoré z ďalších reakcií študentov.

Agáta (18)

"Hneď ako sme sa dozvedeli, že v prípade priaznivej epidemiologickej situácie môžeme mať stužkovú, neváhali sme ani chvíľu a ešte v októbri začali s jej prípravami. Na začiatku novembra už bolo všetko hotové: natočený únos triednej knihy, pripravené oznámenia aj vyrobené stužky. Nechceli sme riskovať, že nám ju kvôli protipandemickým opatreniam zakážu, a tak sme si ju naplánovali na prvý novembrový víkend. Samozrejme, aby sme dodržali všetky bezpečnostné predpisy, išli sme sa otestovať. A tam sa naše mesačné prípravy a s nimi aj narastajúca radosť skončila. Mnohým študentom vyšli pozitívne testy a stužková sa tým pádom konať nemohla."

Veronika (18)

"Pandémia koronavírusu nás veľmi poznačila. Pre neustále prechody z prezenčnej na dištančnú formu výučby sme nemali dosť príležitostí zblížiť sa. A v niektorých prípadoch, dokonca už aj vzniknuté priateľstvá po dlhom odlúčení, zanikli. Jednoducho spolu nevychádzame ako kolektív, čo sa odzrkadlilo aj na vybavovaní našej stužkovej. Boli sme rozdelení na dva tábory. Tých, ktorí stužkovú chceli, a tých, ktorí boli proti. Menej početná skupina študentov sa ujala vybavovačiek, no trieda ako celok nemala jednotný názor. Problémy sme riešili pri všetkom. Od miesta, kde by sa mala konať, až po najväčší kameň úrazu – peniaze. Na malú zaangažovanú skupinu to bolo príliš veľa nervov, tak sme to, žiaľ, vzdali."

Netradičná stužková

Nie každá stužková ale mala v dnešnej pandemickej dobe zlý koniec. Dôkazom toho sú aj minuloročné maturantky zo Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií v Bratislave. So zákazom organizovania hromadných podujatí, vrátane toho pre študentov najvýznamnejšieho, sa popasovali originálnym spôsobom. Nenechali sa obmedziť a spoločne si vytvorili vlastnú originálnu „online stužkovú.“

Ako vznikla myšlienka zorganizovať si „online stužkovú“?

Ako dievčatá z maturitného ročníka tvrdia: "Veľká vďaka patrí našej spolužiačke Gabike. Na začiatku druhej karantény nám poslala video zo stužkovej, na ktorom boli baby z Ameriky a tancovali tam v šatách. Napadlo nám, že by sme mohli niečo podobné natočiť aj spolu s našimi spolužiačkami. Gabika vymyslela presný plán, ako by to mohlo prebiehať. Celé sme to spolu znovu prešli, niektoré nápady prehodnotili a upravili. Potom sme vytvorili skupinu na Facebooku, kde sme sa spýtali spolužiačok, či by do toho s nami išli."

Boli všetky spolužiačky ochotné zúčastniť sa na realizácii tohto nápadu?

"Áno, boli ochotné, no nie všetky mali vhodné šaty, čo ich trošku odrádzalo. Vysvetlili sme im, že stačia akékoľvek, ktoré majú doma. Dôležité je, aby sme mali spomienku na našu „stužkovú". Podrobne sme všetkým vysvetlili, čo majú robiť, a oni nám začali posielať svoje videá. Nakoniec sme ich zostrihali, spojili dokopy a hotové dielko publikovali na sociálnych sieťach. Postupne sa o nás začali objavovať články v rôznych online médiách, z čoho sme mali obrovskú radosť," tešia sa dievčatá, ktorých snahu vám ukážeme i my. :-)

Celú prípravu krátkej, online stužkovej nájdete v priloženom odkaze:

https://www.instagram.com/tv/CHid_mOnw93/

 

Nádej pre maturantov, že stužkové budú, hoci až v budúcom roku, zatiaľ žije. A my maturantom želáme, aby sa situácia zlepšila a oni si svoj veľký deň nakoniec užili.