Tatranský ľadový dóm v sezóne 2021/2022 je otvorený. Opäť predstavuje zaujímavú tému

Tatranský ľadový dóm v sezóne 2021/2022 je otvorený. Opäť predstavuje zaujímavú tému

21.12.2021 | Ľadový dóm | Iveta Hricková

Už deviaty rok zdobí Hrebienok nový ľadový dóm. Autori si každý rok zvolia práve aktuálnu tému, a tej prispôsobia jeho podobu i výzdobu.

Tentoraz sa nechali inšpirovať známou kresťanskou púťou, ktorú symbolicky preniesli do Vysokých Tatier.

Oslavujú jubilejný rok

Hlavným motívom tohtoročného ľadového dómu je katedrála v Santiago de Compostelo, jedno z najvýznamnejších pútnických miest na svete a miesto posledného odpočinku svätého Jakuba. Účastníci svätojakubskej púte často prejdú stovky kilometrov, aby sa dostali na rovnaké miesto, ako tento svätec. Po ceste sa zahĺbia do seba, spytujú si svedomie a hľadajú skutočné hodnoty v živote človeka. Pre mnohých je to taká malá očista myšlienok a nový reštart vlastnej existencie. Vďaka Tatranskému ľadovému dómu môžu veriaci aspoň symbolicky navštíviť toto, nielen pre kresťanov významné, pútnické miesto. Rok 2021 je z kresťanského hľadiska považovaný za jubilejný. Sviatok svätého Jakuba totiž po dlhom čase pripadol na nedeľu, preto chceli organizátori aj týmto spôsobom vzdať hold svätojakubskej tradícii.

Spotrebovali 225 ton ľadu

Na stavbe Tatranského ľadového dómu sa podieľalo 20 pracovníkov zo Slovenska a Českej republiky, zastúpené boli aj USA - vďaka pani Griffon Ramsay, známej americkej umelkyni v rezbárstve motorovou pílou. Ľadové dielo chráni kupola s priemerom 25 metrov. Pod jej strechou je umiestnená termoizolačná vložka, ktorá v nej pomáha udržiavať primeranú teplotu. Vďaka tejto technologickej novinke zostane ľadový dóm v mínusových teplotách, aj keby bola tohtoročná zima teplejšia.

Pri stavbe napodobeniny chrámu zo Santiago de Compostelo bolo použitých 1880 blokov ľadu, spolu vážili 225 ton. Remeselníci, pod vedením Adama Bakoša, sa snažili zachytiť čo najviac detailov z originálnej katedrály. Jedným z nich je kruh s gréckymi symbolmi, znázorňujúci miesto, kde sa niečo končí a zároveň čosi nové začína. Samozrejme, nechýba ani socha svätého Jakuba. Organizátori veria, že po návšteve Tatranského ľadového dómu budú mať pútnici rovnako silný zážitok, ako keby si prezreli pútnické miesto v Španielsku.

Tatranský ľadový dóm otvoril svoje brány 19. novembra 2021. Kvôli prísnym protipandemickým opatreniam bol niekoľko dní zatvorený, v súčasnosti je ale opäť pripravený uvítať ďalších návštevníkov. Podmienkou je dodržiavať režim OP – očkovaní, prekonaní a preukázať sa potrebnými dokladmi.

Na Hrebienok je možné ísť pešo, prípadne využiť pozemnú lanovku. Dóm je pre verejnosť otvorený až do jari, každý deň od 9.00 do 16.15. Presný termín zrušenia ľadovej atrakcie zatiaľ nie je známy. Vo veľkej miere závisí od aktuálneho počasia, pretože vyššie jarné teploty môžu mať negatívny vplyv  na štruktúru ľadovej stavby.

V interiéri ľadového dómu sa naďalej uskutočňujú niektoré, už skôr naplánované podujatia. Ide najmä o hudobné koncerty, ponúkané v online verzii, prenosom cez sociálne siete. Záujemcovia si aspoň takto sprostredkovane môžu vychutnať ľadovú nádheru, navyše spojenú s kultúrnym zážitkom.

Návštevu spojte aj s lyžovačkou

Aktuálne uvoľnené protipandemické opatrenia umožňujú očkovaným a prekonaným užiť si i tatranskú lyžovačku. Vybrať si môžu z dvoch stredísk. Prvé sa nachádza na Štrbskom Plese, tu si zalyžujú na nižšie položenom a zároveň ľahšom svahu Interski, alebo sa vyvezú na Solisko, odkiaľ sa môžu pokochať nádherným výhľadom na celý región a následne sa spustiť strmým svahom dolu k vlekom.

Druhé stredisko je v Tatranskej Lomnici. Nižšie položené trate vyhovujú predovšetkým začiatočníkom a rodinám s deťmi. Milovníkom adrenalínu odporúčame vyviesť sa do Lomnického sedla, kde nájdu skvelú freerideovú zónu.

 

Zdroj foto: Marek Hajkovský