Tatranské plesá sú šité na mieru pre každý typ turistov. (Ne)veríte?

Tatranské plesá sú šité na mieru pre každý typ turistov. (Ne)veríte?

21.07.2021 | Tatranské plesá | Iveta Hricková

Počas leta nás celkom prirodzene častejšie lákajú výlety k vode. Jazerá, rieky i vodopády nám predsa ponúkajú príjemné osvieženie. Vo Vysokých Tatrách sú hlavným tromfom plesá, situované v nižšie položených osadách, ale aj priamo v horách.

Pripravili sme pre vás päť tipov, ktoré sme pre rôzne skupinky turistov ušili priamo na mieru.

Štrbské pleso – pre rodiny s malými deťmi i starších ľudí

Najznámejšie tatranské pleso je bez najmenších problémov prístupné pre rodiny s kočíkmi aj hendikepovaných. Zájdite k známemu luxusnému hotelu, kde sa už dostanete priamo na chodník okolo jazera. Prechádzka popri brehu trvá pomalým tempom niečo vyše pol hodiny. Starší ľudia si môžu oddýchnuť na lavičkách a postupne tak prejsť celý okruh. Výborne odtiaľ uvidíte panorámu Vysokých Tatier a nádherné výhľady vás čakajú aj počas západu slnka, keď sa vodná hladina sfarbí do zlatistých odtieňov. V minulosti vo vile priamo pri jazere žila a tvorila obľúbená spisovateľka Maša Haľamová. Miesto má silnú atmosféru, ktorou si neustále podmaňuje nových priaznivcov.

Popradské pleso – pre rodiny s kočíkmi i hendikepovaných

K Popradskému plesu sa dostanete dvojicou ciest. Prvá je náročnejšia, vedie po horských chodníkoch a začína na Štrbskom Plese. Označená je červenou značkou a býva prístupná počas letných mesiacov. Jednoduchšia trasa ide od zastávky tatranskej električky s názvom Popradské pleso. Keďže ku chate a plesu smeruje asfaltová cesta, môžete sa tam vybrať s kočíkom alebo na vozíku. Jedinou nevýhodou je odbočka k symbolickému cintorínu, ktorá vedie po kamenistom chodníku. Tam už sa s kolieskami nedostanete. Od Popradského plesa sa vám naskytne nádherný výhľad na končiare v okolí. Uvidíte odtiaľ napríklad obľúbenú trasu na Rysy. Spiatočná cesta môže pri pomalejšom tempe trvať niečo vyše dvoch hodín.

Jamské pleso – ľahká túra do Tatier

Cesta na Jamské pleso je zároveň začiatkom túry na Kriváň. Trasa nie je náročná, má iba mierne stúpanie, takže tam pohodlne zájdete aj s menšími deťmi. Od Štrbského plesa choďte stále po červenej značke. Prejdete lesnou oblasťou, pôjdete popri Bielom Váhu, až sa napokon po približne dvoch hodinách pomalej chôdze dostanete k plesu. Rodiny s deťmi to obvykle riešia spôsobom, že otec vyrazí na túru ako prvý a zájde až na vrchol Kriváňa. Maminky s drobcami idú neskôr, urobia si piknik, posedia pri plese a potom sa už spolu s tatinom vrátia späť na Štrbské Pleso.

Batizovské pleso – dlhšia kombinovaná túra

K Batizovskému plesu vedú tri turistické chodníky. Keď ich skombinujete dokopy, uvidíte ešte väčšiu časť Tatier. Ak patríte k skúseným turistom, prejdite z Popradského plesa cez Ostrvu smerom na Sliezsky dom, odkiaľ zídete na Tatranskú Polianku. Jednoduchšia trasa začína práve v tejto osade. Zo začiatku pôjdete po asfaltovej ceste a od hotela následne smerujte k Batizovskému plesu. Treťou alternatívou je túra z Vyšných Hágov, pričom tá vedie priamo k horskému jazierku. Pokojné miesto uprostred vrchov je výnimočné aj vďaka tomu, že získate nádherný výhľad na Gerlachovský štít.

Zelené pleso – pre skúsených turistov

Pokiaľ máte chuť na väčšiu túru, zájdite k Zelenému plesu. Trasa začína od zastávky Biela Voda. Odtiaľ prejdete niečo vyše tri hodiny až k Zelenej chate a Zelenému plesu. Nezvyčajné sfarbenie pochádza z minerálnych prameňov, vyvierajúcich na dne. Akonáhle sa pokocháte jeho krásou, rozhliadnite sa okolo seba. Zbadáte legendárnu Jastrabiu vežu z obľúbeného filmu režiséra Antonína Moskalyka.

Kúpanie v plese by vás vyšlo draho

Po náročnej túre všetci snívame o osviežení vo vode. Veľkým lákadlom býva kúpanie v tatranských plesách. Riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko ale upozorňuje turistov, že takýto špás by ich vyšiel draho. Ak vás pri kúpaní prichytia ochranári, môžu vám vyrúbiť pokutu do výšky 300 eur. Už jedno ponorenie do tatranskej vody dokáže narušiť jej prirodzený ekosystém, čo povedie k zániku vzácnych, horských plies.