Sprísnenie podmienok úverov pre podnikateľov je realitou

Sprísnenie podmienok úverov pre podnikateľov je realitou

26.01.2021 | Sprísnenie úverov | Naďa Trenčanská

Avizované sprísnenie podmienok pre podnikateľov, ktorí boli korona krízou postihnutí najviac, je tu. Postupne k nemu pristupuje banka za bankou a vyzerá to tak, že sa k úverom na bývanie či spotrebným úverom len tak ľahko nedostanú. 

Spoliehať sa nemôžu ani na to, že v minulom roku mali hypotéku predschválenu. Hoci sa jednotlivé banky v konkrétnych podmienkach líšia a každá z nich má vlastné výnimky, z globálneho pohľadu to nateraz vôbec nevyzerá dobre.

Koho sa sprísnenie podmienok úverov týka?

Sprísnené podmienky sa týkajú najmä ekonomických sektorov, ktoré v minulom roku utrpeli najväčšie straty. Klienti pracujúci a podnikajúci v rizikových odvetvetiach sa stali pre banky nezaujímavými. Jedná sa predovšetkým o nasledujúce ekonomické odvetvia:

  • služby /kaderníctva, salóny krásy, masáže, kozmetika, nechtový dizajn, SPA/,
  • cestovný ruch,
  • bary a reštaurácie,
  • kultúra,
  • automotive,
  • reklama a PR,
  • doprava – letecká.

Do posudzovania vstupujú mnohé faktory. Kým prvé štyri skupiny, tj. služby, cestovný ruch, reštaurácie a kultúra, si takpovediac neškrtnú, v prípade ostatných odvetví existujú isté výnimky. Pri prvých štyroch kategóriach sa totiž nejedná už len o podnikateľov, ale tiež o zamestnancov, alebo tých, ktorí mali príjem zo zahraničia.

V sektore automotive sú zatiaľ mimo hry iba klienti s príjmom zo zahraničia, respektíve zamestnanci v zahraničí. Ostatní pracujúci na našom území, či už zamestnanci alebo živnostníci, sú posudzovaní jednotlivo. V reklame a PR  je to rovnako na individuálnom posúdení. Všeobecne za kratší koniec (oproti zamestnancom), ťahajú živnostníci a podnikatelia. Tí sú pri výpadku príjmov prví na rane.

Dobre na tom nie je ani odvetvetvie dopravy, pričom najhoršie sú na tom zamestnanci a SZČO v leteckej doprave, ktorí by dnes úver dostali iba s veľkými ťažkosťami, ak vôbec.

Aj finanční sprostredkovatelia sa musia uskromniť

Okrem toho, že banky výrazne oklieštili prístup k úverom klientom vyššie spomínaných odvetví, určité úpravy vykonali aj smerom k finančným sprostredkovateľom.

Títo sa od 1.1.2021 budú musieť uspokojiť s nižšími províziami. K úprave províznych podmienok prikročili takmer všetky banky na slovenskom trhu.