Slovenskí veriaci sú nadšení. Pápež plánuje navštíviť Bratislavu

Slovenskí veriaci sú nadšení. Pápež plánuje navštíviť Bratislavu

09.03.2021 | Návšteva pápeža | Iveta Hricková

Nečakane ako blesk z neba zasiahla slovenských veriacich informácia, že by sa pápež chcel ešte tento rok vybrať na návštevu Slovenska.

Od našich politikov dostal hneď niekoľko oficiálnych pozvaní, ktorým sa doposiaľ kvôli náročnému programu vyhýbal.

Spojí to s návštevou Budapešti?

Pápež František prezradil svoje plány počas návratu do Vatikánu z ostatnej oficiálnej cesty. Novinári sa ho na palube lietadla počas improvizovanej tlačovej konferencie spýtali, ktoré krajiny ešte plánuje navštíviť v priebehu tohto roka. Slovákov milo prekvapila odpoveď, že sa medzi menovanými objavila i Bratislava. Počas jesene sa má zúčastniť eucharistického kongresu v Budapešti, ktorý sa končí 12. septembra. Zrejme v tom istom období svätý otec mieni navštíviť aj našu krajinu. Konferencia biskupov Slovenska momentálne nemá bližšie informácie o oficiálnej návšteve, no správy ich potešili.

V decembri ho pozývala prezidentka

Už v minulosti sa viacero našich politikov pokúšalo navnadiť pápeža na návštevu. Počas oficiálnych audiencií svätý otec obdržal množstvo pozvánok, no zatiaľ ani na jednu z nich neodpovedal pozitívne. Naposledy sa s ním v decembri stretla prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá okrem aktuálnych tém opäť zopakovala i srdečné pozvanie od Slovákov. Z Vatikánu napriek tomu neprichádzali žiadne reakcie a doteraz sa ani len nešpekulovalo o jeho prípadnej návšteve našich končín. O to väčšiu radosť mali z čerstvej novinky katolícki veriaci.

Naposledy bol u nás Ján Pavol II.

Po páde režimu sme mali to šťastie, že Vatikán naplánoval viac návštev svätého otca do našej krajiny. Ján Pavol II. miloval Slovensko a najmä Vysoké Tatry, preto sa k nám vrátil dokonca trikrát. Prvú oficiálnu návštevu absolvoval v roku 1990, keď odslúžil omšu vo Vajnoroch. V roku 1995 už absolvoval dlhšiu cestu, keď sa pozrel do Bratislavy, Košíc, Šaštína, Levoče, Prešova, Spišskej Kapituly a v Tatrách si zaspomínal na svoju študentskú mladosť, pretože nevynechal rovnaké miesta, kde chodil počas štúdií. V roku 2003 bol v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici a v Rožňave. Ani emeritný svätý otec Benedikt XVI. či jeho nasledovník František do našich končín nezavítali. Predstavitelia cirkvi sa pritom usilovali o jeho návštevu, aby posilnili vieru katolíckych veriacich.

Historická návšteva Iraku

Pápež František má za sebou výnimočnú návštevu Iraku. Do krajiny zavítal po prvý raz, keď sa tak rozhodol napriek prísnym pandemickým opatreniam a zlej situácii v štáte, predovšetkým pre veľkú hrozbu teroristického útoku. Počas návštevy sa stretol s hlavným šiitským duchovným, odslúžil svätú omšu a nevyhol sa návšteve dôležitých miest, spojených s kresťanstvom. Snáď si počas jesene užije podobným spôsobom aj oficiálnu cestu na Slovensko.