Slovenské zoologické záhrady otvárajú brány. Zisťovali sme, čo ponúknu svojim návštevníkom

Slovenské zoologické záhrady otvárajú brány. Zisťovali sme, čo ponúknu svojim návštevníkom

19.04.2021 | Otváranie ZOO | Milan Cigánik

Vláda začína od dnešného dňa postupne uvoľňovať opatrenia a ľudia môžu opäť navštíviť aj naše obľúbené ZOO. Zisťovali sme, ako sú pripravené na tohtoročnú sezónu.

Všetky najdôležitejšie informácie, kedy, za akých podmienok otvárajú, čo nové návštevníkom ponúknu, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. Niet pochýb, že záujem zo strany ľudí bude obrovský. :-)

Zoo Bratislava

Bratislavská Zoo sa zameriava na chov cudzokrajných zvierat. Jej areál sa stal domovom pre viac než 600 cicavcov, 300 vtákov, takmer 100 plazov a 10 bezstavovcov. Súčasťou areálu je listnatý les s lúkami a potokom, ktorý preteká jej dolnou časťou.

Riaditeľka Zoo Bratislava, pani Júlia Hanuliaková, sa o znovuotvorení zoologických záhrad dozvedela z médií, napriek tomu z nadchádzajúceho otvorenia neskrýva nadšenie: „V prvom rade sme veľmi radi že môžeme otvoriť brány Zoologickej záhrady Bratislava našim návštevníkom. Pravidlá tejto vlny otvárania nám umožňujú otvoriť aj niektoré pavilóny, s obmedzením kapacity na 15 m2 na návštevníka. Nie sme si ešte celkom istí ohľadom nášho práva požadovať potvrdenie o testoch či očkovaní, čakáme na viac informácií, ktoré budú snáď čoskoro vydané prostredníctvom vyhlášky."

Očakávaná návštevnosť je okolo 4000 hostí za deň. Ku dňu otvorenia, teda už v pondelok 19. apríla 2021, budú pavilóny a Dinopark ešte zatvorené. Otvárať ich plánujú postupne, o čom budú informovať na svojej webovej stránke a sociálnych sieťach. Zoo je prístupná denne od 09:00 do 19:00 s posledným vstupom o 18:00.

„Pokrok sme urobili najmä v záhradníckych prácach a návštevníci sa môžu tešiť na zelenšiu a upravenejšiu záhradu. Spravili sme výrub chorých stromov, ostrihali kríky, vytvorili niekoľko nových posedení a piknikových miest. Rozšírili sme kapacitu záchodov. Zvieratá sa nám rodia ako na jar. Najnovšie sa narodili napríklad tri malé čierne ovečky ouessantské, malé lemurča, aj mláďa vzácnej antilopy Oryx arabský a iné," riaditeľka dodáva informácie o novinkách. Zároveň informovala, že ceny vstupného zostávajú i túto sezónu nemenné.

https://www.zoobratislava.sk/

Zoo Bojnice

Národná zoologická záhrada Bojnice je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Jej areál sa nachádza v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice a je jedinou štátnou zoo na Slovensku.

Svoje brány otvorí návštevníkom za prísnych hygienických opatrení takisto 19. apríla, a to každý deň od 09:00 do 19:00. Vstupenky sa dajú zakúpiť do 18:00. Vstup je možný cez hlavný vchod s negatívnym testom na COVID-19 a prekrytými hornými dýchacími cestami, netýka sa to výnimiek stanovených aktuálne platnými pandemickými predpismi pre celé Slovensko. Bufety otvoria v úspornom režime formou výdajného okienka. Po celom areáli zoologickej záhrady sú pripravené dezinfekčné stanice na čistenie rúk. Sprievodné akcie pre verejnosť ostávajú zatiaľ v nedohľadne.

https://zoobojnice.sk/

Zoo Košice

Košická zoologická záhrada je rozlohou tretia najväčšia v Európe. Leží v prostredí nádherného lesoparku. Jej areál nájdete v čarokrásnom kúte Košickej kotliny. Okrem exotickej fauny je v ponuke množstvo oddychových zón a detských ihrísk, ale aj ohniská zriadené na piknik v prírode, prípadne mnoho ďalších, unikátnych atrakcií. Zoo sa otvára pre verejnosť v pondelok 19. apríla od 09:00 do 19:00. Bližšie informácie k otvoreniu kompetentní poskytnú na dnešnej tlačovej konferencii, článok preto budeme priebežne aktualizovať.

https://www.zookosice.sk/

Zoo Spišská Nová Ves

Je najmladšou zoologickou záhradou na Slovensku. Jej areálom preteká malý potok, ktorý nádherne dotvára scenériu záhradného areálu. Množstvo tunajších drevín poskytuje príjemný chládok zvieratám i svojim návštevníkom.

Zoologická záhrada na východe Slovenska sa otvorí v utorok 20. apríla 2021. Vstup do ZOO bude povolený výlučne s rúškom a s negatívnym testom platným podľa COVID automatu. Zoo uprednostňuje platbu platobnou kartou. Návštevníci musia dodržiavať dvojmetrové odstupy a na viacerých miestach v areáli nebude chýbať dezinfekcia. Otváracie doba v apríli a máji je od 10:00 do 18:00 s výnimkou pondelka, keď je zatvorené.

„Návštevníci sa môžu tešiť na nové druhy zvierat, ktoré sme v histórii ZOO ešte nechovali. Ide o párik mačkovitej šelmy serval stepný a novinku v pavilóne Aquaterra korytnačka kajmanka dravá. Plánujeme obnoviť chov kengúr červených. Pôjde tak už o druhý druh vačkovcov, ktorý budeme chovať v našej ZOO, momentálne tu máme kengury červenokrké. Zmodernizovali sme chovné zariadenie pre veľké mačkovité šelmy," informoval nás riaditeľ zariadenia, Ing. Karol Dzurik.

https://zoosnv.sk/

Malkia Park, Orechová Potôň

Zvierací park v Orechovej Potôni sa rovnako pripravuje na znovuotvorenie. „Náš park otvára brány pre návštevníkov 20. apríla. Otváracie hodiny sú od 10:00 do 17:00, od utorka do piatka iba s online zakúpenými vstupenkami a cez víkendy budú otvorené aj pokladne. Dodržané musia byť všetky nariadenia vládou, čiže rúška, negatívne testy, odstupy, dezinfekcia rúk. Výdaj jedál bude fungovať cez okienko, no zatiaľ iba cez víkendy. Návštevníci sa môžu tešiť na našich zverencov, renováciu areálu či mláďatá kapybary. Cenník vstupného, žiaľ, nie je možné v našom prípade znížiť, pretože pandémia ovplyvnila aj nás samotných. Nie sme finančne podporovaní štátom, vstupné je tak naším primárnym zárobkom. Udržiava chod parku a starostlivosť o zvieratá, ktoré mali v poslednom čase veľa zdravotných problémov. Novinkou bude Safari jazda - minulý rok dostupná iba pre ubytovaných, teraz bude sprístupnená aj pre bežných návštevníkov. Tí ale musia mať vopred dohodnutý termín. Na našej webstránke a sociálnych sieťach ľudí informujeme o všetkých dôležitých oznamoch," uviedla zakladateľka parku Klaudia Kollár.

https://www.malkiapark.sk/