Skvelá správa! Bratislava po roku ožije vianočnými trhmi

Skvelá správa! Bratislava po roku ožije vianočnými trhmi

09.11.2021 | Vianočné trhy v hlavnom meste | Naďa Trenčanská

Po ročnej prestávke, o ktorú sa v minulom roku postarala pandémia Covid-19, sa Bratislavčania opäť dočkajú voňavých vianočných trhov tak, ako ich poznajú. Teda, takmer...

No vianočné trhy s opatreniami sú vždy lepšie, než žiadne. Za pravdu nám dá isto každý Bratislavčan, ktorý sa počas minuloročného adventu prešiel vyľudneným námestím bez stánkov. Dobrou správou je, že Bratislava pripravuje vianočné trhy. Nesľubuje ich však v takej podobe, na akú sú návštevníci zvyknutí z minulých rokov.

S čím musíme počítať?

Podľa aktuálne dostupných informácií by sa Staromestské vianočné trhy 2021 mali konať od 26. novembra do 22. decembra na Hlavnom a Františkánskom námestí. No iba v prípade, že sa Bratislava bude nachádzať, podľa platného COVID automatu, nanajvýš v oranžovej farbe. Celé podujatie by malo prebiehať v režime OTP.  Mesto však nevylučuje, že pokiaľ situácia bude kritická, otvorenie trhov zváži. Nemaľujme ale čerta na stenu.

Stromčekov aj svetelnej výzdoby by malo byť viac

V Starom Meste by vianočnú atmosféru malo dotvárať dokonca nové, moderné, nízkoenergetické vianočné osvetlenie. Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová priznáva, že počas minuloročných Vianoc bola svetelná výzdoba centra mesta skromná. Podľa jej slov to bolo hlavne preto, že historické srdce mesta ostalo de facto vyľudnené. „Tento rok sa ulice opäť rozsvietia,“ ubezpečuje občanov starostka.

Okrem bohatšieho osvetlenia sa Bratislavčania môžu tešiť aj na väčší počet vianočných stromčekov. K tomu tradičnému, na Hviezdoslavovom námestí, by mal pribudnúť aj vianočný stromček na Rázusovom nábreží pri Propelleri. Hlavné námestie bude tento rok skrášľovať 15-metrová jedľa srienistá, vážiaca až 2,1 tony. Mestu ju daroval darca z Dúbravky priamo zo svojej záhrady, oznámil na FB stránke „Matúš Vallo má rad Bratislavu“ primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Video z osádzania vianočnej jedle na Hlavnom námestí si môžete pozrieť TU:

Vianočný punč aj lokša

Zásadnou zmenou si prejdú i stánky s občerstvením. Keďže mesto nechce návštevníkov vianočných trhov ochudobniť o pôžitok z dobrého jedla a rôznych gastronomických zážitkov, ktoré k trhom neodmysliteľné patria, rozhodlo sa tento rok povoliť tiež účasť gastrosektoru. Svoj obľúbený punč, medovinu, ale aj klobásku, lokšu či cigánsku si tu vychutnáte bezpečnejšie. Zmenou by malo prejsť najmä rozmiestnenie stánkov s občerstvením. Kým v minulosti bolo umiestnenie stánkov koncipované tak, aby pre návštevníkov vytváralo akúsi „náruč – uzavretý kruh“, tentoraz to bude presne naopak. Stánky by mali byť k sebe otočené chrbtami, čím by vznikol väčší priestor na rozptýlenie zákazníkov. Uvažuje aj sa nad konceptom ambulantného predaja, ktorý sa javí ako bezpečný. Práve prostredníctvom ambulantného predaja by mestská časť Staré mesto chcela dať priestor i prevádzkam na pešej zóne.

Vianočné koncerty a atmosféra v každom kúte

Chýbať nebude ani vianočný kultúrny program, no aj ten čakajú zaujímavé zmeny. Hlavnou myšlienkou festivalu Šťastné a veselé, ktorý pripravuje mestská časť Staré mesto je, aby ľudia za vianočnou atmosférou nemuseli ísť výlučne do centra mesta. Atmosféra adventu a všetkého pekného, čo advent prináša, by mala byť prostredníctvom nového konceptu prenesená aj do ostatných kútov Bratislavy, vrátane jeho rezidenčných častí.

S ohľadom na súčasnú situáciu sa vedenie mestskej časti rozhodlo, že vianočné trhy sa tentokrát zaobídu bez klziska. Aj keď táto správa nepoteší športu chtivých návštevníkov trhov, možno ju vyváži fakt, že po roku sa snáď dočkajú obľúbeného adventu v hlavnom meste, na aký boli po minulé roky zvyknutí.

Autorka fotografií: Naďa Trenčanská