Sicílske mestečko ponúka na predaj domy za 1 euro a zaplatí vám za ich renováciu

Sicílske mestečko ponúka na predaj domy za 1 euro a zaplatí vám za ich renováciu

09.02.2021 | Život na Sicílii | Milan Cigánik

Ak vás láka predstava bezstarostného života na talianskom vidieku, môžete si svoj sen splniť za symbolické jedno euro. A nielen to, domáci vám navyše prispejú na renováciu vášho vysnívaného domu.

Mesto s atmosférou

Sicílska Troina je starobylé mestečko, nachádzajúce sa v atraktívnom prostredí parku Nebrodi v blízkosti jazier Sartori a Ancipa. V turistických príručkách ho nazývajú tiež „balkónom Sicílie“, a to pre nádherný výhľad na okolitú krajinu. Pokochať sa môžete i pohľadom na blízku a stále aktívnu sopku Etnu. Oblasti dominuje zrúcanina hradu a pozostatky starobylého cintorína, ku ktorým sa dostanete po dláždených cestách i turistických chodníkoch. V lete sa mesto stáva dejiskom jarmokov, festivalov a divadelných predstavení, ktoré každoročne prilákajú množstvo turistov.

Dom za cenu nižšiu než talianske espresso

Magistrát mesta Troina chce motivovať záujemcov o kúpu domov predajom nehnuteľností prostredníctvom online aukcie za 1 euro. Celkovo má byť vydražených až 300 domov. Tento originálny nápad predstaviteľov mesta má prilákať nových obyvateľov do vyľudňujúcich sa mestských štvrtí. Noví obyvatelia mestečka získajú okrem svojho vysnívaného domu približne 25 000,- eur na jeho renováciu. Podľa agentúry Travel & Leisure mesto plánuje v najbližších mesiacoch predať minimálne sto takýchto domov. Potenciálni kupci budú musieť zložiť zálohu 5 000,- eur, ktorá im bude po skončení stavebných úprav vrátená. Nový majiteľ nehnuteľnosti sa v kúpnej zmluve zaviaže, že najneskôr rok po jej nadobudnutí predloží na magistrát mesta stavebné plány na rekonštrukciu alebo prestavbu a s opravami začne do dvoch rokov od uzavretia kúpnej zmluvy. Záverečná kolaudácia by sa mala uskutočniť najneskôr tri roky od začiatku rekonštrukčných prác. Noví obyvatelia mestečka budú navyše oslobodení od platenia daní z nehnuteľnosti po dobu ďalších troch rokov.

Starosta Sebastiano Fabio Venezia ustanovil viacjazyčnú skupinu odborníkov na stavebné a právne poradenstvo, aby celý proces predaja domov prebiehal bez komplikácií. Dúfa, že sa mu takýmto spôsobom podarí vrátiť život do historického centra mesta.

Taliansky trend – príď sem žiť a my ťa odmeníme

Napriek tomu, že je cestovanie do zahraničia z dôvodu pandémie koronavírusu stále obmedzené, viacero talianskych mestečiek a dedín sa snaží prilákať záujemcov o kúpu nehnuteľností a dúfajú, že noví obyvatelia sa k nim presťahujú ešte počas pandémie. Jednou z nich je aj malebné, juhotalianske mestečko Santo Stefano di Sessanio, ktoré minulý rok ponúkalo až 52 000,- eur, aby prilákalo do regiónu Abruzzo nových obyvateľov.