Robo Opatovský: "Možno sa raz zapíšem do Guinessovej knihy rekordov."

Robo Opatovský: "Možno sa raz zapíšem do Guinessovej knihy rekordov."

02.12.2020 | Robo Opatovský | Milan Cigánik

Spevák Robo Opatovský je známy svojím kladným vzťahom k Vianociam, čo dokazujú aj jeho doposiaľ vydané tri vianočné albumy.

Spevák sa narodil na prvý sviatok vianočný a jeho rodina žije Vianocami prakticky po celý rok. V súvislosti s blížiacimi sa sviatkami sme mu položili niekoľko otázok týkajúcich sa práve tohto obdobia, ktoré prežívame najčastejšie v kruhu najbližších.

Robo Opatovský vydáva najnovší album "2020-2010 Modlím sa hudbou", ktorý je výberovkou jeho hitov a nevydaných skladieb za posledné desaťročie. Medzi emočne najsilnejšie skladby dekády 2010-2020 v prípade Roba Opatovského patria bez najmenších pochýb „Keď muž miluje ženu" a "Modlím sa hudbou". Fanúšikovia sa potešia aj skladbám "Neverná", "Navždy", roztancujú ich "Tancuj!", "V hlave ťa mám" a takisto "S tebou". Doteraz najhitovejšia výberovka gitaristu a speváka Roba Opatovského dokazuje, že umelec nielen zreje ako víno, no aktívne spolupracuje s reakciou publika na vlastnú tvorbu.

Blížia sa najkrajšie sviatky roka. Ako si spomínate na trávenie vianočných sviatkov počas vášho pomerne ťažkého detstva? Vybavuje sa vám konkrétna spomienka, ktorá sa vzťahuje na toto obdobie?

Moje detstvo nebolo úplne najšťastnejšie, moja mama nebola na materstvo pripravená, od mojich šiestich rokov som bol pridelený k otcovi a dovtedy nemám skoro žiadne spomienky. Vianoce sme trávili len dvaja - ja s mojím otcom, vtedy ešte otec nemal partnerku. Sviatky sme mali spojené s návštevou babky a dedka Opatovských. Pamätám si, že dedko nám pred Štedrou večerou robil na čelo krížik s medom. Vianoce v kruhu blízkych boli odrazu farebné, keďže predtým mám na detstvo skôr tmavšie spomienky. Svoju prvú gitaru som dostal pod stromček, keď som mal asi sedem rokov. Bolo to taký úžasný pocit, že som na nej len tak brnkal až do neskorého večera. Otec mi vždy hrával na gitare a ja som na neho s úžasom pozeral ako spieva a hrá. Bol v podstate pre mňa vzorom a to sa mi spája so sviatkami.

Kde a ako zvyknete tráviť Vianoce posledné roky so svojou rodinou?

Minulý rok sme ešte nemali dostavaný dom, tak sme trávili Vianoce v Oravskom háji. Hanka tam bola veľmi šťastná, boli to také typické krásne Vianoce so snehom. Mali tam aj  jazierko, v ktorom som bol otužovať. Tento rok už od augusta bývame v novom rodinnom dome v Skalici, budú to naše prvé sviatky v novom dome.

Pomáhate v predvianočnom období s domácimi prácami a prípravami sviatkov?

Každý rok som bol až do 23. decembra mimo domu. V podstate som chodil domov len prespávať, pretože som mal veľa koncertov. Hovorím o období pred krízou, ktorú vnímam veľmi zle a ťažko. Toto obdobie bude úplne iné, takže viem si predstaviť, že budem pomáhať s domácimi prácami a prípravami. Pred pár rokmi bola moja žena trochu nervózna, keď som ešte 24. decembra išiel doobeda spievať do televízie v rámci benefičného programu. S tým nebola úplne stotožnená, tak som jej sľúbil, že koncertne činný budem maximálne do 22. decembra a potom sa už budem venovať doma rodine. Tento rok bude úplne iný, situácia nám zrejme nebude dovoľovať odohrať vianočné koncerty a podujatia.

Kto vo vašej rodine zdobí vianočný stromček?

Moja žena je úžasná dizajnérka a už teraz máme pár vianočných ozdôb na krbe, aby sa Hanka potešila. Postupne vyťahuje vianočné dekorácie, zdobí nimi dom a pomaly sa nám začína zvianočnievať. Do dvoch týždňov budeme mať rozsvietený celý dom.

Rýchla otázka: umelý alebo živý stromček?

Rýchla odpoveď: živý stromček aj s jeho vôňou. To bývalo pravidlom, až kým sme neobjavili nádherný umelý stromček. Takže jedna k jednej so živým. Keďže máme podlahové kúrenie, živý stromček nám nikdy nevydržal dlhšie než týždeň. Preto sme sa rozhodli pre vernú kópiu živého. Hanke určite ozdobíme živý stromček do detskej izby, takže to skombinujeme.

A čo dcéra Hanka, aký má vzťah k vianočným sviatkom?

Moja dcéra to zdedila po mne, ja som vianočné dieťa narodené 25. decembra. Pesničky, ktoré tvorím, majú často vianočnú atmosféru. My žijeme Vianocami každý deň v roku. Hanka si od začiatku novembra nakreslila kalendár. Krúžkuje si dátumy a ráta koľkokrát sa vyspí do Vianoc a mojich narodenín.

Máte v rodine špeciálne alebo tradičné jedlo, ktoré počas sviatkov pripravujete a nesmie chýbať na vašom sviatočnom stole?

U nás nesmie chýbať kapustnica a ryba, či už morská alebo sladkovodná. Tento rok má už moja žena svoju vysnívanú kuchyňu a pevne verím, že zas vymyslí niečo úžasné. Na druhý deň mám narodeniny, takže snáď bude aj torta. Veľmi sa teším na tieto Vianoce.

Od ktorých vianočných filmov a rozprávok nedokážete každoročne upustiť?

Okrem klasík ako sú Tri oriešky pre Popolušku a Mrázika máme jednu úplne najobľúbenejšiu rozprávku, ktorú si dokážeme pozrieť od začiatku do konca každý rok. Je to animovaný film Polárny expres s krásnou hudbou a príbehom. Ten film veľmi baví aj Hanku.

A čo iné zvyky zaužívané vo vašej rodine počas sviatkov?

Keďže sme veriaci, tak na začiatku pred večerou sa zvykneme pomodliť. Robiť krížik na čelo medom mám od mojej ženy zakázané, ale Hanka si krížik nechá urobiť. Keď sme viacerí a príde k nám aj svokra, je tu príjemné rušno, napínavá chvíľa, keď zazvoní zvonček, Hanka sa ide umyť, príde a sú tam darčeky. Hanka ešte stále verí na Ježiška.

Aký bol doteraz pre vás najkrajší vianočný darček, ktorý ste dostali pod stromček?

Najkrajším darčekom pre mňa bola už spomínaná prvá gitara, ktorú som dostal ako malý chlapec. To je moja najvernejšia partnerka. Tá gitara ešte existuje a je u môjho otca. Vyjadruje moju lásku k hudbe. Vianoce v roku 2013 sme trávili očakávaním narodenia Hanky, to je najkrajší dar, že máme zdravú dcéru.

Súčasťou vašej diskografie je pomerne slušný počet albumov, ktoré ste doteraz vydali.  Majú vaši fanúšikovia šancu dočkať sa nového albumu alebo iného hudobného prekvapenia?

Teraz počas krízy som vytvoril ďalších asi 15 vianočných skladieb, z toho 8 je už otextovaných.  Ak všetko dobre dopadne, budúci rok vyjde môj štvrtý vianočný album s názvom „Rodinné Vianoce“. My s Hankou si brnkáme rôzne pesničky, má rada aj moje vianočné piesne. Napríklad nahradila Máriu Čírovú v skladbe Vianoce, veľmi sa jej páči aj pieseň Čas sviečok. Máme spolu teraz novú skladbu s názvom „Snehuliak“. Je to môj prvý naozaj skutočný duet s mojou dcérou, na ktorom sme spoločne pracovali. Skladbu sme zverejnili na Facebooku už v lete, my žijeme Vianocami stále. Pesnička by mala mať premiéru na prvú adventnú nedeľu. Textár Michal Mifkovič mi k nej napísal a poslal text, uvidíme ako ju ľudia zoberú. Plánujem aj duet s mojím otcom. Vianočná tvorba je stále vo mne a nebránim sa jej. Najväčší úspech mal môj posledný album „Vianočné duetá“, boli to novo skomponované vianočné skladby, ktoré som si napísal. Ľudia oceňujú moje vlastné autorské pesničky. Možno sa raz zapíšem do Guinessovej knihy rekordov ako najplodnejší autor vianočných pesničiek. (smiech)

Máte vy obľúbeného interpreta, ktorého vianočný album vás neomrzí a máte ho dokonale napočúvaný?

Mám viacero obľúbených autorov a interpretov vianočných skladieb – Nat King Cole, Frank Sinatra, Dean Martin, z novších Michael Bubblé, minulý rok vyšiel vianočný album Robbieho Williamsa. Baví ma počúvať väčšinu mojich kolegov. Tento rok prišiel s vianočným albumom aj Jamie Cullum, ktorého počúvam popritom, ako poskytujem tento rozhovor.

Na svojej oficiálnej webovej stránke avizujete tohtoročné vianočné turné s Mirkou Partlovou. Predpokladám, že v súvislosti so zavedenými protipandemickými opatreniami tieto koncerty nebude možné odohrať. Plánujete ich fanúšikom vynahradiť čiastočne online vianočným koncertom podľa vzoru iných umelcov?

Je to veľmi smutné a som z toho nesvoj, každý rok som mal na pláne plný kalendár vianočných koncertov. Či už akcie pod holým nebom pre mestá a obce alebo moje vlastné koncerty s Máriou Čírovou, minulý rok s Cimbal Brothers, tento rok s Mirkou Partlovou. Ťažko sa mi o tom hovorí, lebo je to veľmi nepríjemné. Prišiel vírus a zmenil globálne úplne všetko. Nie som veľký fanúšik online koncertov, vyskúšal som si to v prvej vlne a veľmi zle to na mňa vplývalo. Spieval som tam úzkemu okruhu ľudí, ktorí nemali možno o to záujem, len prenášali koncert do online priestoru. Toto nie je tá emócia, ktorú by som dokázal presunúť ľuďom z online priestoru, ktorý nemá svoju emočnú, ani inú váhu. Radšej neurobiť žiadne turné.

Je medzi slovenskými umelcami, s ktorými ste doteraz spolupracovali pri nahrávaní vašich nielen vianočných albumov niekto, s kým máte blízky kamarátsky vzťah a ste v pravidelnom kontakte aj v súkromí?

Som v kontakte s množstvom kolegov ako Peťo Cmorík, Mária Čírová, Sveťo Malachovský, Juraj Bača, Sima Martausová. Sú to umelci, ktorých mám rád. Keď potrebujem v niečom poradiť, tak títo ľudia mi zdvihnú telefón a rozprávajú sa so mnou. Ak mám niečo zaujímavé v rámci spolupráce, sú ochotní prijať pozvanie, ak sa im pesnička páči. Dôkazom toho sú aj „Vianočné duetá“, kde spievam s Barborkou Švidraňovou, pánom Mirom Dvorským, Simou Martausovou, Robom Pappom či Jankou Kirschner.

Ako vnímate súčasnú pandemickú situáciu v našej krajine? Myslíte, že sa aj z hudobného hľadiska vráti čoskoro všetko do normálu a užijeme si tradičné Vianoce?

Aktuálnu pandemickú situáciu vnímam asi tak, ako väčšina ľudí v tejto krajine. Ráno sa povie jedna informácia, poobede je to už inak, takže je z toho komunikačný chaos. Kvôli tomu sa nielen my umelci, ale aj majitelia reštaurácií, kaviarní a iní, ktorých sa to bytostne dotýka, nevieme zariadiť. Teraz by sme už mohli začať hrať, pretože polovica sály môže byť plná. Investujeme teda veľa peňazí do proma, na ktoré máme iba určité obdobie. Zorganizovať vianočné turné, ktoré sa plánuje dva-tri mesiace dopredu, by bolo náročné. Nie som odborník na túto tému, ale verím, že pomôže príchod vakcíny. Dúfam, že sa vylepší situácia nielen u nás, ale celkovo vo svete a budeme sa môcť vrátiť k tomu, čo máme radi a čo nás živí. Ak mám hovoriť za seba, ja milujem hudbu, milujem tvorbu, milujem spievať, hrať a zabávať ľudí. To je moje poslanie, ktoré teraz nemôžem robiť a som z toho vyvedený z miery. Na druhej strane ma to núti rozmýšľať aj nad inými vecami, napríklad ako sa bude uberať môj život ďalej. Teraz som stále s rodinou, chodím do prírody, otužujem a udržiavam sa v psychickej i fyzickej kondícii. Žijem v podstate normálne, len nemôžem koncertovať a živiť svoju rodinu.

Zdroj foto: Archív Robo Opatovský