Riaditeľ Falkensteinera v Mariánskych Lázňach: "Od ostatných hotelov sa líšime v mnohých smeroch."

Riaditeľ Falkensteinera v Mariánskych Lázňach: "Od ostatných hotelov sa líšime v mnohých smeroch."

19.06.2022 | Reinhard Wall | Iveta Hricková

V Čechách sú vyhľadávané predovšetkým tri významné kúpeľnícke lokality – Karlovy Vary, Luhačovice a Mariánske Lázně. Práve tie sa nachádzajú v blízkosti hraníc s Nemeckom.

Dovolenku u našich susedov tak možno spojiť aj s výletom do tejto krajiny. Okrem relaxu vás poteší nádherná príroda s množstvom aktivít, ale i zaujímavé historické pamiatky v okolí.

Kúpele uprostred močariska

O prameňoch na území dnešných Mariánskych Lázní ľudia vedeli už od stredoveku. V tom čase ležali uprostred močarísk, preto sa za vlády Ferdinanda I. sústredili iba na skúmanie solí vo vode a v bahne. O možných liečivých účinkoch sa začalo hovoriť až na prelome 18. a 19. storočia. Prvý kúpeľný dom bol otvorený vďaka lekárovi Johannovi Josefovi Nehrovi. Neskôr pri nich vznikla menšia obec, ktorá prerástla až do súčasného mesta. Keď sa prechádzate historickými uličkami či parkom, je len ťažké predstaviť si, ako možno vybudovať tak krásne miesto v tak nehostinnom prostredí. Najväčší rozmach mesto zažilo vďaka trojici Václav Skalník, Jiří Fischer a Anton Thurner, ktorí dokázali vymyslieť skvelé návrhy, podarilo sa im tu postaviť viacero architektonicky cenných budov, vypestovať krásne záhony kvetov i park so vzácnymi stromami.

Spievajúca fontána aj nádherná kolonáda

Hlavnou turistickou atrakciou je kolonáda Maxima Gorkého. Postavená bola v neobarokovom štýle. Budova púta pozornosť už z diaľky a rovnako nádherný je aj jej interiér. Dominuje v ňom dômyselná výzdoba a precízne maľované fresky. Od konca apríla sa môžete tešiť na spievajúcu fontánu a určite sa prejdite aj do Sadu Václava Skalníka. Toto pokojné miesto je ideálne na prechádzky či letné posedenia. Nezabudnite ani na ochutnávku sladkej kúpeľnej oblátky. V okolí máte k dispozícii viacero turistických chodníkov, priestor na cvičenie jogy, ale aj 18-jamkové golfové ihrisko.

Hotel Falkensteiner ponúka nový program pre onkologických pacientov

Jedným z najkrajších hotelov v Mariánskych Lázňach, ktoré boli zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO, je nepochybne Falkensteiner Spa Resort, sídliaci vo vzácnej budove z 19. storočia. Počas pandémie koronavírusu prešiel ďalšou rekonštrukciou, po ktorej získal už piatu hviezdičku. Svojim hosťom ponúka maximálny komfort v štýlových priestoroch. V rámci renovácie sa uchoval jeho historický ráz, no zároveň sem bolo pridaných viacero moderných prvkov. Oddýchnuť si môžete aj v obľúbenom wellness centre a dopriať si odborné lekárske procedúry. Novinkou hotela Falkensteiner je špeciálna kúra pre onkologických pacientov. Okrem relaxu pre dušu a telo sú v ponuke zdravé chutné jedlá, inšpirované ázijskou a stredomorskou gastronómiou. Ich hlavnou filozofiou je wellbeing. Počujete o ňom po prvý raz? Potom čítajte ďalej. :-)

Viac o päťhviezdičkovom hoteli Falkensteiner Spa Resort v Mariánskych Lázňach nám porozprával jeho generálny riaditeľ Reinhard Wall:

Váš hotel je zameraný na filozofiu wellbeing. Priblížite nám, čo tento pojem znamená?

Wellbeing je holistický koncept fyzického a mentálneho zdravia, ako i vyváženého životného štýlu. To umožňuje prepojiť vysoko profesionálny výkon s naplnením osobného života.

Nachádzate sa v krásnom kúpeľnom meste. Ponúkate svojim klientom aj nejaké liečebné procedúry? Majú možnosť objednať si ozdravné, regeneračné, prípadne fit pobyty?

Áno, určite! Ponúkame historicky overené procedúry s minerálnymi prameňmi, bahennými kúpeľmi a CO2, ktorý je riešený vo všetkých prameňoch. V nových programoch taktiež používame prírodné liečivé zdroje, napríklad odbúravanie stresu či postkovidovú terapiu s na mieru určenými aktivitami a cvičeniami v blízkom lese.

Jednou z noviniek je program Facing Forward určený pre ľudí, ktorí sa zotavujú po onkologickom ochorení. Ako vznikol tento nápad?

Koncept tohto programu navrhla onkologička, ktorá bola v našom hoteli na krátkej dovolenke. Bola nadšená z atmosféry hotela a rozmanitosti lekárskych služieb. Pomohla nám identifikovať základné i hlavné fakty, bežné pre ľudí, ktorí prekonali onkologickú liečbu. Piliere tohto programu sú zamerané na posilnenie imunitného aj lymfatického systému, ale i psychosomatické následky traumatického zážitku.

Sídlite v krásnej budove z 19. storočia, bola zrekonštruovaná pre hotelové účely. Prezradíte nám niečo viac o jej histórii?

Bývalý hotel Casino bol otvorený na konci 19. storočia, počas najdôležitejšieho obdobia rozkvetu mesta Mariánske Lázne. V roku 2004 bola budova kompletne zrekonštruovaná a rozšírená o moderné zariadenia - veľké wellness centrum, reštaurácia, záhrada a napokon garáž. Teraz, po sedemnástich rokoch úspešnej prevádzky, bola opätovne renovovaná a vylepšená na 5-hviezdičkový hotel, plne certifikovaný podľa EÚ štandardov.

Čo ďalšie, a nemenej zaujímavé, ponúkate pre svojich klientov? Čím sa odlišujete od iných, päťhviezdičkových hotelov v regióne?

Náš hotel je od ostatných odlišný v mnohých smeroch. Má rozsiahle otvorené priestory, vyhrievaný vonkajší bazén, záhradu i najväčší wellness v meste. Čo sa týka štýlu a interiérového dizajnu, zvýšili sme kontrast medzi tradičnou fin-de-siecle architektúrou a priateľskou, modernou a uvoľnenou eleganciou. Tá je v tomto regióne nezvyčajná. Hotelu dodáva mladšiu atmosféru.

Aké turistické zaujímavosti v okolí sú vašou srdcovou záležitosťou?

Istotne musíte navštíviť kláštor v Teplej. Jeho knižnica je jednou z najvýznamnejších v Čechách. Zakladateľmi Mariánskych Lázní boli opát Reitenberger a doktor Josef Nehr, ktorí skúmali liečivé možnosti minerálnych prameňov a iniciovali rozvoj kúpeľného mesta. V regióne nájdete množstvo turistických atrakcií, ako napríklad kúpele a zámok v Kynžvarte alebo historické námestie v Chebe. Hostia majú široké možnosti na outdoorové aktivity, obľúbené prechádzky, cyklistiku, ale i lyžovanie.