Prvé recyklačné nákupné centrum na svete nájdete vo Švédsku. Ako to v ňom vyzerá?

Prvé recyklačné nákupné centrum na svete nájdete vo Švédsku. Ako to v ňom vyzerá?

01.09.2021 | Recyklačné nákupné centrum | Milan Cigánik

Radi nakupujete v second handoch? Zbystrite pozornosť. S originálnym nápadom prišlo švédske mesto Eskilstuna, nachádzajúce sa sto kilometrov západne od Stockholmu.

V roku 2015 tu vzniklo prvé nákupné centrum ReTuna Återbruksgalleria, ktoré ponúka výrobky z druhej ruky. Všetky už raz mali svojho majiteľa a boli používané. O to viac sú pre mnohých spotrebiteľov cennejšie.

Obchody so špeciálnymi podmienkami

Nákupné centrum ReTuna je dvojposchodový komplex bazárových obchodov so 14 špecializovanými predajňami. Nájdete tu všetko - od oblečenia až po náradie pre kutilov. Všetky veci určené na predaj sú recyklované a vyzerajú takmer ako nové. Cieľom mestského zastupiteľstva bolo zvýšiť záujem obyvateľov o nákup už použitého tovaru a zlepšiť zážitok z nakupovania v bazárových obchodoch, zhromaždených pod jednou strechou. Každý prevádzkovateľ obchodného priestoru platí nájomné a podnikateľskú sadzbu. Budovu vlastní mesto a priemerné mesačné nájomné za jeden obchod činí zhruba 140 EUR. Pri podpise zmluvy sa nájomca zaväzuje, že nebude produkovať žiadny odpad. To je síce nereálne, no mal by sa aspoň snažiť minimalizovať jeho množstvo. V predajniach pracujú prevažne imigranti, pre ktorých sú týmto spôsobom vytvárané nové pracovné príležitosti. Doposiaľ tu vzniklo viac než 50 pracovných miest. Mnoho obchodov využíva národný program, umožňujúci dotovať platy prisťahovalcov až dva roky. Centrum ponúka i kurzy vzdelávania pre dospelých, zamerané na recykláciu na báze dizajnu.

Originálny interiér určený nielen na nakupovanie

Nákupné centrum bolo zriadené v bývalej garáži, v ktorej predtým parkovali nákladné autá logistickej spoločnosti. Interiér i dekorácie boli vyrobené z recyklovaných materiálov a usporiadaním pripomínajú priestrannú švédsku predajňu Ikea. Svoje miesto tu má kaviareň aj služba balenia darčekov. ReTuna organizuje akcie, workshopy, prednášky, tematické dni a ďalšie podujatia so zameraním na udržateľnosť. Na vzdelávanie či konferencie sú tu k dispozícii konferenčné miestnosti, vybavené projektorom, tabuľou a flipchartom. Samozrejmosťou je bezplatné wifi.

Zo starého nové

V depe nákupného centra s názvom Returen sú kontajnery, do ktorých ľudia môžu odkladať nepotrebný starý nábytok, hračky, oblečenie, elektroniku, prípadne dekoračné predmety. Tam zamestnanci z AMA (jednotka zdrojov obce Eskilstuna pre aktivitu, motiváciu a prácu) vykonajú úvodné triedenie. Položky, ktoré prešli prvou kontrolou, sú distribuované do jednotlivých obchodov, kde dochádza k druhému triedeniu. Pracovníci vyberú, čo sa dá opraviť, prerobiť alebo vylepšiť. Starému tovaru vdýchnu nový život a pripravia ho na ďalší predaj.

Prehliadky so sprievodcom

Nákupné centrum púta pozornosť nielen médií a tvorcov dokumentárnych filmov, ale tiež zvedavých turistov z celého sveta. Na jeho oficiálnej stránke si môžete vopred rezervovať termín na komentovanú prehliadku, aby ste sa podrobnejšie oboznámili s konceptom obchodného miesta, jeho históriou a celkovým fungovaním. Prehliadka trvá približne 1,5 hodiny.

Podpora udržateľnosti

Od osemdesiatych rokov minulého storočia je Švédsko považované za lídra v presadzovaní a podpore udržateľnosti. V krajine sa recykluje viac ako 99 percent bežného odpadu z domácností a takmer 50 percent z toho je spaľovaných na energiu. V posledných rokoch sa zvyšuje dopyt po ekologických výrobkoch a dochádza aj k oživeniu mestského záhradníctva. Krajina prijala legislatívu, ktorá ju do roku 2045 zaviazala stať sa nulovým producentom skleníkových plynov.

Nákupné centrum ReTuna bolo v roku 2020 zapísané do Guinnessovej knihy rekordov ako prvé recyklačné centrum na svete.