Prvá sezónna lyžovačka štartuje práve DNES. Spúšťa ju rakúsky Mölltalerský ľadovec

Prvá sezónna lyžovačka štartuje práve DNES. Spúšťa ju rakúsky Mölltalerský ľadovec

14.10.2021 | Zimná lyžovačka | Iveta Hricková

Milovníci zimných športov už odrátavajú dni do otvorenia zjazdoviek. Na Slovensku si ešte musíme počkať na prvé poriadne sneženie. Avšak, máme pre vás dobrú správu.

Zbaľte si lyže do auta a vyberte sa na lyžovačku na obľúbený rakúsky ľadovec.

Korutánsko otvára už 14. októbra

Rakúske zimné stredisko Mölltaler Gletscher sa nachádza v Korutánsku, v nádhernom regióne Vysoké Taury. Od Bratislavy je vzdialené 460 kilometrov, takže je ideálne najmä na víkendové pobyty. Cesta zo Slovenska tam trvá približne šesť hodín. Svahy na Mölltalerskom ľadovci s nadmorskou výškou 3122 m. n. m. patria pod správu TMR. Po prvýkrát si môžete vyskúšať zjazdovky už vo štvrtok 14. októbra. Oficiálny začiatok sezóny bude o dva týždne neskôr. Vtedy na vás čaká zaujímavý program, samozrejme prispôsobený aktuálnym covid opatreniam.

Svahy pripravujú už od septembra

Vďaka výborným tratiam vyhľadávajú ľadovec aj najlepší európski lyžiari. Krátko pred začiatkom sezóny tam testujú aktuálnu formu a materiál, používaný počas pretekov. Aj z tohto dôvodu začali vo Vysokých Tauroch s prípravou svahov už po skončení letných dovoleniek. „Od začiatku septembra pracuje technické zasnežovanie na plné obrátky, chceme vytvoriť perfektné podmienky a pripraviť zjazdovky na skvelú lyžovačku. Dúfame, že počasie nám bude priať a pridá sa aj prírodným snehom,“ uviedol riaditeľ strediska Stefan Klotz. Najlepšie podmienky na lyžovanie sú aktuálne na zjazdovke Schareck, na tréningovej trati a v zábavnom parku.

Úvod sezóny so zľavami

Lyžiari majú na Mölltalerskom ľadovci k dispozícii vyše 17 kilometrov upravených úsekov. K tomu patrí tiež 7 kilometrov svahov na freerideové lyžovanie. V stredisku premáva 9 lanoviek a vlekov, ktoré umožňujú rýchlu a pohodlnú prepravu na zjazdovky. Na začiatku sezóny si užijete lyžovačku so zľavnenými skipassmi. Denný lístok bude až o 50 percent lacnejší a online si ho zakúpite za cenu 22 eur. Táto akcia potrvá do konca októbra. Po zvyšok roka máte možnosť využiť zľavu cez Gopass.

Ako to vyzerá s lyžovačkou na Slovensku?

Meteorológovia hlásia na Slovensku prvé snehové zrážky už počas tohto týždňa. Aktuálne pribudli prvé vločky na končiaroch Vysokých Tatier, neskôr začal padať sneh alebo dážď so snehom vo viacerých lokalitách na severe krajiny. Hoci príroda zatiaľ nie je pripravená na zimnú sezónu, na tatranských svahoch už panuje čulý ruch. Pomocou snežných diel tu vzniká prvý základ na lyžovačku a hneď po zlepšení podmienok kompetentní vedia rýchlo zareagovať a otvoriť jednotlivé strediská.

Z hľadiska covid automatu to vyzerá na zimu plnú športových radovánok. Všetky rezorty môžu byť otvorené v režime OTP, a to aj v prípade veľmi zlej situácie a zaradenia danej lokality medzi čierne okresy. Minister zdravotníctva vidí pozitívne aj vianočnú a novoročnú lyžovačku. Situácia by sa podľa jeho slov nemala zhoršiť natoľko, aby si dovolenkári nemohli užiť najobľúbenejšiu zimnú dovolenku. Naďalej zostávajú v hre aj žolíky v podobe vysokej očkovanosti ľudí nad 60 rokov, vďaka čomu by sa ani severné okresy s najväčším počtom lyžiarskych stredísk nikdy viac nedostali do najhoršej fázy.