Pripravte sa! O pár dní nás čaká unikátny úkaz

Pripravte sa! O pár dní nás čaká unikátny úkaz

15.12.2020 | Vianočná hviezda | Iveta Hricková

Po 800 rokoch totiž uvidíme Vianočnú hviezdu. Niektoré astrologické úkazy môžeme na oblohe pozorovať iba raz za stovky rokov.

Naše generácie majú veľké šťastie, že sa nám podarilo vidieť úplné zatmenie slnka, čiastočné zatmenie mesiaca alebo iné unikátnosti, ku ktorým sa teraz pridá jeden malý vianočný zázrak.

Jedinečný 21. december

Zvýraznite si v kalendári dátum 21. december 2020. Aj keď nám možno tento rok nepriniesol priveľa pozitívnych udalostí, predsa len na ňho môžeme spomínať v dobrom, a to napríklad vďaka takýmto unikátnostiam. V tento deň sa nad nami odohrá jedno významné divadlo. Na oblohe sa po prvýkrát po 800 rokoch objaví Vianočná hviezda. Naposledy si ju mohli ľudia pozrieť 4. marca 1226. No zatiaľ, čo v minulosti šlo o jarné vesmírne divadlo, tentoraz sa fantasticky naskytne počas adventného obdobia.

Betlehemská hviezda

Vianočná hviezda býva označovaná ako betlehemská. V minulosti mala naviesť Troch kráľov smerom k miestu, kde sa narodil spasiteľ. Z astrologického hľadiska sa daný jav uskutoční vďaka stretnutiu planét Jupiter a Saturn. Dobrou správou je, že hviezdu si dokážete pozrieť z akéhokoľvek miesta na Zemi. Na oblohe sa objaví 45 minút po zapadnutí Slnka. Ak si počas pozorovania zadovážite ďalekohľad, budete mať krásne, astrologické divadlo.

Stretávajú sa raz za dvadsať rokov

Stretnutie týchto dvoch planét nie je úplne zriedkavé. V skutočnosti k ich priblíženiu dochádza raz za dvadsať rokov. Avšak, obe planéty počas pohybu kopírujú trošku inú obežnú dráhu. Presne kvôli tomu bývajú po väčšinu času od seba naozaj ďaleko a Vianočná hviezda je iba ťažko, a ak vôbec, len krátko viditeľná. Teraz sa prvý raz, po takmer osemsto rokoch, dostanú do tesnej blízkosti. Vďaka tomu originálny úkaz uvidíte voľným okom. 

Najbližšie v roku 2080

Pokiaľ nestihnete vidieť Betlehemskú hviezdu teraz, druhú šancu budete mať až v roku 2080. Vtedy sa spomínané planéty stretnú v relatívne dobrej blízkosti a budú dobre rozoznateľné. Nebude to síce také výrazné, ako pred tohtoročnými Vianocami, no určite nemenej fascinujúce. Nebudeme vás ďalej napínať, Jupiter so Saturnom sa opätovne stretnú 15. marca 2080