Príďte si tento víkend zamaškrtiť na gastronomický festival v Kežmarku

Príďte si tento víkend zamaškrtiť na gastronomický festival v Kežmarku

05.08.2021 | Fest Street Food v Kežmarku | Iveta Hricková

Máme pre vás ďalší zaujímavý tip na výlet. Počas víkendu sa v Kežmarku koná gastronomický festival Fest Street Food.

Pochutnáte si na ňom na gurmánskych lahôdkach, pripravovaných v štýlových food truckoch.

Putovný festival s viacerými zastávkami

História pouličného stravovania siaha až do staroveku. Vtedy ešte neexistovali pohostinstvá a ľudia si kupovali jedlá priamo zo stánkov a vozíkov. Do okolia sa šírila lákavá vôňa a predajcovia tak pritiahli viac zákazníkov. Móda tohto stravovania a food truckov sa vracia späť. Pouličné jedlá už dávno nie sú o hot dogoch, bagetách a klobáse. Pochutnať si môžete na gurmánskych lahôdkach, ktoré smelo konkurujú kvalitným reštauráciám.

Z tejto novinky vznikla tradícia gastronomických festivalov, ku ktorým teraz pribudne aj jeden v Kežmarku. Fest Street Food sa bude konať priamo v historickom centre od 6. do 8. augusta. „Organizátormi podujatia sú Art Café Štrba v spolupráci s Langošky foodtruck. Myšlienka zorganizovať Fest Street Food vznikla minulý rok, keď kvôli pandémii zrušili všetky veľké podujatia. Ostali len tie menšie a pouličné stravovanie. Keďže u nás pod Tatrami sa nič podobné nekonalo, pustili sme sa do organizovania prvého ročníka. Minulý rok sme úspešne absolvovali tri podujatia – na Štrbskom Plese, v Liptovskom Mikuláši a v Starom Smokovci. Toto leto sme ich chceli pridať viac, no vzhľadom na aktuálnu situáciu podaktoré mestá nechcú organizovať podobné akcie. Máme za sebou festival v Liptovskom Mikuláši a už zajtra sa premiérovo predstavíme v Kežmarku,“ povedala Eva Jančíková z Art Café Štrba. Kežmarok zvažovali ako jedno z miest putovného festivalu už aj minulý rok. Tentoraz organizátorov oslovilo priamo mesto, ktoré im bolo počas príprav veľmi nápomocné.

Slovenská kuchyňa v modernom štýle

Na festivale sa predstaví pätnásť food truckov. Väčšina z nich sa špecializuje na tradičnú slovenskú gastronómiu, ponúkanú v modernom šate. V Kežmarku na vás čaká veľký výber zaujímavých jedál, takže jeho návštevu si istotne naplánujte počas celého víkendu:

Langošky – šikovné dievčatá spod Tatier sa rozhodli oprášiť milované langoše. Aké by to bolo leto, ak by sme si aspoň raz nepochutnali na tejto klasike? Okrem tradičných kombinácií s kečupom a syrom ponúkajú rôzne špeciality, ako povedzme sladké mini langošišky či langoš s prosciuttom, parmezánom a rukolou.

Podpecníky – predstavte si chutné čerstvé podpecníky, ktoré vám upečú v tradičnej piecke na agátovom dreve. K tomu si pridajte obloženie z najlepších slovenských ingrediencií typu bryndza, slaninka, ale aj sladký lekvár s orechmi.

Trdelino – pozrite sa na trdelníky z inej perspektívy. Trdelino ich pripravuje na slano, napríklad aj na štýl hot dogu alebo Caprese.

Miki streetfood – na prvý pohľad upútajú vašu pozornosť štýlovým food truckom Piiaggio Ape v štýle sedemdesiatych rokov. Zo svojej mini kuchyne ponúkajú prepracovanú, slovenskú klasiku - lokše s kačkou a gourment hot dog. Všetky recepty vznikajú pod patronátom Zuzany Sisákovej, zaradenú medzi TOP 20 slovenských šéfkuchárov, a jej syna Mikuláša.

Majstri haluškári – na festival zavítajú aj trojnásobní majstri sveta vo varení halušiek, ktorí ich pripravujú ako tradičné bryndzové a strapačky, tešiť sa môžete aj na jednu novinku.

Art Café Štrba – na festivale nebude chýbať ani stánok hlavných organizátorov s ponukou nápojov. Vychutnajte si kávičku Štrbské presso, miešané nápoje i sladké potešenie v podobe makroniek.

Pochutnáte si aj na netradičných špecialitách

Na Fest Street Foode v Kežmarku pre vás pripravili niekoľko lahôdok zo zahraničnej gastronómie a zopár nových zaujímavých špecialít. Pripravte si chuťové poháriky, nerobte si veľké raňajky a pustite sa do ochutnávania týchto jedál:

Špinavé prasiatko – na začiatku stál nápad s vlastným smookerom, ktorý si vyrobili podľa svojich predstáv. V ňom štyri hodiny pomaly pripravujú americké barbecue špeciality.

Spezax – waffle naplnené ovocím, sladkosťami a domácou šľahačkou. Pri takejto delikatese sa kalórie nepočítajú, iba sa slastne maškrtí. Tento rok navyše prinášajú novinku v podobe zmrzliny, zapečenej v sladkom burgri.

Teriyaki & fresh – v tomto food trucku ochutnáte domácu teriyaki omáčku, servírovanú s výborným pečeným kuracím mäsom.

Goodfood by Grich – kebab, burger a pomaly pečené trhané mäso – to sú nielen najväčšie hity aktuálnej gastronómie, ale i hlavné tromfy tohto food trucku.

Macielo – po dobrom jedle nesmie chýbať kvalitný nápoj. Ten si môžete kúpiť v stánku rodinného vinárstva z oblasti Valdobbiadene, so špecializáciou na výrobu prosecca.

Foodstock – na svoje si prídu aj vegetariáni a určite si pochutnajú na japonských pirôžkoch plnených zeleninou.

Churros Amigos KSC – v piatok na festival zavíta food truck, ktorý má v ponuke španielsku obdobu šišiek. Churros servírujú s rôznymi plnkami a polevami.

O kultúrny program nebude núdza

Okrem dobrého jedla na vás čaká aj zaujímavý program. V Kežmarku sa predstavia dvaja hudobní hostia. O zábavu sa postarajú Juraj Bača so skupinou a dídžej Milan Lieskovský. Teáter Komika si tradične pripravilo predstavenia, na ktorých sa dobre zasmejete, ale aj poučíte. Na pokračovanie putovného Fest Street Foodu sa môžete tešiť i budúci rok. „Od mája 2022 chystáme pokračovanie festivalu. Plánujeme už aj mestá, v ktorých by sme ho chceli predstaviť. Zároveň veríme, že vtedy bude lepšia situácia a ukážeme sa na viacerých miestach,“ uviedla Eva Jančíková.

Tipy na zaujímavosti v Kežmarku

Kaštieľ Strážky – len päť kilometrov od Kežmarku sídli kaštieľ Strážky, situovaný v krásnom parku pri rieke Poprad s výhľadom na Vysoké Tatry. Počas jeho prehliadky uvidíte viacero obrazov od maliara Ladislava Medňanského.

Artikulárny drevený kostolík – na opačnej strane námestia zbadáte drevený artikulárny kostolík, ktorý bol postavený bez použitia jediného klinca. Do súčasnej podoby ho upravili v 18. storočí. V interiéri vás prekvapí nádhernými, nástennými maľbami.

Kežmarský hrad – dominantou mesta je Kežmarský hrad, stojaci na konci hlavného námestia. Počas prehliadky vás ohromí dobová lekáreň, vzácne kúsky zachovaného nábytku a dozviete sa informácie o prvej tatranskej turistke. V druhej časti areálu je situovaná prehliadka historických automobilov.