Príbehy najznámejších vianočných skladieb sveta

Príbehy najznámejších vianočných skladieb sveta

06.12.2020 | Vianočné skladby a ich história | Milan Cigánik

Rádiá nám už od konca novembra pripomínajú príchod najkrajších sviatkov roka chytľavými vianočnými melódiami. Kto by nepoznal každoročne sa opakujúce najznámejšie hity, ktoré nás sprevádzajú počas Vianoc? 

...no tušíte vôbec, ako jednotlivé pesničky vznikli, a kto im vdýchol ich nesmrteľnú podobu? Prinášame vám výber tých najlepších, ktoré hýbu svetom už desaťročia.

Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You

S ponukou nahrať vianočný album oslovila Mariah Carey nahrávacia spoločnosť. No jej sa zdalo, že na vydanie takého albumu je pre ňu priskoro. V tom čase boli obavy na mieste, veď tento typ skladieb interpreti vydávali až na konci kariéry. Mariah napokon súhlasila a rozhodla sa napísať i niekoľko vlastných autorských vianočných piesní.

Skladba All I Want For Christmas Is You vznikla v jej dome v New Yorku. Raz si začala len tak hrať na klavíri a melódia, ktorú sa jej podarilo "vybrnkať" sa jej zapáčila. Požiadala svojho priateľa Waltera Afanasieffa, aby hudbu otextoval. Trvalo im iba 15 minút, kým ju skomponovali a na svete bol obrovský hit. Chytľavá melódia vychádzala zo štýlu šesťdesiatych rokov, no aranžmá znelo moderne. Nahrávanie v štúdiu sa uskutočnilo v auguste 1994. Pôvodne boli k skladbe nakrútené dva videoklipy. Prvý obsahuje zrnité domáce zábery Mariah s jej rodinou a psami počas vianočných sviatkov. Mariah má oblečený mikulášsky odev, jej vtedajší manžel Tommy Mottola sa tam objaví ako Santa Claus rozdávajúci darčeky a napokon odchádza na červených saniach. Druhé video bolo natočené v čiernobielej verzii a dodatočne nakrútili aj tretie, režírované Josephom Kahnom. Vydanie sa uskutočnilo v roku 2019, pri príležitosti 25. výročia vzniku skladby. Mariah Carey nahrala pieseň ešte aj v roku 2011, a to ako duet s kanadským spevákom Justinom Bieberom na jeho vianočný album Under the Mistletoe.

Wham – Last Christmas

Skladba Last Christmas vznikla v roku 1984, keď členovia skupiny Wham - George Michael and Andrew Ridgeley, navštívili deň pred Vianocami Michaelových rodičov. George napísal skladbu vo svojej detskej izbe, ale bol presvedčený, že to bude prepadák. Keď sa pesnička začala hrať v rádiu, stal sa z nej zo dňa na deň hit. Zásluhu na tom mal najmä romantický videoklip, nakrúcaný v lyžiarskom stredisku Saas-Fee vo Švajčiarsku. Rozpráva príbeh o priateľstve a zlomenom srdci počas vianočných sviatkov. Natáčanie postihlo hneď niekoľko mrazivých situácií. Najskôr chatka, v ktorej sa dej odohrával, nebola vykurovaná. Účinkujúci a členovia štábu sa chodili zohrievať do vedľajšieho apartmánu. Speváci a časť komparzu uviazli asi na 20 minút v lanovke, ktorá sa počas nakrúcania pokazila. A aby toho nebolo málo, po prvom dni natáčania sa stratila najdôležitejšia rekvizita, brošňa, ktorá patrila Andrewovej mame. Vznikla panika, našťastie sa brošňa našla a katastrofa bola zažehnaná. Priamo z natáčania sa George Michael ponáhľal do Sarm Studios, aby účinkoval v ďalšom klipe k legendárnej vianočnej pesničke skupiny Band Aid - Do They Know It´s Christmas. V tomto videoklipe sme mohli naposledy vidieť Georga Michaela oholeného. Odvtedy totiž nosil už len svoju povestnú bradu. :-)

John Lennon & Yoko Ono – Happy Xmas (War Is Over)

Skladba Johna Lennona a Yoko Ono z roku 1971 je jednou z najpopulárnejších vianočných piesní všetkých čias. Na rozdiel od iných obsahuje i politické posolstvo, aktuálne dodnes. Je to veľmi neobvyklá vianočná pieseň. Namiesto toho, aby sme si predstavovali zvony, sane a imelo nás žiada, nech premýšľame o tých, ktorí žijú v strachu z vojny. Pieseň bola súčasťou medzinárodnej multimediálnej kampane, ktorú umelci zahájili v decembri 1969 a vyslovili sa proti zapojeniu Ameriky do vojny vo Vietname. V roku 1969 rozmiestnili billboardy vo veľkých mestách po celom svete s nápisom „Vojna sa skončila! (Ak chcete).“ O dva roky neskôr, keď sa Lennon rozhodol vytvoriť vianočnú nahrávku s protivojnovým posolstvom, sa slogan „Vojna sa skončila! (Ak chcete)“ stal základným motívom spomínanej piesne. Sprievodné vokály v refréne nahralo tridsať detí z komunitného zboru v Harleme, vo veku od štyroch do dvanástich rokov. Pieseň začína hovoreným vianočným pozdravom od Ono a Lennona, ich deťom z predchádzajúcich manželstiev. Ono šepká „Veselé Vianoce, Kyoko.“(Kyoko Chan Cox je dcérou Yoko s Anthonym Coxom), potom Lennon šepká „Veselé Vianoce, Julian.O (Johnov syn so Cynthiou). Toto sa často mylne prepisovalo ako „Veselé Vianoce, Yoko. Veselé Vianoce, John.“ Zaujímavé, že?

Band Aid – Do They Know it´s Christmas

Pieseň vznikla v roku 1984 ako reakcia na televíznu reportáž televízie BBC o hladomore, ktorý sužoval Etiópiu v rokoch 1983 až 1985. Skladbu napísali Bob Geldof a Midge Ure. Cieľ charitatívneho počinu bol jasný - pomôcť obetiam hladomoru. Bob dal dohromady skupinu írskych i britských hudobníkov a spevákov, ktorí boli v tom čase na vrchole svojej slávy. Nazval ich Band Aid. Skladba ihneď zabodovala v britských rebríčkoch a len do roku 1989 sa jej predalo zhruba 11,8 miliónov nosičov. Nikto z vokalistov pieseň pred príchodom do nahrávacieho štúdia nikdy nepočul. Svoje časti sa naučili tak, že počúvali sprievodného vokálneho producenta Midge Ura. Jednotlivé úseky im predspieval. Na vzniku skladby sa podieľali také hviezdy ako Sting, George Michael, Bono, Kool & the Gang, Phil Collins a ďalší. 

Queen – Thank God It´s Christmas

Pieseň zložil bubeník kapely Queen Roger Taylor. Keď zistil, že sa mu nedarí vymyslieť refrén, požiadal o pomoc hlavného gitaristu kapely - Briana Maya. Dvojica hotovú skladbu predstavila Freddymu Mercurymu a ten súhlasil s jej zaradením do repertoáru. Pieseň vyšla 27. novembra 1984, ale nedosiahla očakávaný úspech. Brian May to pripisuje tomu, že ku skladbe nenakrútili videoklip. V roku 2019 skupina Queen vydala k skladbe dojemné, animované, hudobné lyric video, v ktorom je zobrazená zasnežená nočná scéna v meste. Klip režíroval a animoval Justin Moon, scenár pochádzal priamo z pera Briana Maya a Rogera Taylora.

Frankie Goes to Hollywood – The Power Of Love

Najznámejšia pesnička tejto formácie sa stala obrovským hitom v roku 1984 a znie nádherne aj po 35 rokoch. Pieseň rozpráva o duchovnom živote, náboženstve, ale tiež o tom, ako je láska v živote dôležitá. Spevák Holly Johnson o skladbe neskôr povedal: „Vždy som mal pocit, že The Power of Love je nahrávka, ktorá ma v živote zachráni. Jej duchovnosť a vášeň má biblický aspekt a vyjadruje presvedčenie, že láska je najdôležitejšia vec na svete.“ Singel sa často považuje za vianočnú pieseň, hoci v texte chýba akýkoľvek odkaz na Vianoce. Faktom je, že vo Veľkej Británii patrí medzi najhranejšie vianočné skladby.