Prešov má prvé pouličné piano. Príďte potešiť hudbou svojich rodákov

Prešov má prvé pouličné piano. Príďte potešiť hudbou svojich rodákov

07.10.2021 | Piano v Prešove | Iveta Hricková

Hudba je malý zázrak, ktorý vám dokáže skrášliť aj ten najhorší deň. Predstavte si, že prechádzate smutne mestom a zrazu začujete tóny vašej obľúbenej piesne.

Hneď sa vám vráti úsmev a cítite sa lepšie. Takéto príjemné prekvapenie zažívajú i Prešovčania.

Mini koncerty na nádvorí Čierneho orla

Centrum Prešova patrí od polovice septembra hudbe. Park kultúry a oddychu inštaloval na nádvorí Čierneho orla verejný klavír, na ktorom si vie zahrať ktokoľvek z okoloidúcich. Nádherná historická budova tak ožíva pomocou tónov modernej i klasickej muziky. Za hudobný nástroj si môže sadnúť ktokoľvek. Je úplne jedno, či zvládate hru na piane ako začiatočníci, prípadne ste ju v minulosti študovali. Vašu snahu istotne odmenia všetci Prešovčania, ktorí vám zatlieskajú alebo sa zastavia na krátky rozhovor. Predstavitelia mesta a PKO prosia hudobníkov, ale taktiež okoloidúcich, aby všetky videá a fotografie označovali na sociálnych sieťach hashtagom #pianovpresove. Vďaka tomu budú šíriť dobrú náladu a hudbu ďalej do sveta.

Zostane tam do polovice novembra

Prinášať muziku a kultúru priamo medzi ľudí je v zahraničí trendom veľkých aj malých miest. Tomu sa chceli prispôsobiť i zástupcovia Prešova. Hoci tento nápad vyzerá jednoducho, zrealizovať ho bolo náročné a samotný proces trval dlhší čas. „V PKO dúfame, že nás občania za prípravu a realizáciu tohto konceptu v uliciach Prešova odmenia svojím ohľaduplným správaním. Získať totiž povolenia i samotný nástroj nebolo vôbec ľahké. V tejto súvislosti ďakujeme najmä mestu Prešov a Krajskému pamiatkovému úradu v Prešove za pomoc a spoluprácu pri realizácii projektu, a ďakujeme za ústretovosť susedov DJZ a majiteľov budovy Savoy,“ povedala Patrícia Nagyová z prešovského PKO. Hudobný nástroj na historickom nádvorí má veľa rokov, preto na ňom hrajte opatrne, aby sa nepokazil. V centre mesta bude inštalovaný do polovice novembra. V prípade dobrého počasia tam popudne dlhšie.

Objavili sa v Bratislave, Trnave i Žiline

Klavír v slovenských uliciach nie je žiadnou novinkou. Podobné iniciatívy sa u nás rozbiehali už od roku 2014. Ako prvá sa do tohto celosvetového projektu pridala Bratislava. V hlavnom meste ste si mohli zahrať na hudobnom nástroji s farebnými klávesmi, ktoré symbolizovali rôznorodosť. Žilinu rozozvučali zvuky klavíra priamo na Mariánskom námestí. V tom istom roku inicioval hudobnú myšlienku tunajší kníhkupec Ján Ničík. Trnavské piano zas preslávil Róm z neďalekej stavby, ktorý predviedol obrovský talent.

Spontánny nápad

Ako to býva v prípade mnohých skvelých ideí zvykom, aj trend verejného klavíra vznikol náhodne. V roku 2003 si študent hudby Doug Pearman v Sheffielde zaobstaral z druhej ruky staré piano. Keď ho spolu s kamarátmi priniesol domov, prišlo obrovské sklamanie. Klavír bol príliš veľký, preto ho nedokázali dostať do bytu. Doughov bratanec navrhol, aby ho nechali len tak na ulici a bude sa trénovať tam. Muzikant si okamžite priniesol stoličku a pustil sa do hrania. Už vtedy sa pri ňom pristavili neznámi okoloidúci a počúvali jeho výkony. Hudobný nástroj sa stal veľkým hitom a začali ho vyhľadávať cestovatelia z celého sveta. Raz ho dokonca ukradli, no našťastie zlodejov chytili a klavír vrátili naspäť. Na sheffieldskej ulici zostal napokon päť rokov, neskôr ho museli odstrániť kvôli zlému stavu, spôsobenému poveternostnými vplyvmi. Pearmanovým nápadom sa následne inšpirovali ďalšie krajiny, pričom vďaka pouličnému pianu objavili nespočetne nových, zaujímavých talentov.

Zdroj foto: Patrícia Nagyová, PKO v Prešove