Pozývame vás na príjemnú prechádzku po vyhliadkach a rozhľadňach Nitrianskeho kraja

Pozývame vás na príjemnú prechádzku po vyhliadkach a rozhľadňach Nitrianskeho kraja

26.04.2021 | Nitriansky kraj a vyhliadky | Milan Cigánik

Územie Nitrianskeho kraja je doslova posiate rozhľadňami a vyhliadkovými vežami. Tie sa stali obľúbeným cieľom turistov počas pandémie koronavírusu, keď sa trávenie voľného času obmedzovalo prevažne na pobyt v prírode. 

Vyhľadávané sú  počas celého roka a ich návštevu môžete spojiť s poznávaním okolitej krajiny a jej histórie.

Rozhľadňa Radošinka, Čab, okres Nitra

Trojposchodová drevená rozhľadňa Radošinka poskytuje nevšedný výhľad na Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribečské pohorie, Vtáčnik, Strážovské vrchy a na mesto Nitra a Topoľčany. Veža stojí na hrebeni Nitrianskej pahorkatiny, na pomedzí obcí Čab, Šurianky a Nové Sady. Výstavba rozhľadne je výsledkom spolupráce tridsiatich obcí, združených v Mikroregióne Radošinka a náklady na jej výstavbu dosiahli sumu takmer 30 tisíc eur. Stavebné práce boli ukončené v roku 2014. V jej blízkosti sa nachádza prístrešok na oddych, informačná tabuľa a ručne maľovaná mapa celej oblasti. K rozhľadni sa dostanete pešo, na bicykli alebo autom po ceste, ktorá spája Šurany a Nové Sady a následne po poľnej ceste, vedúcej priamo do cieľa. Rozhľadňa púta pozornosť milovníkov prírody, cyklistov a turistov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Starostka obce Nové Sady Silvia Halvoníková tvrdí, že výlet na Radošinku zvládnu i rodiny s malými deťmi, nakoľko sa autom dostanú až takmer k nej.

Rozhľadňa Dolná Nitra, Klasov, okres Nitra

Milovníci pekných výhľadov môžu navštíviť tiež 15 metrov vysokú rozhľadňu Dolná Nitra, postavenú v extraviláne obce Klasov. Táto veža je identická s rozhľadňou Radošinka. Za dobrých poveternostných podmienok môžu jej návštevníci dovidieť až na Tribečské pohorie, Zobor, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a tiež na nížiny na južnom Slovensku.

Rozhľadňa na Panskej Javorine, Podhradie, okres Topoľčany

Táto rozhľadňa je v poradí už tretia veža, identická s Radošinkou a Dolnou Nitrou. Panská Javorina je druhý najvyšší vrchol na hrebeni Považského Inovca. Z vyhliadky sa naskytne pôsobivý kruhový výhľad na hrebeň Považského Inovca, doliny Váhu a Nitry, Malé a Biele Karpaty, Strážovské vrchy a Tribeč. Pod vežou stojí drevený prístrešok, kde je možné prenocovať. Vrch Panská Javorina leží približne sedem kilometrov severne od obce Podhradie a je významnou turistickou križovatkou. Najkratšia trasa k nemu vedie z osady Kulhán a trvá necelé 3 hodiny. Turisti môžu využiť aj ďalšie trasy, ktoré vedú z rekreačného strediska Duchonka, po hlavnom hrebeni od Bezovca alebo z najvyššieho vrcholu Považského Inovca - Inovec.

Rozhľadňa na Hôrke, Podhorany, okres Nitra

Ďalší zaujímavý pohľad na pohorie Tribeč a údolie rieky Nitra je z vyhliadkovej veže na kopci Hôrka, nad obcou Podhorany. Rozhľadňa bola postavená v roku 2011.  Za priaznivých poveternostných podmienok z nej vidíme Považský Inovec i hrebene Malých Karpát. Charakteristickou črtou vyhliadky je kríž, umiestnený na jej vrchole. V blízkosti vyhliadkovej veže sa nachádza prístrešok s lavičkami a ohnisko, ktoré turisti využívajú na oddych. „Prichádza sem množstvo návštevníkov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Svedčí o tom kniha návštev uložená v schránke na rozhľadni. Teší nás množstvo zápisov z Čiech, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Nemecka, Anglicka a dokonca z ďalekej Argentíny a Austrálie,“ uviedol pri príležitosti blížiaceho sa desiateho výročia vybudovania veže jeden z iniciátorov projektu Zoltán Fülöp.

Rozhľadňa na Marháte, Nitrianska Blatnica, okres Topoľčany

Rozhľadňa vysoká 17 metrov bola v roku 2008 vybudovaná v pohorí Považského Inovca, na vrchu Marhát, nad obcou Nitrianska Blatnica. Umožňuje výhľad do troch okolitých krajov, a to nitrianskeho, trnavského a bratislavského. Z rozhľadne je vidieť pohorie Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty a mestá Partizánske, Nitra, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou a Nováky. Dostanete sa k nej z viacerých strán, od obcí Hubina, Bojná, Vozokany, Lipovník alebo od Nitrianskej Blatnice po riadne označenom náučnom chodníku. Z obce Nitrianska Blatnica môžu cyklisti využiť tiež novovybudovanú cyklotrasu.

Vyhliadková veža Požitavie – Širočina, Nevidzany, okres Zlaté Moravce

Nenáročným turistom je ľahko dostupná 20 metrov vysoká vyhliadková veža Požitavie - Širočina, ktorú nájdete na úpätí kopca Veľký Dudok, neďaleko obce Nevidzany. Očarí Vás výhľad na okolité dediny a pohoria Tribeč či Pohronský Inovec. Priamo k rozhľadni vedie asfaltová cesta, preto sa k nej dostanete aj autom. Vež je zaujímavá tým, že na každej jej strane nájdete fotografiu toho, čo pred sebou práve vidíte, s presným označením pohoria a jeho nadmorskej výšky.

Pamätník - rozhľadňa na Vápniku, Mýtne Ludany, okres Levice

Pamätník a rozhľadňa Šiklóš bola postavená na vŕšku travertínového kopca Vápnik v roku 1961. Je deväť metrov vysoká a dostanete sa na ňu po 41 schodoch. Z rozhľadne sa vám naskytne nádherný pohľad na mesto Levice a jeho dominantu Levický hrad, oceníte tiež krásu Štiavnických vrchov s vrchmi Sitno a Priesel, Pohronský Inovec, Tribeč či maďarské pohorie Novohradské vrchy. V rokoch 2013 až 2015 sa rozhľadňa dočkala rekonštrukcie, vďaka ktorej na mieste pribudol prístrešok so stolom, lavicami a ohnisko. K rozhľadni sa dostanete pešo alebo na bicykli z obce Mýtne Ludany, pri ceste autom vás asfaltová cesta privedie priamo k pamätníku.

Rozhľadňa na Drieňovej, Jedľové Kostoľany, okres Zlaté Moravce

Na odlesnenom vrchu Drieňová nad obcou Jedľové Kostoľany bola v roku 2010 postavená zaujímavá atrakcia – rozhľadňa na Drieňovej, ktorej základ tvorí jednoduchá kovová konštrukcia. Z výšky 5 metrov je krásny výhľad na Inovec, Hrušov, Hostie, žiriansku Žibricu a Zobor. Vychádzku po vyznačenom turistickom chodníku, vedúcemu k rozhľadni, zvládnu i menej zdatní turisti.

Rozhľadňa Žitavský luh, Maňa, okres Nové Zámky

Táto drevená stavba vyrástla na okraji prírodnej rezervácie Žitavský luh priamo pri ceste medzi obcami Veľká Maňa a Žitavce. Slúži najmä na pozorovanie vtáctva, ktorých v rezervácii žije viac než sto druhov. Návštevníci si môžu vychutnať výhľad na lúky a mokrade v údolí rieky Žitavy. Informačná tabuľa, umiestnená pri rozhľadni obsahuje údaje o vzácnych druhoch vtákov a iných živočíchov, ktoré sa tu nachádzajú. Okolo rezervácie vedie náučný chodník dlhý 3,5 km, vhodný aj pre sviatočných turistov.

Rozhľadňa v Kravanoch nad Dunajom, Kravany nad Dunajom, okres Komárno

Nezvyčajná kruhová rozhľadňa bola postavená v roku 2013, meria 17 metrov a je súčasťou rekreačného areálu, vybudovaného v blízkosti dunajskej hrádze v obci Kravany nad Dunajom. Je to jedna z najnižšie položených rozhľadní na Slovensku, stojí v nadmorskej výške 108 metrov nad morom. Súčasťou parku je detské ihrisko s lavičkami, okolo rozhľadne vedie medzinárodná cyklotrasa Eurovelo. K areálu sa dostanete pešo, na bicykli, autom, alebo hromadnou dopravou.