Poďte s nami zažiť nádych vidieka ako za starých čias!

Poďte s nami zažiť nádych vidieka ako za starých čias!

29.08.2021 | Kvačianska dolina | Veronika Cechová / Naďa Trenčanská

Pred nami sú posledné, prázdninové dni. Ak ste sa rozhodli stráviť ich aktívne a na čerstvom vzduchu, máme pre vás tip na oddychový, jednodňový výlet.

Vodné mlyny v Oblazoch sú zaujímavou turistickou atrakciou, nachádzajúcou sa v okrese Liptovský Mikuláš - v obci Kvačany. Atmosféra starého vidieka, vodné mlyny a samozrejme nádherná príroda vám spríjemnia záver leta.

Krásy Kvačianskej doliny

Lokalita je dobre prístupná. Vaše auto zaparkujte na blízkom platenom parkovisku, na konci obce Huty. Odtiaľ sa vydáte po nenáročnej lesnej cestičke, označenej červenou turistickou značkou. Po niekoľkých minútach chôdze sa vám naskytne pohľad na skalu s názvom Jánošíková hlava. Nebojte sa, neprehliadnete ju, odkazuje na ňu aj značka na strome.

Cestu vám, okrem úžasnej prírody, spríjemnia aj dve vyhliadky. Prvá na mieste Kobyliny, kde sa nachádza novopostavená vyhliadková plošina. Z nej môžete vidieť dno priepasti hlbokej 80 metrov. Výhľad je očarujúci, no mimo plošinu nezabúdajte ani na vlastnú bezpečnosť a buďte opatrní.

Druhú vyhliadku nájdete neďaleko cieľovej destinácie - na mieste, ktoré nesie názov Malý Roháč. Sú tam najkrajšie výhľady na tiesňavu a najbezpečnejší pohľad do Kvačianskej doliny.

Zaujímavosťou je, že cesta dolinou bola kedysi „hlavným ťahom“ troch hornoliptovských obcí. Tí pohodlnejší z vás majú, žiaľ, smolu, pretože dnes je táto cesta pre motorové vozidlá neprejazdná. Pokiaľ však patríte k akčnejším povahám a pohyb vám nerobí problémy, na cestu si určite zoberte bicykel.

Ak ste už prešli aj druhú vyhliadku, vytrvajte. Čoskoro dorazíte na rázcestie, ktoré vás zavedie nižšie do doliny a onedlho budete na mieste. Tu si naozaj naplno vychutnáte atmosféru starého vidieka. Zachované vodné mlyny vás očaria a doslova vrátia v čase. Počas prehliadky vám budú robiť spoločnosť tunajšie domáce zvieratá, čo nepochybne ocenia najmä deti.

Vodné mlyny ako z rozprávky

K cieľu sa dostanete po drevenom moste, vedúcom cez potok. Horný mlyn bol obcou Sviniarky postavený v 19. storočí. Jeho súčasťou je zrekonštruované, stále funkčné mlynské zariadenie, na ktorom sa však posledný raz mlelo ešte v roku 1974. Dolný mlyn bol postavený obcou Veľké Borové. Dodnes sú v ňom zachované dve mlynské kolesá. Tie okrem mlynu poháňajú aj starú pílu. V súčasnosti môžeme túto pílu vidieť, a to vďaka celkovej rekonštrukcii, v plne funkčnom stave.

Okrem prehliadky mlyna či sledovania točiaceho sa mlynského kolesa, si doprajte aj oddych pri jazere. Nezabudnite si na pamiatku kúpiť malý suvenír od dobrovoľníkov, ktorí sem chodia každoročne brigádovať. Radi vám porozprávajú o tom, aké je to žiť niekoľko dní v roku uprostred panenskej prírody, bez elektriny a ostatných civilizačných vymožeností.

Keď sa vyberiete na výlet k vodným mlynom v Oblazoch, nebudete ľutovať. Veď kde inde sa vám naskytne pohľad na neskutočné krásne hory spolu s potokom a mlynmi, a to všetko na jednom mieste?

Ak vám po túre nádhernou prírodou zostalo ešte trošku energie, máme pre vás tip na záver. Iba pár minút od tohto rozprávkového miesta sa nachádza Ráztocký vodopád, ktorý rozhodne stojí za návštevu a v prípade spontánnych výletníkov i (ne)malú turistickú zachádzku.

Veríme, že sme vás inšpirovali a vy už teraz rozmýšľate, čo si zbaliť na cestu. 😊