Overené časom! Osem retro značiek, ktoré na Slovensku milujeme už desaťročia

Overené časom! Osem retro značiek, ktoré na Slovensku milujeme už desaťročia

03.10.2021 | Retro kúsky | Milan Cigánik

V dobe, keď sú pulty predajní s potravinami preplnené množstvom výrobkov dovážaných z celého sveta, mnohí spotrebitelia sa radi vracajú k osvedčeným značkám z mladosti.

Retro je dnes v kurze vo všetkých oblastiach života a vyvoláva v ľuďoch nostalgické spomienky. Niektoré značky sa preto tešia veľkej obľube aj po dekádach. Dnes si posvietime na doslova nesmrteľné potraviny. :-)

Melta

Legendárny detský nápoj je kávovinová zmes zložená z pražených koreňov čakanky obyčajnej, cukrovej repy, praženej mletej raže a jačmeňa. Vďaka čakanke má horkastú chuť a jej pitie priaznivo pôsobí na tráviacu sústavu človeka. Je vítanou a hlavne zdravou bezkofeinovou alternatívou pre chronických milovníkov kávy. Môžete si ju vychutnať aj večer a máte zaručené, že nespôsobí nespavosť. Pre ľudí s intoleranciou na lepok nie je vhodná.

Hašlerky

Originálne a bezkonkurenčné cukríky sa vyrábajú viac ako sto rokov a stále si uchovávajú pôvodnú receptúru. Vyvážená kombinácia ingrediencií, akými sú aníz, mentol, medovka a skorocel, vytvára ich nezameniteľnú chuť. V súčasnosti sú dostupné rôzne druhy hašleriek s rozličnými ovocnými, ale i s extra silnou príchuťou. Patria k najpredávanejším na slovenskom aj českom trhu.

Chrumky

Kukurično-arašidové Chrumky figurujú na trhu od roku 1974 doteraz, a to s rovnakou receptúrou či identickým, červeno-modro-bielym obalom. Hlavnými surovinami sú kukuričná krupica od slovenských i českých dodávateľov a arašidy dovážané zo zahraničia. Pôvodne ich vyrábali Nitrianske mlyny a cestovinárne, od roku 1991 ich produkuje spoločnosť Miva. Tá je známa skutočnosťou, že peniaze radšej investuje do nákupu najkvalitnejších surovín než do marketingu a reklamy.

Granko

Rýchlorozpustný sladený granulovaný kakaový nápoj sa u nás začal vyrábať v 70. rokoch podľa vzoru zo západu. Pomenovanie je odvodené zo skratky „granulované kakao" ako výherný názov, ktorý vzišiel z vypísanej verejnej výtvarnej súťaže. Mimochodom, tá bola vyhlásená aj na podobu dizajnu obalu tohto populárneho výrobku. Jeho víťazným autorom sa stal akademický maliar Karel Fojtů, ktorému v tom čase pózovala dvojročná dcérka Veronika.

Podravka

Značka Podravka bola pôvodne založená v Chorvátsku, odkiaľ expandovala a výrobky vyvážala aj do zahraničia. Okrem ochucovadiel nechýbali v portfóliu spoločnosti ani instantné polievky a džemy. Naše gazdinky ju poznajú z 80. rokov, keď sa toto ochucovadlo predávalo pod značkou Vegeta. Slovenská pobočka bola založená až v roku 1993 a už v tom čase sa stala lídrom na trhu koreniacich zmesí. Symbolom značky je postavička kuchára, zobrazená na obale. V súčasnosti ponúka i celý rad ďalších výrobkov: semolínové cestoviny, jadranské sardinky Eva, rôzne druhy ryže či strukovín a pod.

Tatranky vs. Horalky

V roku 1945 boli po prvý raz vyrobené Tatranky, pôvodne v tvare trojuholníka podľa štítu hôr. Keďže trojuholníkový tvar býval komplikovanejší na výrobu, neskôr sa prešlo na tvar obdĺžnikový. Tatranky sú šesťvrstvové oplátky s náplňou z lieskových orechov a s čokoládovou polevou. Obsahujú cukor, kakao, tuk, múku a lieskové orechy. Pod názvom Horalky sa oplátka vyrába od roku 1965. Táto je charakteristická krémovou arašidovou náplňou a po celom obvode máčaná v čokoláde. Originálnu receptúru si zachovala dodnes. Rozdiel medzi Tatrankami a Horalkami spočíva v náplni a v spôsobe namáčania.

Májka

Značka českej paštéty je známa na našom trhu viac ako 50 rokov. Súčasťou československých domácností sa stala od roku 1965. Jej názov pochádza zrejme z maďarského slova „májkrém“, čo znamená pečeňová paštéta. Okrem bravčovej pečene je zložená z bravčového mäsa, sadla a korenia. Konzumuje sa nielen na raňajky, desiatu a večere, ale je tiež bežnou „výbavou“ na výletoch, dovolenkách. Dnes je v ponuke na pultoch predajní viac než 20 druhov tejto mäsovej pochúťky rôznych príchutí a veľkostí. Denne sa jej vyrobí vyše 100 tisíc kusov.

Kofola

Dejiny Kofoly, jedného z najobľúbenejších nápojov na našom území, sa píšu od roku 1960. Požiadavka vzniku československého nápoja, schopného konkurovať západným drinkom, prišla z najvyšších štátnych miest. Dopyt po nej vzrastal tak rýchlo, že v Československu sa spotrebovali rastliny na jej výrobu a museli ich začať dovážať zo zahraničia. Sladený nápoj je tvorený zmesou 14 byliniek a ovocných štiav okorenených sladkým drievkom. Dnes ho už nájdete v predajniach aj v rôznych vylepšeniach - prevažne ovocných príchutiach. 

Vitacit

Ovocná limonáda v prášku je na pultoch predajní viac než 50 rokov. Základnými surovinami sú cukor, kyselina citrónová a askorbová. V dobe najväčšej slávy jej bolo ročne vyrobených zhruba tisíc ton. Možno ho kúpiť s citrónovou alebo pomarančovou príchuťou, neskôr pribudla malinová, ktorú pre nezáujem nahradila sviežejšia jahodová. V minulosti bol Vitacit využívaný aj na pečenie koláčov či zákuskov.

Pedro žuvačky

Deťmi milované žuvačky s tetovačkou sú na trhu od roku 1968. Najväčší dopyt po nich bol zaznamenaný v 70. a 80. rokoch, s produkciou nad 900 ton ročne. Možno si spomínate na ich tvrdosť, ktorá dala poriadne zabrať žuvacím svalom. Z pultov sa postupne vytratili v 90. rokoch, avšak veľkolepý návrat žuvačiek zažil comeback v roku 2000 a v rôznych obchodoch sú k dostaniu bez väčších problémov aj dnes.

Foto: V článku boli použité ilustračné obrázky