Otestujte sa! Prírodné úkazy na Slovensku, o ktorých bežný turista netuší. Ako ste na tom vy?

Otestujte sa! Prírodné úkazy na Slovensku, o ktorých bežný turista netuší. Ako ste na tom vy?

09.08.2021 | Spoznajte naše prírodné divy | Iveta Hricková

Výlety do národných parkov sú skvelou letnou voľbou, ale tentoraz urobme zmenu. Naša krajina ponúka veľa jedinečných zaujímavostí, ktoré často patria medzi svetové prírodné unikáty.

Vyberte sa na túru za najprekvapujúcejšími krásami Slovenska.

Trúbiaci kameň, Sucháň

Príroda je mocná čarodejníčka a dokáže nás prekvapiť tým najnetradičnejším hudobným nástrojom. Nad obcou Sucháň sa nachádza na prvý pohľad obyčajný veľký kameň. Na jeho vrchu sú však dva malé otvory a tie ho pri správnom používaní nádherne rozozvučia. Stačí do nich fúknuť a dolinou sa rozľahne mohutný zvuk trúbenia. Podľa legendy kameň využívali Turci, ktorí takto vojakom oznamovali ukončenie rabovačiek. Druhá verzia príbehu hovorí, že zvukom z kameňa boli obyvatelia okolitých dedín upozorňovaní na príchod nepriateľov či zlodejov.

Kamenný vodopád, Šomoška

V Severnom Írsku a Škótsku sa na pobreží nachádzajú podobné, šesť a osemuholníkové kamene. Podľa vedcov vznikli zo sopečnej lávy, ktorá stuhla do pravidelných stĺpov. Legenda hovorí, že tieto dve krajiny spájal v dávnej minulosti veľký most. Kedysi bývali na ostrovoch dvaja obri, no pohádali sa kvôli krásnej žene. Jeden z nich sa tak nahneval na svojho kamaráta, že most zničil a z jeho pilierov zostali len tieto pozoruhodné, čadičové pozostatky. Podobnú zaujímavosť máme aj u nás na Slovensku. Zatiaľ čo Gaint`s Causeway pokrýva takýmito kameňmi veľkú časť pobrežia, v našej Šomoške z nich vznikol nádherný, deväť metrov vysoký vodopád. Dostanete sa k nemu z blízkeho parkoviska po náučnom chodníku za približne jednu hodinu.

Skalné gule, Megoňky

Neďaleko Čadce leží dedina Megoňky. V jej blízkosti nájdete obdivuhodný unikát - veľké skalné gule. V súčasnosti sa tu nachádza približne 25 gúľ, veľkosti od pár centimetrov až do dvoch metrov. Na povrchu majú dokonalý, hladký tvar, preto na prvý pohľad vyzerajú, ako by ich upravil skúsený kamenár. Napriek podrobnému skúmaniu odborníci neprišli na to, ako mohli vzniknúť. Podobné skalné útvary nájdete aj vo svete, ale nálezisko na Slovensku je považované za najväčšie v Európe.

Čertova skala, Budča

Pri pohľade na Čertovu skalu sa vám môže zdať, že sledujete kúzelnícky trik. Mohutný okrúhly kameň prečnieva cez malý výstupok nad vysokým bralom. Pozorovateľ má pocit, že stačí iba trochu potlačiť, narušiť rovnováhu a toto jedinečné dielo prírody bude zničené. Avšak, magická skala naďalej stráži lesy nad Budčou a doposiaľ sa ju nepodarilo zničiť ani silným vetrom.

Park tmavej oblohy, Poloniny

Vedci upozorňujú, že pri súčasnom trende veľkého osvetľovania miest už čoskoro nenájdeme lokality, vhodné na pozorovanie hviezd. Preto by sme si mali viac ceniť a chrániť Park tmavej oblohy, považovaný za najtmavšie miesto na Slovensku. V jeho blízkosti nie sú žiadne mestá ani dediny, vďaka čomu budete mať všetky hviezdy ako na dlani. Pri dobrom počasí uvidíte mliečnu dráhu aj ďalšie krásy nočnej oblohy. Voľným okom môžete pozorovať až 2000 hviezd. Tiché a pokojné miesto je ako stvorené na romantické, nočné prechádzky.

Platan v Komjaticiach

Na Slovensku máme hneď niekoľko jedinečných, pozoruhodných stromov. Väčšine z nás je dobre známa lipa kráľa Mateja, ktorá má viac ako 700 rokov. No pri pohľade na platan v Komjaticiach sa vám zatají dych. Hoci má iba 140 rokov, je neuveriteľne košatý a v lete ponúka príjemný úkryt pred horúcim slnkom. Oficiálne je najhrubším stromom na našom území a patrí medzi najmohutnejšie živé organizmy v Európe.

Šranecké piesky, Plavecký Mikuláš

Ak chcete na vlastné oči vidieť púšť, nemusíte cestovať do ďalekej exotiky. Šranecké piesky patria medzi stredoeurópske unikáty. V priebehu miliónov rokov ich sem z rieky Moravy navial vietor a vytvoril túto slovenskú púšť. Okrem malých dún tu môžete objaviť niekoľko unikátnych rastlín a živočíchov, vyskytujúcich sa iba pri Plaveckom Mikuláši.