Osvieženie, turistika, jedinečná scenéria. Spoznávajte s nami vodopády na Slovensku (časť 2.)

Osvieženie, turistika, jedinečná scenéria. Spoznávajte s nami vodopády na Slovensku (časť 2.)

29.07.2021 | Vodopády na Slovensku | Milan Cigánik

V jednom z júnových článkov sme vám predstavili výber prvých piatich najzaujímavejších vodopádov, ktoré sa oplatí navštíviť pri potulkách Slovenskom.

Tento mesiac prinášame ďalšie tipy na výlety k vodopádom s rodinou či priateľmi. :-)

    prečítajte si tiež: https://instacks.sk/osviezenie-turistika-jedinecna-sceneria-spoznavajte-s-nami-vodopady-na-slovensku-cast-1

 

Vodopád Bystré

...inak nazývaný aj Vodopád Bystrého potoka, nájdete v okrese Detva, zhruba 8 kilometrov na sever od Hriňovej. Nachádza sa na južných svahoch Poľany v hornej časti Bystrého potoka. Ide o ďalší z vodopádov, ktorý bol vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. Je vysoký 20 metrov a je jedným z najmohutnejších na našom území. Dostať sa k nemu môžete priamo z Hriňovej alebo od hotela Poľana, po značených turistických chodníkoch. Cesta vám zaberie približne 75 minút. Turistický chodník lemujú náučné tabule o prírodných a kultúrnych zaujímavostiach mesta Hriňová a regióne Podpoľanie. Okolo neho prejdete po udržiavaných železných rebríkoch a lane. V okolí sa nachádzajú sopečné skaly.

Šútovský vodopád

...je jeden z najkrajších a najvyšších vodopádov, aké u nás máme. Z hľadiska výšky mu patrí štvrté miesto, má až 38 metrov. Nachádza sa v pohorí Malá Fatra vo výške 830 metrov nad morom. Konkrétne v Krivánskej Malej Fatre, asi 4 kilometre severne od obce Šútovo, v srdci Národnej prírodnej rezervácie Šútovská dolina. Voda pretekajúca impozantným vodopádom pochádza z rovnomenného potoka, ktorý pramení v skalnom útvare nazvanom Mojžišove pramene. Dokonca sa kedysi objavil aj v prvom celovečernom hranom filme o Jánošíkovi. Vedie k nemu modrá turistická značka s chodníkom, ktorý dopĺňajú informačné tabule. Celková trasa z obce Šútovo má dĺžku približne 3,7 km, je nenáročná, kamenistá a značená. Vhodná je i pre rodiny s deťmi.

Kmeťov vodopád

...so svojimi 80 metrami je najvyšší vodopád na Slovensku. Pomenovaný bol po známom slovenskom národovcovi Andrejovi Kmeťovi. Nachádza sa na západnej strane Vysokých Tatier v Kôprovej doline a tvorí ho Nefcerský potok. Pôvodom ľadovcový vodopád padá z nadmorskej výšky 1245 metrov nad morom. Je dobre prístupný z Podbanského a z horárne na Troch studničkách. Odtiaľ sa dostanete do doliny po zelenej a modrej turistickej značke, z Podbanského po žltej a zelenej. Priamy prístup k nemu je však zakázaný. Obdivovať ho môžete len z vyhliadkovej plošiny na ľavom brehu Nefcerského potoka. Kvôli jeho kaskádovitej stavbe si ho nemôžete pozrieť z miesta pod vodopádom. Keďže neleží na hlavných turistických trasách, napriek svojej unikátnosti nie je medzi turistami príliš známy.

Vodopády Studeného potoka

...patria k najnavštevovanejším vodopádom Vysokých Tatier, a to hlavne pre ich ľahkú dostupnosť. Ide o skupinu viacstupňových kaskád, nachádzajúcich sa v okrese Poprad. Tvoria ich štyri vodopády: Obrovský, Malý, Veľký a Dlhý. Vodopády pútajú pozornosť v každom ročnom období. Na sile však naberajú najmä na jar, keď sa topí sneh, alebo po silných dažďoch. Nájdete ich medzi Bilíkovou a Rainerovou chatou. Najľahšia cesta k nim je, ak sa vyveziete pozemnou lanovkou na Hrebienok a odtiaľ pôjdete pár minút pešo. Turistický chodník, vedúci okolo vodopádov, je kamenistý a nenáročný, avšak počas zvýšenej hladiny Studeného potoka môže byť ťažšie prístupný. Trasa je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Kľacký vodopád

...sa nachádza pod vrcholom Kľak v Lúčanskej Malej Fatre, v nadmorskej výške 990 metrov nad morom. Sám o sebe dosahuje výšku 30 metrov. Výstupy na Kľak sú medzi turistami nesmierne obľúbené, pretože z vrcholu býva nádherný výhľad do okolia. Kľacký vodopád patrí k piatim slovenským vodopádom, ktoré boli vyhlásené za národnú prírodnú pamiatku. Predmetom ochrany je jeho dotvorenie kaskádami a obrími hrncami, ako aj zachovalé pralesové porasty s bohatou a vzácnou flórou. Spolu so Šútovským vodopádom patrí medzi najnavštevovanejšie v Turci. Je prístupný po značených turistických trasách. Najľahší prístup k nemu vedie z obce Vrícko, dá sa sem dostať i z Fačkovského sedla alebo obce Fačkov. V jeho okolí bol zaznamenaný výskyt medveďov, preto by ste sa mali mať pri prechádzke k nemu na pozore.

Foto: Ilustračné obrázky / pixabay.com