Nitriansky hrad vyťahuje svoje tromfy. Pre návštevníkov sú pripravené tieto novinky

Nitriansky hrad vyťahuje svoje tromfy. Pre návštevníkov sú pripravené tieto novinky

05.05.2021 | Nitriansky hrad | Milan Cigánik

Dominanta mesta Nitra, Nitriansky hrad, v posledných rokoch naberá na atraktivite vďaka postupnej revitalizácii svojho okolia. Tentoraz v tom chce mesto pokračovať aj v spolupráci s Biskupstvom Nitra.

V rámci novo pripravovaného projektu sa súčasťou hradu stane vyhliadková terasa a oddychové zóny.

Zveľadenie vonkajšieho prostredia

Nákladná revitalizácia čaká hradný kopec, kde sa ráta s obnovou chodníkov na jeho severozápadnej strane i realizáciou protieróznych opatrení. Už existujúca projektová dokumentácia obsahuje návrhy na verejné osvetlenie, vyhliadkovú terasu a oddychové zóny pre návštevníkov.

 „Mesto ponúklo spoluúčasť na projekte revitalizácie Biskupstvu Nitra. Ďalšie zdroje plánuje radnica získať z Integrovaného regionálneho operačného programu, pričom celkové náklady na projekt sú vyčíslené na takmer 700 000,- eur,“ informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Navrhnuté protierózne opatrenia zahŕňajú zemné a výkopové práce, vyrovnanie terénu, odstránenie starých poškodených drevín a výsadbu nových, osadenie železobetónových stĺpikov a oceľových tyčí na výstuž betónu a taktiež drevené konštrukcie. V strmom a nerovnom teréne sa stavebný materiál bude musieť navoziť ručne a sanačné práce sa budú vykonávať bez pomoci akejkoľvek techniky. To kladie zvýšené nároky na objem fyzicky náročnej práce.

Pod jaskyňou pribudnú nové odpočívadlá, vyhliadka pod hradbami a dovedna 27 stĺpov verejného osvetlenia. Hradný kopec má byť osvetlený zo strany Podzámskej ulice a návštevníci ho tak môžu obdivovať i po zotmení, počas večerných prechádzok. 

Vstup na hrad pre domácich za symbolické 1 €

Na tohtoročnú turistickú sezónu si hrad pre obyvateľov Nitry pripravil jednu novinku. Ponúka im permanentku na vstup do hradného areálu za jedno euro, platnú v rámci otváracích hodín od apríla do októbra. Vstup je bez expozícií a sprievodcu. Permanentka je zlosovateľná a ak jej majiteľ zanechá svoje kontaktné  údaje (telefónne číslo alebo e-mailovú adresu), bude zaradený do žrebovania o štyri zaujímavé ceny. Žrebovanie sa uskutoční v decembri tohto roka.

Načerpajte sily v hradnej kaviarni

Na terase kaviarne Castellum cafe, ktorá sa nachádza priamo pod hradným múrom Nitrianskeho hradu, si návštevníci môžu posedieť pri káve alebo si objednať jedlo. Kaviareň je zasadená do hradného vrchu, rozprestierajúceho sa priamo v historickom srdci mesta, a hosťom umožňuje unikátny pohľad na panorámu mesta či starobylé hradné múry.

Turisti uvidia viac

Pre verejnosť bol hrad otvorený už pred dvomi týždňami a jeho areál je prístupný od 9:00 do 18:00. Spolu s hradom si návštevníci smú pozrieť aj Katedrálu sv. Emeráma s jej vežou. Otvorené budú i kazematy a Diecézne múzeum. Prehliadky prebiehajú individuálne, bez služieb sprievodcu a vstup je obmedzený na maximálny počet 6 osôb. Pri návšteve hradu je potrebné dodržiavať všetky platné, protipandemické opatrenia.

 

Zdroj foto: Titulná fotografia Wikipedia, Facebook Castellum cafe