Navštívili sme predvianočný Dublin. Ako stráviť víkendový výlet v metropole Írska?

Navštívili sme predvianočný Dublin. Ako stráviť víkendový výlet v metropole Írska?

03.12.2021 | Predvianočný Dublin | Iveta Hricková

S magazínom Instacks sme sa vybrali na prvý výlet do zahraničia od začiatku pandémie. Zvolili sme si naše obľúbené Írsko, ktoré je ideálne aj na vianočné nákupy.

Aká je tam momentálne situácia? Čo si stihnete pozrieť počas predĺžených víkendov? Aké sú aktuálne pravidlá vstupu do krajiny? To všetko sa dozviete v našej reportáži.

Koľko vás to bude stáť?

Jednou z hlavných otázok našincov je, koľko vás bude takýto výlet stáť. Dobrou správou je, že aj vďaka aktuálnym akciám na letenky nepôjde o veľa peňazí a všetko ešte aj zúročíte výhodnými nákupmi. Z Bratislavy do Írska sa lieta každý deň. Odporúčame kombináciu od štvrtka do soboty, pretože v tom prípade prilietate už na obed miestneho času a z Írska cestujete domov nočným letom o ôsmej večer. Plnohodnotne tak využijete všetky dni. Rozpočet na víkendový výlet je:

Spiatočná letenka – vďaka akciám nájdete pokojne i cenu za 20 eur (v deň odletu bol náš termín v sume 16 eur za spiatočnú cestu)

Batožina – stačí vám ju kúpiť len na cestu späť domov, čo je ďalších 22 eur

Cestovné v Dubline – zakúpte si 72 hodinovú Leap visitor card s neobmedzeným cestovaním na všetku dopravu v celom okrese za 19,50 eur

Strava – to záleží od vašich priorít. V bistrách nájdete i jedlá do päť eur, hlavné chody z domácej gastronómie typu ryba s hranolkami, dusené hovädzie s Guinnessom, dusené bravčové s dusenou kapustou stoja od 15 do 20 eur. Pripravte sa však na podstatne väčšie porcie oproti tomu, na čo ste zvyknutí na Slovensku.

Ubytovanie – lacné hotely na dve noci v centre nájdete do 80 eur na osobu za pobyt, tie luxusnejšie stoja 200 eur. Náš tip pre fanúšikov skupiny U2 je hotel The Clarence, ktorý vlastnia Bono a The Edge, nachádza sa priamo na Temple Bar. Po rekonštrukcii vyzerá fantasticky!

Zdroj foto: Zuzana Bednáriková

S novými pravidlami už potrebujú test aj zaočkovaní

Zaočkovaní cudzinci majú vstup do krajiny bez karantény. Kvôli omikronu však od 3. decembra musia mať úplne všetci cestujúci pri prílete do Írska negatívny antigénový alebo PCR test. 72 hodín pred odletom je nutné vyplniť online PLF formulár, v ktorom uvediete dátum očkovania a informácie o pobyte. Na letisku v Bratislave sa ešte pred kontrolami preukazujete potvrdením o očkovaní, PLF formulárom i letenkou. Vtedy dostanete do rúk potvrdenie o všetkých tlačivách a už ich nemusíte ukazovať ani raz až do vstupu do lietadla. Po prílete sme sa v Írsku preukazovali iba občianskym preukazom, teraz už zrejme aj priamo na tejto kontrole budete musieť ukázať negatívny výsledok testu.

V Írsku potrebujete covid pass pri vstupe do všetkých stravovacích zariadení. Dnu sa dostanú iba očkovaní, ostatní zostávajú sedieť na terase. Každý, aj menší podnik, má pri vstupe človeka, ktorý sa vás spýta, v ktorej časti chcete jesť. Ak zostanete v interiéri, preukážete sa green passom, vyplníte svoje meno, telefonický kontakt, no a v podaktorých prípadoch aj číslo stola i čas, v akom tam ste. Tieto údaje musíte zanechať kvôli prípadnému trasovaniu.

Pri návrate domov nezabudnite na e-hranicu a rovnako treba vyplniť príletový formulár.

Dublin opäť patrí domácim

Priznám sa, že Dublin som navštevovala pred pandémiou pravidelne každý rok, vždy aspoň na pár dní. Miestami to bol teraz pre mňa smutný pohľad vidieť, ako koronavírus negatívne ovplyvnil ich fantasticky rozbehnutý turizmus. Na letisku viac nefunguje informačné centrum, jedna z priamych skrátených mestských liniek do centra je dávno zrušená a v centre nájdete veľa zatvorených podnikov. Všetko zlé je ale na niečo dobré, pričom ako veľké pozitívum hodnotím, že po dlhých rokoch som videla Írsko, ktoré patrilo najmä domácim. Zrazu sme v podnikoch na Temple Bar stretávali Dublinčanov a nie turistov, ulice neboli neúnosne preplnené a centrum bolo pokojnejšie než inokedy. Badateľné to je hlavne počas pracovných dní.

Mesto vo sviatočnom šate

Írska metropola je už tradične nahodená v krásnom, vianočnom šate. Pre mňa osobne je srdcovou záležitosťou Grafton street s bohatým osvetlením a so zdobenými výkladmi v obchodnom dome Brown Thomas na štýl newyorských obchodov. Všade nájdete krásne vianočné stromčeky a aj tento rok sa môžete potešiť projektom Dublin Winter Lights. Vďaka nemu sú viaceré budovy v meste osvietené vizualizáciou v zimnom či vianočnom šate, mosty zas hýria krásnymi farbami.

Zdroj foto: Zuzana Bednáriková

Pripravte sa na nákupný raj

Veľkou výhodou Dublinu je, že si v ňom každý nakúpi podľa svojho gusta a ešte aj dobre ušetrí. Vďaka tomu sa stáva ideálnou voľbou v predvianočnom období. Nájdete tu jeden z najznámejších lacných odevných reťazcov, ktorý má základňu práve v Írsku. V ich rozsiahlom trojpodlažnom obchode na Mary Street kúpite nádherné vianočné kúsky odevov i ozdoby. Na tejto ulici sa nachádza väčšina butikov, suvenírových obchodov a reťazcov. Druhou hlavnou obchodnou ulicou je Grafton Street, kde majú miesto luxusnejšie značky. Aj v tomto prípade výrazne ušetríte oproti slovenským cenám. Veľkou výhodou je, že centrum je malé, takže vám postačí jedno popoludnie po prílete, aby ste si všetko spokojne nakúpili. Vo štvrtok, v deň tunajších výplat, bývajú obchody otvorené dlhšie.

Deň oddychu pri mori

Už tradične si výlety do Írska delím na nákupný a oddychový deň. Ten druhý vždy strávim na predmestiach pri mori. Aj teraz v chladnom počasí nájdete veľa odvážlivcov, ktorí sa spokojne okúpu vo sviežej vode. Na predmestia sa dostanete tunajším prímestským vlakom – DARTom. Odporúčam zájsť na juhu do Bray, kde je krásna promenáda aj s horou Bray, popri ktorej vedie vychádzkový chodník.

V Killiney sa najľahšie dostanete k moru, navyše je tam krásne pobrežie a nová promenáda s lavičkami a piknikovými stolmi. Severné predmestia sú podľa domácich „írskejšie“. Ak chcete najlepšie jedlá z čerstvých rýb, zájdite do Howthu s rybárskou tradíciou. Najlepší podnik objavíte na začiatku promenády pri vlakovej stanici. Počas víkendov si musíte chvíľku počkať na stôl, ale stojí to za to! Rovnako ako aj pohľad na celý prístav s loďkami a vrchom v pozadí. Ak budete mať šťastie, uvidíte i tunajších obľúbencov – zvedavých tuleňov.

Pokiaľ by ste chceli vidieť radšej pamiatky, väčšina hlavných je už sprístupnená, no menšie múzeá aj atrakcie majú kvôli nízkemu počtu turistov zatvorené.

 

Zdroj foto: Zuzana Bednáriková, Iveta Hricková