Najzaujímavejšie silvestrovské a novoročné tradície vo svete

Najzaujímavejšie silvestrovské a novoročné tradície vo svete

28.12.2020 | Novoročné tradície | Milan Cigánik

Rôzne kultúry po celkom svete vítajú nový rok podľa vlastných zvykov, pričom mnohé z nich majú dlhoročnú tradíciu. Niektoré sú naozaj bláznivé, samozrejme v dobrom slova zmysle.

Každá kultúra využíva svoj spôsob, ako si v novom roku privolať šťastie a blahobyt. Pravdepodobne aj vy máte minimálne jednu či dve novoročné tradície, ktoré zvyknete dodržiavať. No nechajte sa INŠPIROVAŤ napríklad aj niektorou z tých, ktoré sme pre vás vybrali zo zahraničnej tlače.

Španielsko

Španieli majú vo zvyku jesť hrozno. Nemôžu ho však konzumovať kedy sa im zachce. Akonáhle kostolný zvon začne na Silvestra odbíjať polnoc, s každým úderom zjedia jednu bobuľu. Dvanásť bobúľ hrozna symbolizuje dvanásť mesiacov v roku. Španieli veria, že ak dodržia túto tradíciu, prežijú nasledujúci rok v šťastí a blahobyte. V opačnom prípade ich bude po celý rok sprevádzať smola.

Dánsko

V Dánsku vítajú nový rok hádzaním starých tanierov a pohárov do dverí príbytkov priateľov a príbuzných. Dúfajú, že tak odoženú zlých duchov. Na Silvestra sa tesne pred polnocou postavia na stoličku a zoskočia z nej pri poslednom údere kostolných zvonov. To symbolizuje šťastný skok do nového roka.

Grécko

Gréci si na vchodové dvere svojich domovov vešajú cibuľu - symbol znovuzrodenia. Na Nový rok rodičia svoje deti budia ťukaním cibuľou po hlave, čo im má priniesť zdravie a šťastie. Okrem toho, na Silvestra - presne o polnoci, Gréci zvyknú rozbiť o vchodové dvere granátové jablko. V starogréckej mytológii granátové jablko značí plodnosť, život a hojnosť. Vraví sa, že počet semienok, ktorý sa rozptýli do okolia, priamo súvisí s množstvom šťastia, ktoré ich v novom roku čaká.

Taliansko

Taliani si na Silvestra obliekajú spodnú bielizeň červenej farby. Má im priniesť lásku, hojnosť aj šťastie. V talianskej kultúre je červená farba spojená s plodnosťou, preto ju ženy nosia pod šatami v nádeji, že im v budúcom roku pomôže otehotnieť. Podobný zvyk s nosením farebnej spodnej bielizne majú i krajiny strednej a južnej Ameriky (Ekvádor, Bolívia, Venezuela), kde okrem červenej farby obľubujú aj žltú spodnú bielizeň.

Rusko

V Rusku sa novoročné želania berú nesmierne vážne a obyvatelia vynakladajú veľa úsilia, aby sa im splnili. Rusi si ich zapisujú na papier, ktorý následne spália. Popol zo spáleného papierika si dávajú do pohára so sektom a vypijú ho.

Kolumbia

Kolumbijčania majú novoročnú tradíciu pre všetkých cestovateľov. Po polnoci si vezmú prázdny kufor a chodia s ním, lepšie povedané behajú, okolo svojej štvrte tak rýchlo, ako vládzu. Má im to zaručiť rok plný neobmedzeného cestovania, ktoré bude, dúfajme, už čoskoro realitou.

Filipíny

Na Filipínach sa všetko točí okolo oblých vecí. Tie symbolicky pripomínajú mince a v nadchádzajúcom roku by mali zabezpečiť bohatstvo a prosperitu. Preto Filipínci používajú čo najviac okrúhlych vecí, respektíve vecí s okrúhlym okrajom. Jedlo, hračky, oblečenie - čokoľvek, na čo si len spomeniete.

Čile

Silvestrovské omše sa v Čile nekonajú v kostoloch, ale na cintorínoch. Toto prostredie umožňuje byť ľuďom so zosnulými členmi rodiny a zahrnúť ich do silvestrovskej oslavy.

Írsko

Íri na Silvestra búchajú bochníkom chleba o steny svojich domovov. Smolu a zlých duchov vyženú von a šťastie pozvú dnu. Tým si zabezpečia, že budúci rok bude dostatok jedla pre všetkých. Ďalším zvykom je, že na Silvestra si slobodné dievčatá kladú pod vankúš imelo. Veria, že im pomôže nájsť budúceho, milujúceho manžela.

Ekvádor

Ekvádorčania vytvárajú podobizne tamojších politikov i populárnych osobností v životnej veľkosti, a o polnoci zapaľujú. Akt symbolizuje očistenie od zlej energie z predchádzajúcich dvanástich mesiacov a má priniesť šťastie v tých najbližších. Tradícia vznikla ešte v roku 1895, keď epidémia žltej zimnice zasiahla ekvádorské mesto Guayaquil a prinútila mnohých ľudí spáliť rakvy plné oblečenia infikovaných. Daný zvyk odvtedy nabral veselšiu nôtu a dnes zapĺňa ulice Ekvádoru bujarými oslavami.