Najkrajšie romantické kaštiele na Slovensku, kde sa môžete zosobášiť

Najkrajšie romantické kaštiele na Slovensku, kde sa môžete zosobášiť

02.06.2022 | Romantické kaštiele | Redakcia

Ak plánujete so svojou polovičkou v dohľadnom čase svadbu, pozrite si niekoľko nádherných slovenských historických kaštieľov, kde vám vystroja svadobnú hostinu a vo väčšine z nich aj civilný či cirkevný svadobný obrad.

Kaštieľ Svätý Anton

Krásny neskorobarokový kaštieľ sa nachádza v obci Svätý Anton, neďaleko Banskej Štiavnice. Stojí v nádhernom prostredí anglického parku s jazierkami, kaskádami a umelou jaskyňou. Vybudovaný bol v rokoch 1744 až 1750 na mieste staršieho hrádku z 15. storočia. Pôvodne bol sídlom rodu Koháryovcov, neskôr sa stal majetkom bohatej rodiny Coburgovcov. Jeho posledným obyvateľom bol bývalý bulharský cár Ferdinand Coburg.

Dnes sa v priestoroch kaštieľa nachádza múzeum, kde sú umiestnené expozície historického nábytku, originálnych obrazov a tapiet. Na prízemí je inštalovaná poľovnícka výstava, obsahujúca množstvo loveckých trofejí. Za pozornosť stojí najmä Zlatý salón s nábytkom, ktorý dostala Mária Antoinetta od svojej matky, Márie Terézie ako súčasť svadobného daru.

Sobáše v priestoroch kaštieľa sa konajú po celý rok. Hlavní aktéri si môžu vybrať, či chcú mať svadobný obrad v kaplnke, v parku alebo v obradnej miestnosti. 

https://www.msa.sk/

Art Hotel, Kaštieľ Tomášov

Vidiecke šľachtické sídlo si dal postaviť v rokoch 1766 až 1769 barón Ján Jesenák na svojom dávnejšie kúpenom panstve v Tomášove, asi 10 km západne od Bratislavy. K trojkrídlovému kaštieľu s čestným nádvorím patrí i rozsiahly krajinársky park, ktorý vznikol úpravou okolitých lužných lesov. Poslednými majiteľmi kaštieľa bola rodina Strasserovcov. Tí v ňom počas 1. svetovej vojny zriadili vojenský lazaret. V štyridsiatych rokoch 20. storočia poskytovali luxusne zariadené izby na ubytovanie návštevníkov.

Dnes je tento historický objekt prebudovaný na hotelové zariadenie a v ponukách cestovných kancelárií ho nájdete pod názvom Art Hotel Kaštieľ Tomášov. Svoje „áno“ si môžete povedať v brezovom altánku, v parku pod holým nebom, v kaplnke Anjelov strážnych alebo v historickej Jeszenákovej sále.

 https://www.hotelkastiel.sk/

Kaštieľ Fričovce

Elegantný renesančný kaštieľ si dala postaviť aj rodina Berthóty v rokoch 1623 až 1630. Objekt je jedinečný sgrafitovou figurálnou výzdobou, ktorú vytvoril uhorský maliar a grafitár Martin Waxman. Výzdoba predstavuje 150 mytologických a historických postáv, nachádzajúcich sa v hornej časti priečelia. Kaštieľ je zo severu a západu obklopený rozľahlým parkom.

V roku 1998 sa jeho vlastníkom stala rodina Tomková, ktorá po viac ako 40 rokoch vdýchla tomuto miestu nový život a zriadila v ňom hotel. Zosobášiť sa tu môžete v kaplnke sv. Bartolomeja, nájdete ju hneď vedľa parku.

https://kastielfricovce.sk/

Chateau Appony, Oponice

Majestátne sídlo starého uhorského šľachtického rodu Apponyiovcov vzniklo v 16. a 17. storočí prestavbou pôvodného hradu, ktorý sa nachádzal v malej dedinke Oponice neďaleko Nitry. Rodina žila na hrade do 17. storočia, potom si túto kamennú stavbu prebudovali na kaštieľ a postupne k nej pristavovali ďalšie krídla. Poslednou prístavbou bola slávna rodinná baroková knižnica, v ktorej sú dnes sústredené vzácne diela z obdobia od roku 1515 - 1940. 

V rokoch 2007 až 2011 bola budova kaštieľa zrekonštruovaná a v súčasnosti sa v nej nachádza štvorhviezdičkový hotel. V priľahlom deväťhektárovom parku si budúci mladomanželia môžu sami vybrať miesto, kde sa ich svadobný obrad uskutoční. V prípade nepriaznivého počasia nájdu útočisko v interiérových priestoroch Modrého salónika alebo v Kočiarni. Na cirkevný obrad je možné využiť miestny kostol, nachádzajúci sa v centre obce, vzdialeného 5 minút od kaštieľa.

https://www.chateauappony.sk/

Chateau Belá

História kaštieľa Château Béla siaha do dávnej minulosti a dnes nikto nevie určiť, aký je jeho skutočný vek. Nachádza sa v malebnej dedinke Belá na južnom Slovensku, neďaleko hraníc s Maďarskom. Celý bol vybudovaný v štýle francúzskeho vidieckeho baroka. Najskôr postavili kaplnku, ktorá dnes slúži ako obecný kostol a ostatné časti kaštieľa boli dokončené až neskôr, niekedy okolo roku 1874.

Poslednými majiteľmi kaštieľa bola rodina Ullmanovcov, ktorá musela po vojne, v roku 1945 emigrovať a historickú budovu obsadili sovietski vojaci. V priebehu nasledujúcich rokov slúžil kaštieľ na rôzne účely. Sídlila tu poľnohospodárska škola, väznica pre politických väzňov a dokonca aj veľkosklad domácich potrieb.

Hoci bola budova v dezolátnom stave, prejavila o ňu záujem vnučka posledného majiteľa - grófka Ilona s manželom. a kaštieľ aj s priľahlými pozemkami od štátu odkúpili. Po rozsiahlej rekonštrukcii v roku 2008 otvorili jeho brány v podobe romantického hotela s luxusne zariadenými izbami.

Ak je pekné počasie, svadobné obrady sa môžu usporadúvať v priľahlom parku, v prípade nepriaznivého počasia je k dispozícii vstupná miestnosť, vyzdobená originálnymi freskami s výhľadom na park a jazierko s fontánou.

https://www.chateau-bela.sk/sk/

Kaštieľ Péchy

Príbeh kaštieľa Péchy sa začal písať niekedy okolo roku 1772. Za panovania Márie Terézie boli tunajšími zemanmi a patrónmi kráľovský tajný radca Ladislaus Péchy a jeho manželka Žofia Úsz. Kaštieľ dal postaviť Franciscus Péchy pre dcéru bardejovského zemana Barboru Bereczskej, ktorú chcel požiadať o ruku. Splnil tak jej želanie, vzal si ju za manželku a ona na znak vďaky postavila neďaleko svojho sídla krásny kostol s hlavným oltárom, zhotoveným rezbármi zo školy Majstra Pavla. Ku kaštieľu patrí trojhektárový anglický park s francúzskou záhradou, založený okolo roku 1830 a rodinné mauzóleum, pristavané neskôr.

Dnes túto významnú historickú pamiatku vlastní vnučka posledných majiteľov z rodu Péchy, Klára Szakall von Losoncz. Z pôvodne zničeného objektu vytvorila unikátny trojhviezdičkový hotel, vhodný aj na usporadúvanie romantických svadobných obradov.

https://www.pechycastle.com/  

Kaštieľ Gbeľany

Prvá písomná zmienka o barokovom kaštieli Gbeľany pochádza z roku 1756. Budova stojí uprostred nádherného anglického parku, založeného v polovici 19. storočia. Kaštieľ postavila rodina Szerényiovcov, ktorá spravovala tamojšie panstvo takmer 60 rokov. Poslednými majiteľmi kaštieľa bola rodina Majláthovcov a po roku 1945 prešiel ich majetok do vlastníctva štátu.

V roku 2011 kúpila spustnutú stavbu rodina Janíčkovcov a tí sa rozhodli prestavať budovu na hotel. Bývalý kaštieľ poskytuje svojim návštevníkom nadštandardné služby, vrátane svadobných obradov, ktoré sa usporadúvajú v areáli hotela alebo v susediacom kostole.

https://www.chateaugbelany.com/