Na Slovensku vzniká najväčšie bludisko v Strednej Európe. Uhádnete, v ktorom meste?

Na Slovensku vzniká najväčšie bludisko v Strednej Európe. Uhádnete, v ktorom meste?

09.05.2021 | Najväčšie bludisko | Milan Cigánik

Nebudeme vás napínať. V blízkosti rieky Jakubianka v Starej Ľubovni vyrastie najväčšie bludisko v strednej Európe. Práce na ňom začali už minulý rok.

Pôvodne malo byť bludisko vybudované priamo pod Ľubovnianskym hradom. Mestskí poslanci však s jeho výstavbou v danej lokalite nesúhlasili. Dôvodom bola vysoká koncentrácia ďalších atrakcií v oblasti. Okrem hradu sa tu totiž nachádza skanzen, Historický vojenský tábor či Vojenská expozícia Michala Strenka. Mestské zastupiteľstvo nakoniec schválilo iné miesto v blízkosti rieky Jakubianky, neďaleko budovy bývalej spoločnosti Pienstav.

Základ labyrintu tvorí živý plot zo stromčekov, ktoré dnes dosahujú výšku jeden meter. S ich vysádzaním sa začalo pred dvomi rokmi a predpokladá sa, že do roka by mohli vyrásť minimálne do výšky 1,80 metra. Upravený bol tiež terén okolo bludiska, kde je budovaná celkom nová, mestská záhrada. V zime sa projektová dokumentácia ešte upravovala, pribudli v nej napríklad sochy, ktoré budú jej súčasťou. Bludisko spolu s mestskou záhradou otvorí svoje brány v máji budúceho roka.

Inšpirovaný poľským labyrintom

Konateľ firmy JVR Enterprise, s.r.o., ktorá stavbu realizuje uviedol, že inšpiráciu k výstavbe labyrintu na Slovensku našiel v poľskom Zakopanom, konkrétne v jeho ľadovom labyrinte. Spoločnosť sa bude o areál bludiska a mestskej záhrady starať najbližších 15 rokov. Mesto jej prenajalo nehnuteľnosť i s pozemkom o výmere približne 11.000 m2 za symbolické jedno euro.

Bludisko so zaujímavými atrakciami

Bludisko vyrastie na ploche 6.400 m2 a malo by byť rozdelené na deväť častí. Jeho súčasťou bude nesmrteľný príbeh o Čertovej skale. Ten je s mestom a jeho históriou úzko spojený. Projekt ráta s výstavbou 5 metrov vysokej rozhľadne a pódiom, určeným na kultúrne podujatia. Rozľahlý park o rozlohe približne 1.200 m2 môžu návštevníci využívať na športové aktivity, povolené je aj usporadúvanie piknikov. :-) 

Vstup do záhrady má byť bezplatný, vstup do bludiska však kompetentní spoplatnia. Peniaze zo vstupného sa totiž investujú do pomerne nákladnej prevádzky mestskej záhrady.

Legenda o Čertovej skale

Podľa legendy, výstavba Ľubovnianskeho hradu neprebiehala celkom podľa plánu. Staviteľ hradu - šľachtic Ľubovenský, sa rozhodol upísať dušu diablovi výmenou za to, že mu prestane brániť v budovaní jeho pevnosti. Keď bol hrad dokončený, zemepán sa zľakol, že musí zaplatiť privysokú cenu. Odišiel do kláštora vyspovedať sa a svoj čin oľutoval. Diabla táto zrada nahnevala, preto sa rozhodol, že hrad zničí zahrotenou skalou. V tom momente sa ale rozoznel kláštorný zvon, čert stratil svoju moc a skala mu vypadla z pazúrov na breh rieky Poprad. Odvtedy ju miestni obyvatelia volajú Čertova skala.

Nová cyklotrasa

Okrem bludiska zo živého plotu, plážového ihriska a mini pláže, vznikne v lokalite pri rieke Jakubianka i nová cyklotrasa, a to hlavne vďaka finančnej podpore Prešovského samosprávneho kraja. Realizácia projektu sa odhaduje na tri mesiace. Celá cyklotrasa bude širokej verejnosti sprístupnená pravdepodobne koncom tohto leta. Cyklistický chodník o celkovej dĺžke 514 m a šírke 3 metre sa začne pri lávke pre peších cez rieku Jakubianka na sídlisku Východ, a bude viesť k novovybudovanému juhovýchodnému obchvatu mesta. Súčasťou projektu je verejné osvetlenie po celej dĺžke trate.